Na prvý pohľad sa Apple Watch Series 9 a Ultra 2 zdajú byť odlišné, pretože ponúkajú úplne iný dizajn. Keď sa do nich, ale ponoríte hlbšie, zistíte, že toho majú pomerne dosť spoločného. Aj preto som si pre vás pripravil tento článok, v ktorom obe zariadenia porovnám a dám vám jasný verdikt, ktorý model sa v pomere cena / výkon / protihodnota oplatí viac. Verte mi, nie je to vôbec ľahké rozhodovanie.

Začnem dizajnom, ktorý je vo svojom základe totožný, no vizuálne úplne iný. Zatiaľ čo Apple Watch Series 9 sa spoliehajú na zaoblené hliníkové telo spolu s displejom, ktorý chráni ION-X sklíčko a môžete ich kúpiť v 41 mm a 45 mm verzii, pri Apple Watch Ultra 2 dostanete niečo úplne iné.

Je to robustná titánová konštrukcia s plochým 49 mm displejom, ktorý je chránený extrémne tvrdým zafírovým sklíčkom a zároveň tieto hodinky spĺňajú normu americkej armády STD-MIL-810G, takže prežijú aj neľútostné zaobchádzanie, či výkyvy teplôt.

Dôležitou odlišnosťou je tiež to, že zatiaľ čo Apple Watch Series 9 odolajú vode v rámci štandardu 50 M (5 ATM), Apple Watch Ultra 2 spĺňajú vyšší štandard 100 M (10 ATM), vďaka čomu sa s nimi môžete ísť potápať až do hĺbky 40 metrov. Nemyslím si však, že to bude pre 99 % ľudí rozhodovací faktor. Veď ruku na srdce, koľkí z nás to využijú v praxi. Apple Watch Series 9 na plávanie a šantenie sa vo vode úplne stačia.

Cena je to, čo bude pri nákupe rozhodovať 

Pokiaľ ste si stihli naštudovať ponuku spoločnosti Apple, určite viete, že medzi týmito hodinkami je pomerne zásadný cenový rozdiel. Apple Watch Series 9 sa v 45 mm verzii predávajú štandardne za 479 € a po kliknutí na tento odkaz ich viete získať od 433 €. To je z môjho pohľadu veľmi férová čiastka, najmä pri zariadení od spoločnosti Apple.

Ich drahší braček Apple Watch Ultra 2 sa štandardne predáva od pomerne brutálnych 899 €, avšak po kliknutí na tento odkaz ich kúpite za 857 €. Aj tak ide, ale o cenu, ktorá zasahuje do vysokej sféry.

Na druhej strane, to čo ponúkajú Ultra 2 nemajú skoro žiadne iné inteligentné hodinky na celom svete. Sú neuveriteľne komplexné, dobre postavené a hoci sa podobajú po hardvérovej stránke na Apple Watch Series 9, obsahujú funkcie, pre ktoré vás môžu zaujať viac. O tom si však viac povieme nižšie.

Praktické skúsenosti s nosením Apple Watch Series 9 vs Ultra 2

Apple Watch Ultra 2 vs Series 9
Zdroj: Unsplash / Daniel Romero / Anastasiya Badun (úprava redakcie)

S oboma hodinkami som strávil niekoľko týždňov, počas ktorých som zaznamenali viacero zaujímavých poznatkov z každodenného nosenia. Na základe toho dokážem povedať, ako sa jednotlivé hodinky používali a čo bolo pre mňa komfortnejšie.

Prečítajte si tiež  Polnočný predaj iPhonu 6 v Bratislave!

Apple Watch Ultra 2 mali jasnú výhodu vďaka väčšiemu 49 mm puzdru a tiež plochému displeju, čo bolo ideálne pre používanie rôznych aplikácií, ako napríklad zobrazenie máp a navigácie. Nutné je však zdôrazniť, že rozmery oboch obrazoviek sú veľmi podobné! Hodinky sa líšia hlavne rozmermi konštrukcie.

Always-on OLED obrazovka tu funguje na rovnakej technológii ako v modeli Series 9, no vďaka maximálnemu jasu až na úrovni 3 000 nitov ponúka o poznanie lepšiu čitateľnosť pri jasných svetelných podmienkach. Ocenil som to napríklad na vrcholoch hôr počas lyžovačky. Na druhej strane, ani 2 000 nitov, ktoré ponúkajú Apple Watch Series 9 nebolo na zahodenie. Nutné je totiž zdôrazniť, že maximálny jas sa aktivuje iba v špecifických prípadoch a aj keď som používal dostupnejší model, nikdy som nemal zásadnú potrebu, aby mi displej svietil silnejšie.

Naopak, po stránke bežného nosenia mi citeľne viac vyhovovali menšie Apple Watch Series 9, ktoré sú jednak o málo kompaktnejšie, ale hlavne ľahšie. Veď ich puzdro váži iba 38,7 gramu. Keď som ich používal s náramkom Loopi Silicone Solo Loop, v podstate som ani nevedel, že ich mám na ruke. Dokonca pri práci na počítači som si tieto hodinky nedával dole, čo sa o výrazne väčších a ťažších Apple Watch Ultra 2 s váhou puzdra až 61,4 gramu povedať nedalo.

Necharakterizoval by som ich síce ako ťažké, no mne viac vyhovovala nižšia váha. V tomto smere preto odporúčam zájsť ku predajcovi s elektronikou a pokiaľ je to možné, oba modely si na vlastnej koži vyskúšať. Nezabúdajte však, že ak chcete používať Apple Watch skutočne správne, mali by ste ich nosiť skoro stále, aby sledovali vašu aktivitu a zdravotné dáta. Treba si to teda dobre zvážiť.

Na Apple Watch Ultra 2 ma bavili ich jedinečné funkcie 

Apple Watch
Zdroj: Unsplash / Daniel Romero

Nebudem klamať, som technologický nadšenec, a preto som sa pri recenzii zameral na viacero užitočných funkcií, ktoré majú iba Apple Watch Ultra 2. V prvom rade má potešil ich odolný dizajn, pri ktorom som nepotreboval používať žiadne ochranné sklá ani puzdrá. Apple Watch Series 9 by som sa bez nich bál nosiť, nakoľko sa dajú ľahko rozbiť napríklad nechceným nárazom o kovovú zárubňu.

Taktiež sa mi páčilo dodatočné tlačidlo Action Button, ktoré je na modeloch Ultra exkluzivitou. Možnosť vytvárať si vlastné skratky, alebo si tu nastaviť rýchly prístup ku tréningom je skrátka dokonalá a som prekvapený, že to Apple nepoužil aj na základných modeloch. Ani sa vlastne nečudujem, prečo Apple pridal akčné tlačidlo aj do iPhonu 15 Pro / 15 Pro Max. Je síce nenápadné, no zato extrémne užitočné.

Prečítajte si tiež  ChatGPT nájdete už aj na Ai.com. Ide o jednu z najdrahších domén v histórii internetu

Sirény, eSIM, výdrž batérie a dvojpásmové GPS

Apple Watch Ultra
Zdroj: Instagram / thesmarty007 / watchcentro (úprava redakcie)

Na Apple Watch Ultra 2 sa mi tiež páčila prítomnosť sirény, ktorá bola až prekvapivo silná. Našťastie som ju nemusel použiť, no ak by som sa dostal do krízovej situácie, verím, že by ma vďaka nej mohol niekto v lese počuť aj na desiatky, či dokonca stovky metrov. Taktiež treba spomenúť, že Apple Watch Ultra 2 sú automaticky vybavené aj cellular (eSIM) čipom. Je síce pravda, že táto technológia nie je v súčasnosti slovenskými operátormi podporovaná, no keď na to o pár rokov dôjde, cez hodinky budete môcť telefonovať, aj keď si svoj iPhone necháte doma. Apple Watch Series 9 toto v základnej verzii nedokážu.

Nemôžem tiež zabudnúť na azda najväčšiu výhodu Ultra 2, ktorou je výdrž batérie. Zatiaľ čo Apple Watch Series 9 zvládnu podľa Apple na jedno nabitie 18 hodín, Apple Watch Ultra 2 sľubujú až 36 hodín. V oboch prípadoch môžem potvrdiť, že sa mi tieto hodnoty darilo pri bežnom nosení napĺňať. Je síce pravda, že vďaka rýchlemu nabíjaniu máte za pár desiatok minút dostatok energie na oboch modeloch, no používanie Apple Watch Ultra 2 je vďaka dlhšej výdrž komfortnejšie.

To čo tiež veľa ľudí nevie je fakt, že Apple Watch Ultra 2 majú dvojpásmové GPS, ktoré je presnejšie najmä pri zaznamenávaní pohybu v husto obývaných oblastiach. Je to funkcia, ktorá sa určite hodí, no pri mojom pozorovaní ponúkali veľmi presné dáta aj obyčajné Apple Watch Series 9. Na bežné použitie mi to teda úplne stačilo. Ak je, ale niekto extrémne náročný a napríklad často behá, alebo bicykluje, Apple Watch Ultra 2 majú v tomto smere navrch.

Apple Watch Series 9 na druhej strane vôbec nesklamali 

Apple Watch Series 7 Starlight recenzia
zdroj: SvetApple

Na základe vyššie uvedeného ste mohli nadobudnúť dojem, že som si Apple Watch Ultra 2 úplne zamiloval a Series 9 ma absolútne nezaujali. To, ale nie je pravda. Hoci tento model nedisponuje tak sofistikovanými funkciami, stále je z môjho pohľadu až extrémne dobre vybavený.

Má najmodernejší 64-bitový procesor S9 spolu so 64 GB interným úložiskom (rovnako, ako Ultra 2) a taktiež podporuje jednoduché gesto prstami (DoubleTap), vďaka ktorému sa v určitých situáciách nemusíte dotýkať displeja.

Apple Watch Series 9 vám tiež vedia namerať kvantum údajov vďaka rovnakej senzorovej výbave, akú nájdete aj v Apple Watch Ultra 2. Majú samozrejme snímač srdcovej frekvencie, oxymeter, EKG, barometer, teplomer, krokometer a veľa ďalšieho, čoho výsledkom sú veľmi presné dáta o vašej športovej, ale aj pokojovej aktivite. A keď som oba modely medzi sebou porovnával, veľmi často som sa stretával s totožnými výsledkami.

Prečítajte si tiež  Predplatiteľov Apple TV+ môže byť viac ako si myslíte...

Taktiež mi viac vyhovoval ich kompaktnejší dizajn, hoci priznávam, že mi príde až príliš krehký. Je to však len môj subjektívny pocit.

Apple Watch Series 9 vs Apple Watch Ultra 2: Ktoré si vybrať

Apple Watch Series 9
Zdroj: YouTube / Kyle Erickson (snímka obrazovky)

Záverom by som chcel rozhodnúť, ktorý model Apple Watch sa z môjho pohľadu v pomere cena / výkon / protihodnota oplatí viac. A nie je to vôbec ľahké.

Prakticky od prvej chvíle, keď som si dal Apple Watch Ultra 2 na ruku, som vedel, že sú to špičkové inteligentné hodinky a že Apple ponúka svojim zákazníkom hardvér, ktorý nedokáže prekonať prakticky žiaden iný konkurent s iným operačným systémom. Tieto inteligentné hodinky majú neuveriteľnú výbavu, schopnosti aj odolnosť, vďaka čomu ich odporúčam na každodenné nosenie každému jednému záujemcovi, ktorý nemá problém si ich za pomerne vysokú cenu dovoliť. Tu však narážam na zásadný problém.

S trochu ťažkým srdcom totiž musím konštatovať, že aj keď sú Apple Watch Ultra 2 v mnohých veciach lepšie, pokiaľ nie ste dobrodruhom, ktorý pravidelne chodí na výlety do hôr, alebo iných nehostinných podmienok, pravdepodobne to nemáte, ako využiť. Navyše na Slovensku nie je podporovaná ich obrovská výhoda v podobe eSIM / Cellular volaní, kvôli čomu musím povedať, že pre 90 % potencionálnych zákazníkov bude rozumnejšie kúpiť si radšej dostupné Apple Watch Series 9. Naozaj im nič nechýba.

Keďže ich môžete mať po kliknutí na tento odkaz už za 433 €, myslím si, že predstavujú ideálny kompromis a keďže majú hardvérový aj senzorový základ rovnaký s Apple Watch Ultra 2, pri tréningoch získate rovnako relevantné výsledky. To, ako sa však rozhodnete nechávam len a len na vás.

Na záver dávam do pozornosti náš e-shop Loopi.sk, na ktorom nájdete široký sortiment remienkov pre všetky modely inteligentných hodiniek Apple Watch. Nákupom podporíte našu tvorbu.

Loopi Steel Magnetic Band
Zdroj: Loopi

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -