Spoločnosť iFixit sa už dostala ku novému Macbooku Air 2022 (dostupný od 1499,00 €) s procesorom M2, na základe čoho došlo k tradičnému rozoberaniu a kontrole komponentov. Technici zo servisu zistili niekoľko dôležitých noviniek, o ktoré sa s nami podelili v rozsiahlej správe. Týkajú sa napríklad príliš jednoduchej pamäte alebo akcelerometra, ktorého prítomnosť v počítači je veľmi prekvapivá. Poďme však pekne poporiadku.

Azda najväčším nedostatkom super-tenkého MacBooku je jeho základná 256 GB pamäťová verzia. Spoločnosť Apple sa pri nej nerozhodla použiť dva 128 GB pamäťové NAND čipy tak ako v predchádzajúcej generácii, ale počítač má na miesto toho len jeden 256 GB NAND čip.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Úložisko kvôli tomu pracuje skoro o polovicu pomalšie, čo môžu pocítiť niektorí náročnejší spotrebitelia. Ak si však kúpite vyššiu pamäť, problém sa eliminuje. Úplne rovnakým spôsobom to Apple navyše vyriešilo aj v MacBooku Pro 13″ 2022 s procesorom M2, ktorý je dostupný od 1 599,00 €. Viac sme sa tejto téme venovali v nasledujúcom článku.

Tajomný akcelerometer v MacBooku Air 2022

iFixit sa tiež podrobne pozrel na základnú dosku s novým procesorom M2 (ARM), ktorý je postavený na 64-bitovej architektúre a ponúka 8-jadier CPU. Spoločnosť Apple si podľa technikov navrhla vlastný ovládač pre Thunderbolt 3, zariadenie obsahuje čipy USI Bluetooth a WiFi a napodiv aj akcelerometer, ktorý by sme očakávali skôr v iPhone alebo iPade.

V súčasnosti sa nepodarilo zistiť, na čo sa bude akcelerometer používať, no Apple občas použije vo svojich zariadeniach komponent, ktorý je v nich prekvapivo zbytočný. Stačí si spomenúť napríklad na HomePod mini, v ktorého útrobách sa nachádza teplomer aj vlhkomer, no doposiaľ nebol sprístupnený bežným používateľom a je veľmi otázne, či sa tak niekedy stane.

MacBook Air 2022 nebude mať problém s bežným servisom 

Macbook Air 2022 s procesorom M2 položený na stole vedľa slúchadiel AirPods Max
Zdroj: TomsGuide

Apple v prípade nového MacBooku Air 2022 nepoužilo žiaden rozvádzač tepla a podobne ako v 14″ a 16″ MacBooku Pro, má model Air ľahko prístupné lepiace slučky, ktoré slúžia na jednoduchú výmenu batérie. Toto je veľké plus!

No a keď už sme pri akumulátore, jeho výdrž predstavuje až 52,6 watthodín, čo je mierne zlepšenie v porovnaní s predchádzajúcou generáciou, kde mala výdrž 49,9 watthodín. Všetky nabíjacie aj USB-C porty sú navyše modulárne a nie sú nijakým spôsobom prilepené ku šasi zariadenia.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Ak by ste však chceli vymeniť SSD pamäť alebo procesor M2, mali by ste problém. Spoločnosť Apple ich podľa očakávaní priletovala priamo na základnú dosku a tak sa s nimi skoro nedá manipulovať (ako sme na to boli zvyknutí pri starších modeloch). Čo sa však týka bežného servisu, MacBook Air je po tejto stránke veľmi dobre navrhnutý.

Pokiaľ máte zaujem o viac informácií na túto tému, prípadne by ste si chceli nový MacBook Air 2022 zakúpiť za 1499,00 €, no chcete o ňom vedieť viac, pozrite si video pod týmto odstavcom, v ktorom vás spoločnosť iFixit prevedie celým procesom rozoberania.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here