Spoločnosť Apple bola minulý rok najväčším výrobcom smartfónov na svete, pričom toto prvenstvo dosiahla aj vďaka starším modelom, ktoré mala v ponuke. Až 7 z 10 najpredávanejších mobilných zariadení pochádzali od Apple, pričom štvrté miesto obsadil s 2,2 % podielom na trhu iPhone 13, ktorý bol odhalený ešte v septembri 2023.

Je teda jasné, že technologický gigant z Cupertina tento úspech nedosiahol len vďaka najnovších generáciám zariadení, ktoré má v ponuke. Z toho vzniká otázka, či si zákazníci skutočne potrebujú kupovať najnovší iPhone za vysoké ceny, keď sú k dispozícii aj jedno, dvoj či dokonca trojročné modely, ktoré stále dávajú zmysel. My sme sa pozreli na stratégiu výrobcu a našli sme jasnú odpoveď.

Starší iPhone kúpite za fantastické ceny

iPhone 14
Zdroj: YouTube / GadgetIn / HUDAKOV (úprava redakcie)

Začať by sme mali tým, za koľko sa dá vlastne nový a starý iPhone kúpiť. Posledná základná „pätnástka”, ktorej sa na Slovensku veľmi dobre darí, stála v čase uvedenia na trh 949 €, avšak dnes ju viete získať aj oveľa lacnejšie.

Toto isté však platí aj o jeden a pol ročnom iPhone 14 či dva a pol ročnom iPhone 13. Apple má tieto zariadenia stále v ponuke, na základe čoho sa dá usúdiť, že ani on sám ich nepovažuje za zastaralé. Navyše keď si porovnáme iPhone 14 a iPhone 13, veľmi rýchlo zistíme, že ide o takmer totožné zariadenia s minimálnymi rozdielmi.

Ako môžete vidieť sami, ceny iPhonov sa v súčasnosti vyvíjajú veľmi zaujímavým spôsobom. Na najnovšej generácii dokážete ušetriť v zľavách viac ako 200 €.

Ak si navyše odpustíte niekoľko moderných vychytávok, z ktorých väčšinu v praxi ani neoceníte, ušetriť viete ďalších skoro 200 € pri iPhone 13. Stále dostanete úplne nové zariadenie, ktoré nikto predtým nepoužil.

iPhone vydrží 5 a viac rokov a dobre si drží cenu

iPhone 2024
Zdroj: Unsplash / Sophia Stark

iPhone má obrovskú výhodu v tom, že dostáva pravidelne aktualizácie operačného systému iOS. Apple dnes ponúka možnosť inštalácie iOS 17 aj na iPhone XS / XS Max a XR, ktoré prišli na trh ešte v roku 2018.

Dobrou správou je tiež to, že aj keď už na tieto modely v budúcnosti nenainštalujete iOS 18 či iné verzie systému, ešte stále pre ne Apple bude vydávať vylepšené verzie ich aktuálneho systému. Firma napríklad začiatkom roka 2023 aktualizovala iPhone 5S, ktorý predstavila ešte v roku 2013.

Prečítajte si tiež  Apple práve na Slovensku začalo predávať Apple Watch Ultra. Ich cena je poriadne vysoká

V niektorých prípadoch softvérová podpora dosahuje aj desať rokov. Apple pravidelne opravuje bezpečnostné a technické chyby aj na zariadeniach, ktorý predaj ukončil už poriadne dávno.

Navyše tiež platí, že iPhone si výborne drží cenu. Niekoľkoročné zariadenia preto stále dokážete predať za stovky eur používateľom, ktorí ich hľadajú z druhej ruky napríklad cez náš bazár.

Aj toto je jeden z dôvodov, prečo je kúpa staršieho iPhonu vcelku rozumná voľba. Hoci sú tieto smartfóny drahšie, vo výsledku na nich až tak veľmi neprerobíte.

iPhone sa mení veľmi pomaly a to je veľká výhoda 

Zdroj: YouTube / Dion Schuddeboom (úprava redakcie)

Ako ste si mohli všimnúť, Apple iPhone od roku 2020, kedy prišiel na trh hranatý dizajn spolu s iPhonom 12 príliš veľa vecí nezmenil. Mnohí na to nadávajú, no v skutočnosti ide o výhodu pre výrobcu aj používateľov.

Každý rok síce vidíme nejaké estetické, alebo kozmetické úpravy no v zásade je to na prvý pohľad stále to isté zariadenie a dokonca to platí aj pri pohľade na hardvér.

Bežný spotrebiteľ nevyžaduje šialený výkon procesora A17 Pro, aby si na malom 6,1″ iPhone 15 Pro zahral najnovšie tituly z PlayStation. Nerobí to dokonca ani väčšina jeho majiteľov.

Bežný používateľ chce zariadenie, z ktorého sa mu bude pohodlne telefónovať, ktoré mu urobí krásne fotky, ktoré dobre funguje na sociálnych sieťach a ktoré prináša prémiový dizajn a dlhú výdrž batérie.

A presne to vám dnes dokáže splniť aj taký iPhone 13 z roku 2021, ktorý napriek svojmu pokročilému veku zďaleka nepatrí do starého železa. Koniec koncov, samostatný článok o tom, prečo ho Apple stále predáva, aj keď už je v ponuke iPhone 15 nájdete po kliknutí na tento odkaz.

Nemusím sa teda báť staršieho iPhonu? 

Náš finálny verdikt na túto tému je, že aj keď je príjemné vlastniť tú najnovšiu technológiu a veríme, že u niekoho môže ísť aj o „frajerinu“, v globále si myslíme, že kúpa pokojne aj dve generácie starého iPhonu je veľmi rozumná voľba a dokonca vám ju odporúčame.

Ak nie ste extrémne nároční, na staršom zariadení vám nebude absolútne nič chýbať a za to nové budete zbytočne priplácať stovky eur. Ušetrené peniaze môžete radšej investovať do niečoho iného, napríklad do AirPods Pro 2 alebo pokojne aj nejakého zážitku. To už nechávame na vás.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Nový Dynamic Island v iPhone 14 Pro je možné využiť aj na hranie hier. Pozrite sa ako
Môže ťa zaujímať
- Reklama -