Čo je to vypaľovanie OLED displeja?

Ešte predtým, než sa pozrieme na spôsoby, ako zamedziť problému, musíme si definovať dôvody, prečo vzniká. Vypálenie displeja je známe aj pod pojmami perzistencia či retencia a nastáva v situácii, keď na obrazovke svieti jeden statický obraz príliš dlho. Výsledkom môžu byť „duchovia„, ktorý síce priamo neovplyvňujú činnosť displeja, no už prakticky navždy uvidíte obrysy písmen, aplikácií, ikoniek alebo čohokoľvek, čo spôsobilo vypálenie na konkrétnom mieste.

Kedysi sme sa s týmito problémami stretávali u plazmových obrazoviek, no situácia sa zlepšila a technologický pokrok zabezpečil, že podobné javy sú skôr zriedkavé. To sa žiaľ nedá povedať o OLED displejoch, kde pri dlhodobom používaní môžu vzniknúť rôzne nepekné obrazce. Tieto jednotky používa iPhone X (2017) a novšie modely. Dnes sú to napríklad všetky iPhony 12, pričom iPhone 11/XR/SE 2 sa spoliehajú na klasické LCD.

Apple sa voči týmto problémom bráni použitím technológie posúvania pixelov, ktorá udržiava určité ikony na obrazovke v pohybe, prípadne im mení farby (Wi-Fi, stav batérie atď.). Vďaka tomuto spôsobu neostávajú pixely na rovnakom mieste a vy sa celkom účinne vyhýbate problémom. Neplatí to ale vždy.

Aj keď sa riziko vypálenia zvyšuje s pribúdajúcimi rokmi smartfónu, stále existujú šikovné spôsoby, ako tomu zabrániť. Všetky si ich ukážeme v nasledujúcich tipoch. Poďme na to.

5. Vypáleniu OLED displeja môže predísť aj obyčajná aktualizácia systému

Možno sa vám to zdá trochu hlúpe, no v skutočnosti je toto pravidlo absolútnym základom, nech používate akékoľvek zariadenie. Apple využíva softvérovú technológiu, ktorá sa snaží zabrániť vypaľovaniu pixelov. Čo však v situácii, keď zlyhá, prípadne nefunguje správne a vy neaktualizujete telefón? O chybe vôbec nemusíte vedieť, no v praxi vám poškodí displej. To nechcete.

Je síce pravda, že ani aktualizácie nie sú z času na čas dokonalé a paradoxne, práve nimi môžete priniesť do zariadenia chybu, ktorá spôsobí vypálenie displeja. Na druhej strane, ak ich inštalujete pravidelne, Apple ju aj rýchlo odstráni a váš iPhone bude v bezpečí. Pokiaľ je to teda možné, dbajte na prítomnosť poslednej verzie operačného systému.

4. Automatický jas nešetrí len oči

Ďalší jednoduchý tip, ktorý vo finále zamedzí „katastrofe“, je automatický jas. Aj keď ho niektorí nemajú v obľube, jeho úloha je skutočne obšírnejšia, než len šetriť zrak vo večerných svetelných podmienkach. Ako ste už zrejme zaznamenali, samotná deaktivácia automatického jasu (návod) sa premiestnila oveľa hlbšie do nastavení iOS.

Prečítajte si tiež  iPhone SE 3 je v zľave. Oplatí sa ale jeho kúpa? Tu je odpoveď

Dôvodom je fakt, že práve jeho prítomnosť dokáže zamedziť vypaľovaniu moderných OLED displejov, ktoré používa možno aj váš iPhone. Pokiaľ má zariadenie aktivovanú maximálnu intenzitu jasu celé hodiny, vo výsledku to môže spôsobiť duchov na obrazovke.

Povedzme si na rovinu, že táto funkcia nefungovala vždy správne a senzor niekedy neodhadol ideálne hodnoty. Bavíme sa ale o minulosti, pričom dnes už automatický jas pracuje absolútne príkladne a človek ho ani nevníma. Ak ste ho deaktivovali, prípadne nad tým uvažujete, radšej to nerobte. V Apple vedia, prečo túto možnosť skryli.

3. Pozor na statické obrazy, obrázky či dokonca aj videá

iPhone 12/12 Pro (Engadget)

Dostávame sa ku jednému z najdôležitejších tipov v zozname. K vypaľovaniu pixelov dochádza najmä vtedy, keď sa obraz nehýbe a telefón (prípadne iné zariadenie) má nastavený plný jas. Táto kombinácia je priam ideálna pre tvorbu neželaných obrazcov. Ak niekomu ukazujete fotku a tá sa na displeji zobrazuje napríklad 10 minút, pochopiteľne sa nič nestane. Pokiaľ by tu ale bola hodinu a viac, postupne už môžu začať problémy. Treba si na to dávať pozor.

No a hoci sú obrázky ideálnym príkladom, vypáliť sa vám môžu tiež niektoré prvky aplikácií (napríklad po dlhom používaní navigácie), prípadne ikony na ploche. Znovu ale dávame do pozornosti, že štandardným používaním k týmto problémom nedochádza. Displej musí svieti bez odozvy pokojne aj pol dňa a až potom nastáva degradácia pixelov.

Na záver len pripomenieme, že ani videá nie sú úplne „bezpečné“. Sami sme sa zatiaľ nestretli s prípadom, kedy by k podobnému poškodeniu došlo, avšak vypáliť sa môžu aj prvky prehrávača (pokiaľ nezhasnú) alebo rôzne, nemenné ikony, značky a ďalšie statické detaily.

2. Automatické uzamykanie

Možno sa teraz pýtate, kto už len nemá túto funkciu aktívnu. Odpoveď je skoro nikto. V princípe ani neapelujeme na ľudí, ktorí by si cielene vypli automatické zamykanie. Z času na čas sa ale stáva, že potrebujete, aby vám displej nezhasínal. Pokiaľ deaktivujete automatické zamykanie, nezabudnite ho následne aktivovať. Stať sa môže všeličo…

Predstavte si, že plne nabitý telefón odložíte do vrecka a vy idete bez tejto vedomosti spať. Počas 6-8 hodín sa na displeji zobrazuje ten istý obsah a hoci sa Apple snaží zabrániť vypáleniu pixelov, napokon sa to nemusí podariť. Človek je tvor omylný a niekedy sa podobným zlyhaniam nevyhneme. Na druhej strane, teraz už viete, aké môže byť vypínanie automatického zamykania rizikové a tak na to budete pri najbližšej deaktivácii myslieť.

Prečítajte si tiež  Apple vydal krátky komediálny film z obľúbenej série Apple at Work

1. Zapnite si perspektívu pozadia

Poslednou šikovnou vecičkou je aktivácia perspektívy pozadia. Tú si môžete zapnúť/vypnúť pri jeho voľbe. Je to presne efekt, ktorý pripomína 3D a pozadie sa pohybuje v závislosti na tom, ako svoj telefón nakloníte (za čo vďačíme vstavanému gyroskopu).

Je pravda, že niektorým používateľom tento detail prekáža a dokonca im spôsobuje nevoľnosť. Na druhej strane, drvivá väčšina ho ani nevníma a práve on môže byť kľúčovým prvkom pre dlhodobú trvácnosť displeja.

Ak si nemeníte pozadie, pravdepodobne tu svieti to isté aj niekoľko mesiacov či dokonca rokov v kuse. Aby ste ho tu nemali prekreslené naveky, choďte do aplikácie Nastavenia > Pozadie > Kliknite na aktuálne pozadie a použite ikonku v strede (dole). Týmto spôsobom aktivujete/deaktivujete funkciu Perspektíva.

Svoj OLED displej som už vypálil, čo teraz?

Ako sme už naznačili vyššie, človek sa aj pri snahe vyvarovať problémom dopúšťa chýb, ktoré však nutne neznamenajú trvalé následky. Pokiaľ sa vám na zariadení vyskytli vypálené časti, môže ísť aj o takzvané „predčasné vypálenie“. To v praxi znamená, že ešte nedošlo k úplnému poškodeniu displeja a nepekných duchov sa môžete zbaviť (špeciálne, ak je telefón relatívne nový a displej v dobrej kondícii).

Ako ste správne predpokladali, pointa tohto triku spočíva v tom, že iPhonu dáte na niekoľko minút pokoj. Bezprostredne po tom, ako spozorujete vypálené prvky, vypnite ho a čakajte zhruba 20 minút, než sa k nemu vrátite. Dbajte, aby počas tohto procesu nezostal na priamom slnku, čo špeciálne platí v horúcom lete.

Pokiaľ budete mať šťastie, začínajúci duch zmizne sám už po krátkej chvíli. Ak sa tu stále zobrazuje, no jeho prítomnosť je ťažšie pozorovateľná, tak je veľmi pravdepodobné, že ste boli úspešní a po niekoľkých minútach, prípadne hodinách tu nebude už vôbec nič (odporúčame opäť vypnúť telefón).

V situácii, keď OLED displej zostane vypálený, v podstate už nemáte na výber. Je to žiaľ stav trvalý a jediným riešením je jeho výmena, čo je špeciálne pri iPhone mimoriadne nákladná položka. Aj preto dodržiavajte 5 tipov z tohto článku, vďaka ktorým sa vyhnete problémom.

Nebojte sa

Aj keď sa jedná o skutočne nepríjemnú záležitosť, vypáleného OLED displeja sa nemusíte obávať. Je tu síce určité riziko, že sa s ním stretnete, no v praxi je len veľmi nízke. Už to bude štvrtý rok, čo Apple začalo s predajom iPhonu X a zatiaľ sme sa nestretli s človekom, ktorý by mal takýto problém (aj keď nepochybne existuje). Dokazuje to teda, že sa ľudia s touto chybou stretávajú iba zriedkavo a v praxi ich príliš netrápi. Ako je to u vás? Dajte nám vedieť v komentároch.

Prečítajte si tiež  iPhone 13 je za výhodnú cenu. Získate vynikajúci smartfón, ktorý vám vydrží
Môže ťa zaujímať
- Reklama -