Pred pár dňami sme vás informovali o tom, že spoločnosť Meta predstavila svoj prvý Headset Meta Quest Pro, ktorý začína na sume 1 500 $. Je to jasný dôkaz toho, že táto firma investuje do rozšírenej reality nemalé finančné prostriedky.

Ako, ale poodhalil Insider, firma Marka Zuckerberga minula na vývoj týchto technológií (do podniku Reality Labs) už viac ako 15 miliárd amerických dolárov. Nebolo by na tom nič zlé, keby to neurobila absolútne netransparentným spôsobom.

„Problém je v tom, že míňajú peniaze, ale transparentnosť voči investorom je katastrofálna,“ povedal Dan Ives, technologický analytik spoločnosti Wedbush Securities.

Miliarda sem, miliarda tam 

Headset Meta Quest Pro
Zdroj: Meta

Aby sme to upresnili, keď spoločnosť Meta začala v priebehu minulého roka zverejňovať finančné informácie ku Reality Labs, zistilo sa, že za uplynulých 12 mesiacov do neho vložila viac ako 10 miliárd dolárov.

V priebehu roka 2022 však v tom istom podniku utopila ďalších päť miliárd a dnes je jasné, že ešte stále nejde o finálnu čiastku. Podľa analytikov môžu tohtoročné straty dokonca zatieniť tie, s ktorými sme sa stretli minulý rok.

Daniel Ives je znepokojený tým, koľko peňazí Meta vynaložila na svoj metaverse a čoho sme sa do dnešných dní reálne dočkali. Zatiaľ tu totiž máme len náhlavnú súpravu za 1 500 $ a niekoľko avatarov s nohami, čo je nedostatočné.

Až 60 % všetkých nákladov putuje na výskum a vývoj 

Hra horizon od spoločnosti Meta, ktorú Mark Zuckerberg pripravuje pre svoj Metaverse
Zdroj: Facebook / Mark Zuckerberg

Ku téme sa vyjadril aj ďalší známy analytik Mark Zgutowicz zo spoločnosti Benchmark, ktorý uviedol, že podľa jeho odhadov míňa Meta približne 60 % investovaných prostriedkov do Reality Labs na obrovské náklady spojené s výskumom a vývojom metaversu.

Podľa Zgutowicza má však Meta legitímne dôvody na to, aby sa snažila celú túto technológiu vybudovať sama a aby vytvorila svoj vlastný monopol na trhu. S tým sú spojené aj „tajomné“ investície, o ktorých účeloch nemá informácie žiaden investor a hlavne konkurencia.

S týmto názorom sa zhoduje aj Ivan Feinseth analytik spoločnosti Tigress Financial Partners, podľa ktorého má Mark Zuckerbeg dobrú víziu a v budúcnosti s ňou môže byť veľmi úspešný.

Stačí sa zamyslieť nad tým, ako sa mu všetci smiali, keď jeho Facebook kúpil Instagram. Prakticky nikto neveril, že miliardová akvizícia v roku 2012 bola dobrým nápadom. Neskôr sa, ale ukázalo, že ľudia túto sociálnu sieť milujú a dnes ju používajú mnohí ešte radšej, ako samotný Facebook či WhatsApp.

Prečítajte si tiež  GTA Trilogy Definitive edition prichádza na Steam. Hra je stále plná chýb no aspoň zlacnela

Myslíte si, že Metaverse bude úspešný? Napíšte nám do komentára.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -