So streamovacími službami v rámci seriálov a filmov sa za posledné roky doslova roztrhlo vrece. Už dávno preto neplatí, že všetko zaujímavé sa deje iba na Netflixe. Podľa údajov o počte predplatiteľov, ktoré spoločnosť Netflix uviedla počas dnešného zverejnenia výsledkov, jej v 1. štvrťroku 2022 prvýkrát za viac ako desať rokov ubudlo predplatiteľov.

Prečítajte si tiež  Rusi zažalovali Netflix. Požadujú státisíce EUR ako odškodné

Netflix podľa novej správy stratil viac ako 200 000 predplatiteľov, pričom ďalšie straty budú pokračovať. Očakávania firmy však boli vzhľadom na okolnosti posledných mesiacov prakticky nereálne. Netflix očakával, že v prvom štvrťroku mu pribudne 2,5 milióna predplatiteľov, no tento cieľ samozrejme nedosiahol.

Pozastavenie činnosti v Rusku firmu stálo 700 000 predplatiteľov a bez tejto straty by Netflix pridal 500 000 platiacich používateľov, čo je stále výrazne pod jeho prognózami. Za týmto scenárom však nestojí iba masívny odchod z Ruska. V USA a Kanade Netflix stratil 600 000 zákazníkov v dôsledku nedávnych zmien cien. Netflix uviedol, že táto strata predplatiteľov bola očakávaná a v súlade s ich prognózami.

Zdroj: Netflix

V akcionárskej správe Netflixu sa uvádza, že rast príjmov sa výrazne spomalil, pričom spoločnosť za príčinu poklesu považuje veľký počet domácností, ktoré zdieľajú účty. Netflix odhaduje, že jeho 222 miliónov platiacich domácností zdieľa účty s ďalšími 100 miliónmi domácností, ktoré nie sú speňažené.

Čo je ale zaujímavé, Netflix spomína konkurenciu len okrajovo. Práve expanzia služieb ako Disney+ alebo HBO Max sa taktiež podpisuje na tomto scenári. Netflix si aj napriek tomu razí vlastnú cestu, ktorá nepoteší azda žiadneho predplatiteľa. Firma má totiž plán, ktorý má zabrániť nespoplatnenému zdieľaniu účtov.

Zdroj: Disney+

Na súčasných testovacích trhoch spoločnosti Netflix v Čile, Kostarike a Peru môžu zákazníci zaplatiť dodatočný poplatok za zdieľanie účtu s dvoma osobami mimo ich domácnosti. Pri spustení testovania spoločnosť Netflix uviedla, že sa snaží pochopiť užitočnosť týchto dvoch funkcií predtým, ako vykoná zmeny v ďalších krajinách. Inými slovami, ak Netflix zdieľate s niekym iným = priplatíte si.

Prečítajte si tiež  Netflix zavedie nový poplatok. Za zdieľanie účtu s osobami mimo jednej domácnosti si priplatíme

Netflix sa v najbližších mesiacoch bude musieť popasovať s rapídnym rozšírením predplatiteľov Disney+, ktoré štartuje aj u nás už 14. júna. Fanúšikovia filmov a seriálov tak majú na výber ďalšiu službu, ktorej príchod môže Netflixu poriadne zavariť a to nie len na našom lokálnom trhu. Aké streamovacie služby si predplácate vy? Prehodnotíte predpletné Netflixu v prípade ďalšieho rastu cien? Podeľte sa s nami o vaše postrehy a názory v komentároch.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJNetflix
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.