Zdá sa, že ekosystém spoločnosti Apple sa potýka s novým problémom v prípade viacerých zariadení. V niektorých grafických čipoch spoločnosti Apple sa našla bezpečnostná chyba, ktorá by mohla umožniť potenciálnym útočníkom získať prístup k citlivým údajom. Týka sa hlavne dvoch produktov.

Portál Trail of Bits, ktorý sa špecializuje na kybernetickú bezpečnosť, nedávno odhalil bezpečnostnú chybu s názvom “LeftoverLocals”, ktorá umožňuje útočníkom s fyzickým prístupom k zariadeniu získať údaje uložené v lokálnej pamäti GPU.

Tento problém je obzvlášť znepokojivý, pretože GPU sa čoraz viac používa na spracovanie veľkých jazykových modelov pre aplikácie umelej inteligencie.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

iPhone 12 a MacBook Air M2 môžu byť vystavené riziku

Ako opisuje jeden z príspevkov portálu, zraniteľnosť umožňuje útočníkovi sledovať interaktívnu reláciu LLM iného používateľa a získať tak prístup k citlivým informáciám.

Spoločnosť Apple uviedla, že novšie zariadenia s čipmi A17 Pro a Apple Silicon M3 dostali opravy, ktoré túto chybu odstránili. Pri starších produktoch je to, ale problém.

iPhone 12 v bielej farbe
Zdroj: Unsplash (Akhil Yerabati)

Väčšina z nich je stále vystavená riziku. Medzi produkty s postihnutými grafickými čipmi patria napríklad iPhone 12 a MacBook Air M2.

Hoci spoločnosť Apple urobila kroky pre opravu niektorých zariadení, zatiaľ nie je jasné, kedy všetky ovplyvnené modely dostanú bezpečnostné aktualizácie.

Dobrou správou však je, že napadnutie si vyžaduje fyzický prístup k zariadeniu. Útok a zneužitie na diaľku je preto veľmi nepravdepodobné. Spoločnosť Apple ako vždy odporúča používateľom, aby si nainštalovali najnovšiu dostupnú aktualizáciu softvéru a zabezpečili si tak prijatie bezpečnostných záplat.

MacBook Air M2
Zdroj: YouTube / Arthur Winer (úprava redakcie)

O prípadnom vydaní novej samostatnej aktualizácie vás budeme informovať. Je však možné, že o opravu tohoto problému sa jablková spoločnosť postará v rámci blížiaceho sa updatu iOS 17.3.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 je v predajoch pomerne slabý: Jednému modelu sa však darí extrémne a pre Apple je to skvelá správa

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -