Aktualizované 24.5.2023: Už niekoľko dlhých mesiacov sa vášnivo diskutuje o tom, že platforma Netflix zavedie zákaz zdieľania hesiel, ktorý ju deň čo deň pripravuje o obrovské množstvo financií. A hoci to Netflixu trvalo skoro rok, používatelia sa tejto nepríjemnej zmeny práve teraz dočkali. Služba si už posvietila na používateľov v USA. Téme sa venoval Techcrunch.

Nové pravidla sú pre Američanov stanovené jasne. Buď vyhodia zo svojho predplatného iných používateľov, ktorí nie sú členmi ich domácností, alebo budú musieť zaplatiť dodatočný poplatok vo výške 7,99 $ / mesačne za ďalšie členstvo, ktoré má prístup ku ich účtu. Je síce pravda, že v USA je Netflix zhruba o 1/3 drahší, ako na Slovensku, no aj tak ide o pomerne vysokú cenu, ktorá niektorých používateľov nepríjemne prekvapila.

Netflix zdôrazňuje, že aj keď novinka bola spustená zatiaľ len pre USA, už v najbližších mesiacoch sa rozšíri aj na ďalšie globálne trhy. Určite sa tomu nevyhneme ani v našich končinách.

Dobrou správou je ale aspoň to, že Netflix ponúka užitočné nástroje, vďaka ktorým je celá správa účtov, ako aj zmena hesla jednoduchšia. Rovnako je možné preniesť svoj obľúbený obsah zo zdieľaného účtu na rodinný účet. O nič teda neprídete, len budete musieť začať platiť.

Pôvodný článok z 19.04.2023

Netflix zverejnil finančné výsledky za prvý štvrťrok 2023, v rámci ktorých prezradil investorom aj médiám viacero zaujímavých noviniek. Tou prvou bolo získanie 1,75 milióna nových predplatiteľov. Vďaka tomu má dnes Netflix viac ako 232 miliónov používateľov, na základe čoho ho môžeme označovať za najväčšiu streamovaciu službu na svete.

Platforma však vo svojej správe zdôraznila, že na úspešný rast potrebuje prinášať kvalitné filmy a seriály, ktorých produkcia zďaleka nie je lacná. A hoci by to celé mohlo fungovať, situáciu komplikujú používatelia, ktorí si medzi sebou zdieľajú heslá. O zákaze sa už síce dlhšiu dobu hovorí, no vo väčšine krajinách sveta, vrátane Slovenska, zatiaľ nenastal. To by sa ale malo čoskoro zmeniť.

Netflix počas oznamovania finančných výsledkov uviedol, že hoci nové pravidlá v súčasnosti testuje a pomaly ich začína zavádzať do praxe, v blízkej budúcnosti sa stretneme s oveľa masívnejšou iniciatívou.

Plošný zákaz zdieľania hesiel na Netflixe je za dverami 

Ako zdôrazňuje Deadline, po novom už nepôjde len o zriedkavé testovanie na vybraných vzorkách používateľov, ale Netflix zavedie plošné riešenie pre zákaz zdieľania hesiel po celom svete.

Prečítajte si tiež  Toto je dátum, kedy príde Netflix s reklamami. Služba zavedie nové predplatné už čoskoro

Platforma to chcela pôvodne stihnúť do konca prvého štvrťroka 2023, no napokon sa jej to nepodarilo. Teraz ale zdôraznila, že debut obmedzenia je naplánovaný na druhý štvrťrok 2023 v rámci USA, pričom sa to bude týkať aj širokého zoznamu krajín po celom svete.

Na základe týchto tvrdení teda môžeme očakávať, že na rane je aj Slovensko, Česko či ďalšie európske krajiny.

Koľko bude stáť dodatočné predplatné po spustení zákazu zdieľania hesiel? 

netflix zdieľanie účtov
Zdroj: Unsplash / Juraj Gabriel / Malte Helmhold (úprava redakcie)

Pri nových pravidlách týkajúcich sa zákazu zdieľania hesiel by to malo fungovať tak, že používateľ si bude môcť v rámci jedného predplatného priplatiť samostatné členstvo.

Ak vás zaujíma, koľko si mesačne za túto službu zaplatíte, odpoveď žiaľ v tejto chvíli úplne presne nepoznáme. Na druhej strane sa, ale môžeme pozrieť na iné krajiny, v ktorých už Netflix zdieľanie účtov zakázal. Cena dodatočného predplatného sa pohybuje rôzne, od cca 2,5 € až po 6 € / mesiac.

Cena za Netflix na Slovensku dnes štartuje na úrovni 7,99 € / mesačne, pričom dostupnejšie predplatné s reklamami u nás zatiaľ nie dostupné.

Pokiaľ to bude platiť aj na našom trhu, teoreticky sa môžeme dopracovať k výsledku, v rámci ktorého bude zdieľaný účet stále lacnejší, ako ten samostatný. Netflixu sa zároveň zvýši príjem a bude nám môcť prinášať kvalitnejší obsah. Nechajme sa prekvapiť, ako to dopadne.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -