Ak sa aspoň trochu vyznáte do technológií, ktoré sú umiestnené v Apple Watch, pravdepodobne vás už napadlo, že senzory, ktoré sa nachádzajú v ich spodnej časti zaznamenávajú činnosť vášho srdca. Prečo si však spoločnosť Apple vybrala práve zelenú farbu? Odpoveď sa skrýva v technológii, ktorá je nazývaná fotopletyzmografia.

Prečítajte si tiež  6 dôvodov, prečo som si zamiloval športovanie s Apple Watch a AirPods

Áno, znie to síce príliš odborne a komplikovane, no v praxi ide o pomerne jednoduchý koncept, ktorý pochopí každý. Pretože je vaša krv červená, automaticky to znamená, že odráža červené svetlo a absorbuje to zelené.

WatchSrdcový snímač vo vašich Apple Watch túto skutočnosť využíva vo svoj prospech pomocou zelených LED diód, ktoré spolupracujú s fotodiódami citlivými na svetlo, smerujúcimi priamo na vašu pokožku.

Vďaka tomu dokáže zariadenie v spolupráci so sofistikovaným softvérom presne zistiť, aké množstvo krvi práve preteká vašim zápästím. Keď vám bije srdce, prietok krvi je väčší, respektíve rýchlejší ako medzi údermi. A presne v tomto spočíva princíp celej technológie.

LED diódy nesvietia ale blikajú 

Credit: Elijah Fox

Zaujímavé je tiež to, že spomínané zelené LED diódy, o ktorých si myslíte, že konštantne svietia v skutočnosti blikajú. Vaše oko to však nemôže zaznamenať, pretože to robia niekoľko stoviek ráz za sekundu.

No a teraz si predstavte, že každý záblesk, ktorý diódy vykonajú slúži ako snímka vášho prietoku krvi, vďaka čomu má zariadenie perfektný prehľad o činnosti srdca a dokáže vypočítať aktuálny srdcový tep.

Apple je navyše s touto technológiu popredu a jeho Apple Watch merajú hodnoty podstatne presnejšie, ako väčšina konkurenčných hodiniek. Aj to jeden z dôvodov, prečo si Apple Watch vyberá toľko športovcov.

Prečítajte si tiež  Toto je 5 dôvodov, prečo by ste si mali vybrať Apple Watch SE!

A ak ste niekedy mali pocit, že zelené svetlo je oveľa jasnejšie, než zvyčajne, nemýlili ste sa. Aj to má svoj dôvod, ktorý je ľahko pochopiteľný.

Quo

Deje sa to napríklad vo chvíli, keď svoje Apple Watch nemáte na ruke, no zariadenie sa snaží zaznamenať dáta. Keďže je však signál veľmi slabý (respektíve žiadny), LED diódy sa rozjasnia a zvýšia rýchlosť blikania. Pokiaľ však hodinky nie sú na zápästí, logicky nič nenamerajú.

Dokážu to aj bez zeleného svetla 

No a teraz to nezaujímavejšie. Pokiaľ ste boli skutočne pozorní, určite ste si všimli, že zelené svetlo nie je vždy prítomné počas merania srdcového tepu, hoci proces evidentne prebieha. Dôvod je ten, že Apple Watch vás sledujú prakticky celý deň a ak by stále svietili na zeleno, veľmi rýchlo by sa im vybila už tak malá batéria.

Prečítajte si tiež  Prečo sa Apple Watch nevolajú iWatch? Možno budete prekvapení

V Cupertine na to samozrejme mysleli a preto toto zariadenie vybavili aj druhým snímačom, ktorý slúži na sledovanie vášho srdcového tepu. Technologicky je postavený na princípe infračervených senzorov, ktoré sú omnoho úspornejšie.

Apple Watch Series 6 titán

Problém je žiaľ v tom, že zďaleka nedokážu zaznamenávať tak presné dáta ako práve LED diódy a fotodiódy a preto Apple každých 10 minút využíva energeticky náročnejší systém, aby zaznamenané hodnoty overil a spresnil.

Vcelku sofistikované, čo poviete?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here