Nový MacBook Air s čipom M2 sa už zajtra dostane k svojim prvým majiteľom, ktorí si ho stihli predobjednať počas minulého piatka. Novinka prinesie okrem nového čipu M2 aj výrazné dizajnové zmeny, vďaka ktorým prešlo ikonické „Airko“ najväčším upgradom za poslednú dekádu. Ako sa ale zistilo, laptop skrýva aj niekoľko nemilých prekvapení. Jedným z nich je pomalšia rýchlosť SSD.

Prečítajte si tiež  Nový MacBook Air 2022 (M2) sa vypredal za pár hodín. Dôvodom je obrovský záujem a problémy v dodávkach

Základný model, ktorý je vybavený 256 GB úložiskom má jeden čip NAND, čo povedie k nižšej rýchlosti SSD v porovnávacích testoch. Podobný problém sa týkal aj druhého predstaveného laptopu s nahryznutým jablkom, ktorým je 13″ MacBook Pro. Ten má v konfigurácii s 256 GB v porovnaní s ekvivalentným modelom predchádzajúcej generácie až o 50% nižšiu rýchlosť čítania z SSD.

Chybný krok menom SSD

Tento aspekt novej generácie poriadne zaskočil komunitu Apple nadšencov. Dilema vyplýva zo skutočnosti, že Apple v základných modeloch nových MacBookov Air a Pro prešiel na používanie jedného 256GB čipu flash pamäte namiesto dvoch 128GB čipov. Konfigurácie vybavené 512GB alebo väčším úložiskom sú vybavené viacerými čipmi NAND, čo umožňuje dosiahnuť vyššie rýchlosti paralelne.

Nový MacBook Air 2022 s procesorom M2 v rukách používateľa
Zdroj: Apple

Vo vyhlásení vydanom pre portál The Verge spoločnosť Apple uviedla, že hoci benchmarky nových MacBookov Air a Pro s 256 GB úložiskom môžu ukázať rozdiel, reálny výkon sa drží v pozitívnejších číslach.

Nie je jasné, či sa vyhlásenie spoločnosti Apple výslovne vzťahuje na výkon SSD alebo na celkový výkon systému. Niektoré testy základného modelu 13″ MacBooku Pro s čipom M2 ukázali, že rýchlosť SSD bola nižšia aj pri reálnom používaní. V najbližších dňoch by sme sa mali dočkať recenzií na nové MacBooky Air, čo nám pootvorí dvierka k tejto tematike o niečo viac.

Prečítajte si tiež  Nový MacBook Pro 13" s M2 dostáva prvé recenzie. Ako sa mu darí v hodnoteniach?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -