512GB tu máme už 3 roky

Na začiatku sa musíme pozrieť na súčasný limit najväčšej pamäťovej verzie, s ktorou si môžete zaobstarať najnovší iPhone. 512GB úložisko sa po prvýkrát ukázalo v iPhone XS/XS Max v roku 2018, a hoci nepatrí medzi najpreferovanejšie, medzi používateľmi našlo množstvo spokojných zákazníkov.

Bol to veľký skok z predošlej 256GB pamäte, ktorá debutovala v roku 2016 spolu s iPhonom 7 a iPhonom 7 Plus. Dovtedy bola najväčšia „len“ 128GB verzia – dnes používaná ako základ pre iPhone 12 Pro.

Prechod z 512GB na 1TB po 3 rokoch by teda nebol ničím výnimočným a dalo by sa povedať, že tieto informácie môžeme považovať za reálne. Apple už predsa rovnakú pamäť ponúka v zariadení s podobným čipsetom, no nejedná sa o iPhone ale o iPad Pro z rokov 2018 a 2020.

Používatelia sú náročnejší

Kedysi sme si vystačili so základným 16GB úložiskom a dnes si veľakrát nevieme predstaviť používať 32GB alebo 64GB (dnešný základ pre iPhone 12) variant. Celé to má samozrejme svoje logické odôvodnenie a tým sú predovšetkým väčšie súbory, s ktorými na našich zariadeniach pracujeme.

Vezmite si iba 1 fotografiu v profesionálnom formáte Apple ProRAW, ktorá má pokojne 20-40MB alebo 1-minútu 4K videa pri 60fps, ktoré vám zaberie zhruba 400MB miesta. Tak isto môžeme spomenúť aplikácie, kedy aj menej náročný softvér potrebuje pokojne 200-400MB, pričom lepšie hry si pýtajú celé gigabajty.

Pri dlhodobom používaní iPhonu náročným spôsobom hravo zaplníte aj 256GB či dokonca 512GB verziu. Špeciálne to platí pre tých, ktorých živí fotografia alebo video a svoj smartfón využívajú sčasti ako pracovný nástroj.

Zdôrazniť musím aj fakt, že v smartfónoch začíname uchovávať dáta a súbory rovnako, ako kedysi v počítačoch, na ktoré sme si zvykli mobilné zariadenia zálohovať. Ľudia žijú v dobe, kedy chcú mať všetko „po ruke“ a na to potrebujú dostatočné úložisko. Áno, to môže predstavovať pokojne aj 1TB!

Rozhodnete vy

Týmto krátkym komentárom som samozrejme nechcel rozhodnúť o tom, či potrebujeme alebo nepotrebujeme 1000GB v špičkovom smartfóne. Cieľom bolo skôr otvoriť oči niektorým používateľom, ktorí takúto kapacitu považujú za čistý nezmysel.

Ja osobne si určite 1TB nekúpim, nakoľko mi vyhovuje 256GB verzia už niekoľko rokov po sebe. V budúcnosti sa však všetko môže zmeniť a ja postupne prejdem na väčšiu kapacitu.

O tom, či sa stane 1TB populárnym, respektíve potrebným, koniec koncov rozhodnete vy, nakoľko sa to priamo odzrkadlí na záujme o jednotlivé verzie.

Prečítajte si tiež  Apple múzeum na internete!

Môj odhad je v súčasnosti taký, že vrcholová pamäť bude dostupná len pre modely „Pro“ (tak ako dnes) a okrem nej si budete môcť zaobstarať 128GB a 256GB variant. Ceny sa zrejme meniť nebudú.

Napíšte mi do komentára, akú kapacitu používate vy a či vám príde ideálna alebo nedostatočná (prípadne prebytočná). Budem rád za všetky vaše názory a postrehy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.