Spoločnosť Apple minulý týždeň uviedla na trh prvý počítač s čipom M2 novej generácie, ktorým je 13″MacBook Pro. Prvý Teardown na seba nenechal dlho čakať a jeho autorom nie je nik iný ako portál iFixit. Pozrite sa ako vyzerá upgrade pôvodného MacBooku z roku 2020 vo videu.

Prečítajte si tiež  MacBook Pro 13" s čipom M2 má prvý problém. V tomto aspekte ho poráža jeho predchodca

Z hľadiska dizajnu nemá iFixit o MacBooku Pro M2 veľa čo povedať, pretože okrem čipu M2 je totožný s MacBookom Pro predchádzajúcej generácie. Má rovnaké šasi, displej a Apple napokon zachovalo aj kontroverzný Touch Bar nad klávesnicou. Všetky dôležité zmeny sa nachádzajú pod kapotou zariadenia.

Podľa očakávania sa zistilo, že takmer všetky komponenty sú rovnaké ako v prípade predošlej generácie. Vo vnútri boli aktualizované niektoré čipy a menšie komponenty, ale zvyšok interiéru je taktiež v podstate identický.

Čip M2 v úlohe jedinej novinky

Spoločnosti iFixit sa podarilo vytiahnuť dosky čipov M1 a M2, pričom doska M2 sa zmestila do puzdra MacBooku Pro M1. Hoci sa dosky dajú vo fyzickom zmysle vymeniť, čip M2 by v šasi MacBooku z roku 2020 nefungoval kvôli výmene komponentov. Pri výmene čipov M1 a M2 nefunguje trackpad, klávesnica ani snímač Touch ID.

Keďže komponenty MacBooku Pro M2 fyzicky zapadajú do MacBooku Pro M1 iFixit tvrdí, že Apple sa týmto krokom pokúša zablokovať opravy a výmeny prostredníctvom softvérových zámkov. Predchádzajúce argumenty pre nedostatočnú možnosť aktualizácie medzi generáciami sa sústreďovali na rozmery šasi, náklady alebo výrobné obmedzenia. Pravda je teda niekde úplne inde.

Krok späť v prípade SSD? 

Počas testovania sa potvrdil aj problém s SSD, ktorý vedie k pomalšiemu výkonu čítania a zápisu v benchmarkoch na 256GB MacBooku Pro M2 v porovnaní s rovnakou veľkosťou disku v MacBooku Pro M1. Apple v MacBooku Pro M2 skutočne používa jeden 256GB čip SSD, zatiaľ čo v modeli M1 boli použité dva čipy s veľkosťou 128GB.

Zdroj: YouTube / iFixit

Dva čipy SSD umožňujú systému čítať a zapisovať až dvakrát rýchlejšie, pretože operácie sa môžu vykonávať na oboch diskoch súčasne. Nie je jasné, prečo sa spoločnosť Apple rozhodla pre túto zmenu, no podľa všetkého by to mohlo byť spojené s globálnym nedostatkom komponentov.

Prečítajte si tiež  MacBook Pro s čipom M2 je výkonnejší ako o 5 000 EUR drahší Mac Pro

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -