Napätie medzi spoločnosťou Apple a Meta by sa dalo krájať. Hoci tieto dve firmy v minulosti uvažovali nad spoluprácou, dnes sa nemôžu vystáť aj keď si navzájom priamo nekonkurujú. Neznamená to však, že sa to v blízkej budúcnosti nezmení.

Ako iste viete, spoločnosť Meta počas včerajšieho večera predstavila prvú generáciu svojej náhlavnej súpravy Quest Pro. Informovali sme o tom v samostatnom článku. Problém je však v tom, že podobný krok už čoskoro chystá aj technologický gigant z Cupertina.

Vo všeobecnosti sa očakáva, že prvá náhlavná súprava od Apple bude podobná, ako tá od spoločnosti Meta. Obe by mali používať predovšetkým vývojári a profesionálni používatelia, aby mohli vytvárať prvé aplikácie a softvéry pre cenovo dostupnejšie produkty, ktoré prídu v budúcnosti na trh. Až tie budú určené pre masy.

A aj keď Apple zatiaľ neukázalo ani hardvér a ani jeho cenu, generálnemu riaditeľovi spoločnosti Meta to nedalo. V poslednom rozhovore si nedával servítku pred ústa.

Mark Zuckerberg si kopol do Apple 

Mark Zuckerberg, generálny riaditeľ spoločnosti Facebook
Zdroj: Hypebeast

Mark Zuckerberg vie evidentne lepšie ako všetci ostatní, v akom štádiu vývoja sa nachádza headset od spoločnosti Apple. Dokonca si je taký istý jeho cenou, že sa o nej rozprával s Benom Thompsonom zo Stratechery. Žiadne pekné slova, to však neboli.

„Obyčajne ľudia vyrábajú hardvér a snažia sa na ňom zarobiť, pričom ak ste Apple, zostavujete hardvér a účtujete si zaň toľko, koľko môžete,“ uviedol Zuckerberg na margo toho, že produkty od spoločnosti Apple sú mimoriadne drahé. 

Cena za Quest Pro je v súčasnosti stanovená na 1 499 $, čo je podľa Zuckerberga čiastka, na ktorej spoločnosť Meta zarobí len minimálne alebo bude dokonca stratová. Očakáva sa však, že keď Apple vstúpi do tohto biznisu, bude si účtovať pokojne aj dvojnásobnú cenu a jeho používatelia ju radi zaplatia. 

„Jablkový“ hardvér má byť navyše úzko spojený so softvérom a celkovo so zvyšnými operačnými systémami iOS, iPadOS či macOS, čo môže skomplikovať vývoj Metaverse. Na miesto toho, aby všetci spoločne pracovali na jednom poli sa úsilie rozdvojí.

Na strane druhej, keď vznikne konkurencia, automaticky to bude hnací motor pre obe firmy, aby sa mohli navzájom prekonávať. 

Meta bude robiť presne to, za čo kritizovala Apple

Headset Meta Quest Pro
Zdroj: Meta

Aby sme však boli objektívni, aj keď sa Meta podľa Zuckerbergových slov nesnaží zarobiť na svojom hardvérovom riešení, o softvéri sa to povedať nedá. Pravdou totiž ostáva, že cieľom tejto firmy je získať až 47,5 % podiel za všetky platby a aplikácie, ktoré sa nachádzajú v Metaverse. 

Prečítajte si tiež  Máte iPhone a často posielate balíčky? Packeta má pre vás veľké prekvapenie

Netreba pritom zabúdať, že to bola práve Meta (respektíve Facebook), kto ešte nedávno kritizoval 30 % poplatky spoločnosti Apple za všetky platby uskutočnené prostredníctvom uzavretej platformy App Store.

Uvidíme teda, koľko bude stáť ďalšia náhlavná súprava Marka Zuckerberga, ktorá príde v budúcnosti. Vôbec by nás neprekvapilo, keby sa dorovnala na cenu Apple…

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -