Už dlhšiu dobu sa diskutuje o tom, že spoločnosť Sony pracuje na ďalšej verzii PlayStation 5, ktorá sa už nebude zameriavať na redukciu rozmerov, ale na extrémny nárast výkonu. Hoci ide stále len o fámy, známy leaker Tom Henderson informuje, čo od tejto novinky máme očakávať a kedy bude k dispozícii.

Nová herná konzola je v súčasnosti známa len pod kódovým označením Trinity, no dobrou správou je, že jej vývoj sa dnes nachádza v pokročilej fáze. Keďže Sony už predstavil PlayStation 5 (Slim), v priebehu budúceho roka by sme sa mali dočkať výkonnejšej verzie s označením PlayStation 5 Pro. Jej nákupom získate viacero výhod.

Podľa Hendersona bude mať nový procesor v PS5 Pro názov Viaola a disponovať bude 8-jadrovým CPU AMD Zen 2 @4.4GHz. Oveľa zaujímavejšia má byť, ale AMD RDNA GPU (30 WGP / 60 CU), ktorá má dosahovať extrémny výkon až na úrovni 30 Tflops.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Operačná pamäť RAM by potom mala disponovať pamäťou 16GB a technológiou GDDR6 18Gbps (576GB/sec). Rovnako je, ale možnosťou, že RAM bude až 32 GB. Nechajme sa prekvapiť.

PlayStation 5 Pro môže mať 3x výkonnejšiu grafiku ako PlayStation 5

PlayStation 5
Zdroj: Sony

Keď sa ešte vrátime ku GPU, podľa úniku jej výkon veľmi záleží na tom, akou maximálnou frekvenciou môže disponovať, aby sa procesor PS5 Pro príliš neprehrieval. Pokiaľ by bola taktovaná na 2 GHz, údajne by sme sa mohli dostať na spomínaných 30 Tflops. Oproti klasickému PS5 pôjde o extrémny rozdiel.

Len pre porovnanie, táto herná konzola má 36 CU s taktom na 2,23 GHZ a maximálny výkon 10 Tflops. Konkurenčný Xbox Series X je na tom o poznanie lepšie, pretože disponuje 52 CU, taktom na 1,83 GHz a výkonom až 12 Tflops. PS5 Pro môže ísť teda trikrát tak ďaleko. Okrem iného by mala mať nová konzola od spoločnosti Sony aj špeciálnu NPU jednotku zameranú na upscaling, takže sa hráči môžu tešiť na poriadny zážitok.

A hoci stále ide o prísne tajný projekt, podľa únikov nás od neho delí v podstate už iba 11 mesiacov čakania. Spoločnosť Sony by totiž mala PlayStation 5 Pro predstaviť už v novembri 2024, vďaka čomu sa ku prvým zákazníkom dostane tesne pred Vianocami.

Prečítajte si tiež  PlayStation 5 (Slim) kúpite za super cenu: Ktorý model sa oplatí viac?

Taktiež sa už objavili špekulácie, že Sony spolupracuje s vývojármi zo štúdia Rockstar Games na špeciálnom vydaní PS5 Pro, ktoré príde v roku 2025 v balíku s hrou GTA 6. Práve v tomto období by mal mať roky očakávaný titul svoju svetovú premiéru. Tešíte sa?

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -