Platforma LWEX pôsobila ako kryptoburza s prísľubom rýchleho zisku. Ponúkala denný výnos až 1,6 %, čo pri dlhodobom zhodnocovaní mohlo znamenať, že investor z 20 000 eur získa viac než 6 miliónov ročne. Odborníci však už v minulosti upozorňovali, že ide o nereálne sľuby typické pre Ponziho schémy.
Ako informuje Finsider, po zverejnení rozhovoru s Katarínou Faktorovou z Finportalu a Františkom Michalovíchom z ARTS Asset Management sa začali ozývať poškodení investori. Tvrdia, že platforma už nevypláca peniaze a výbery sú „dočasne pozastavené“. Rovnaké skúsenosti zdieľajú aj užívatelia na sociálnych sieťach.
LWEX podľa všetkého fungoval ako klasický Ponzi podvod – peniaze nových investorov sa použili na vyplácanie starších. Zisk bol len fiktívny a všetko fungovalo dovtedy, kým boli nové vklady vyššie než výbery. Po narušení rovnováhy celá schéma skolabovala.
Na problém upozorňuje aj stránka Investor Warnings, podľa ktorej platforma zavádza užívateľov výhovorkami o auditoch či technických chybách. Práve to sú typické signály pred úplným zmiznutím takýchto podvodných platforiem.
Sídlo má na parkovisku v Denveri
Zarážajúce je aj to, že stránka LWEX stále funguje a láka nových investorov na registráciu. Adresa firmy pritom podľa zistení vedie na parkovisko v Denveri a licenciu MSB, ktorú prezentuje ako dôkaz dôveryhodnosti, v skutočnosti nikto nekontroluje.
Národná banka Slovenska aj litovská centrálna banka pred platformou varovali. Analytici navyše zistili prepojenie na inú podvodnú schému – CBEX, ktorá skolabovala v Afrike.
Ak sa tieto zistenia potvrdia, LWEX môže byť len ďalšou iteráciou rovnakého scenára – lákanie investorov, fiktívne výnosy, zmrazené výbery a nakoniec ticho.
Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.