Rýchle nabíjanie zmenilo spôsob, akým používame naše smartfóny. Aj keď má zariadenie menší akumulátor so slabšou výdržou, pokiaľ sa dokáže rýchlo doplniť, nebýva to zas až taký problém. Každopádne tento systém znamená pre každú firmu niečo iné. Zatiaľ čo Apple si pod rýchlym nabíjaním predstavuje 20 W káblový adaptér, čínske Xiaomi až 200 W káblový adaptér. Aby sme boli konkrétnejší, ešte v máji 2021 spoločnosť Xiaomi oznámila 200W káblovú a 120W bezdrôtovú technológiu nabíjania s názvom HyperCharge.

Ako píše portál Gizmochina, zatiaľ čo o 120W bezdrôtovej technológii nemáme žiadne bližšie informácie, zdá sa, že spoločnosť Xiaomi možno čoskoro uvedie na trh nový smartfón s 200W káblovým nabíjaním.

Xiaomi získalo dôležitý certifikát. 200 W nabíjanie by mohlo prísť už čoskoro 

Ako môžete vidieť na snímke obrazovky pod týmto odstavcom, nový napájací adaptér s označením MDY-13-EU získal certifikáciu od čínskeho regulačného orgánu 3C. Certifikácia odhaľuje, že nová nabíjačka Xiaomi podporuje maximálnu rýchlosť nabíjania 20 V / 10 A (200 W).

Xiaomi hybercharge rýchle nabíjanie
Zdroj: Gizmochina

Taktiež by však mala byť spätne kompatibilná s nabíjaním 5V3A, 9V3A, 11V6A a 17V10A. Certifikácia 3C je dobrým náznakom toho, že spoločnosť Xiaomi môže v najbližších týždňoch uviesť na trh prvý smartfón s podporou 200W rýchleho nabíjania. Firma by tým prepísala doterajšie rekordy svojej konkurencie.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Ako uvádzala vo svojich tlačových dokumentoch spred niekoľkých mesiacov, 200 W technológia HyperCharge zvládne nabiť smartfón za menej ako 10 minút. Všetko bolo demonštrované začiatkom roka na zariadení Mi 10 Ultra, ktoré ponúka až 4 500 mAh batériu. To je viac ako má iPhone 13 Pro Max. Ak navyše budete mať smartfón so 4 000 mAh batériou, na 50 % ho dokážete nabiť už za 3 minúty, zatiaľ čo doplna je to o 5 minút dlhšie. Vcelku šialené, nemyslíte?

Zahraničné média predpokladajú, že čínske Xiaomi uvedie novú vlajkovú loď MIX 5 na trh v druhej polovici tohto roka a teda klasicky v predvianočnom období.

Minuloročná generácia Xiaomi MIX 4 ponúkla zákazníkom podporu 120W nabíjania, ktoré je určite tiež viac ako dostačujúce. Nebudeme si ale klamať, že 200 W je skrátka úplne iný level a sme veľmi zvedaví na to, ako to bude fungovať.

Odolnosť batérie pri takto šialenom rýchlom nabíjaní je otázna

Super Rýchle hypercharge nabíjanie od spoločnosti Xiaomi s výkonom 200 W a 120 W
Zdroj: Mi

Nebudeme si klamať, aj keď by sme 200 W rýchle nabíjanie chceli zrejme všetci, treba si naliať čistého vína a uvedomiť si, že tento systém možno nie je až taký dobrý, ako sa zdá. Samozrejme, keď ho človek sem tam využije, určite sa s jeho zariadením nemôže nič stať.

Pri pravidelnom nabíjaní rýchlosťou až 200 W však určite oveľa rýchlejšie zdegraduje akumulátor. Ten sa napríklad prehrieva a vznikajú v ňom chemické reakcie, ktoré začnú jeho životnosť dramatickým tempom skracovať.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Samozrejme, toto všetko sa dá vyriešiť softvérovým nastavením. Ako bolo spomenuté vyššie, samotná nabíjačka má podporovať aj nižšie rýchlosti ako 200 W. Ak by ste ale týmto tempom nabíjali non-stop, akumulátor by ste možno menili aj raz za rok.

Týmto vás samozrejme nechceme odradiť od rýchleho nabíjania. Napríklad spoločnosť Apple, alebo jej konkurenti s 20 – 30 W nabíjaním fungujú dobre a dlhodobý vplyv na batériu je iba minimálny. Viac sme sa tejto téme venovali v nasledujúcom článku.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram BannerPascal Brändle

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.