Koronavírus, sa prenáša kvapôčkovou infekciou. Pokiaľ ho niekto má a vo vašej blízkosti zakašle alebo na vás prehovorí, je tu veľké riziko prenosu. Ľudia dnes žiaľ podceňujú ale aj to, že na nakazenie môže stačiť obyčajný dotyk s kontaminovaným predmetom. Šanca je síce menšia, ale existuje. Zistili sme preto, koľko môže vydržať koronavírus na smartfóne a ako ho dezinfikovať.
Prenos COVID-19, je možný aj cez predmety.
Tím výskumných pracovníkov inštitútu, zaoberajúcim sa alergiami a infekciami (NIAID) poukazuje na fakt, že ťažké respiračné ochorenie COVID-19 zostáva dosť dlhú dobu infekčné na viacerých povrchoch a tak isto aj vo vzduchu.
Testami prešli rôzne materiály ako plasty, nehrdzavejúca oceľ, meď či kartón, s ktorými by sme sa mali stretávať v nemocniciach. Presne tieto povrchy však nájdeme aj na objektoch, ktoré používame každý deň niekoľko hodín vkuse. Reč je samozrejme o iPhone, hodinkách Apple Watch a podobne.
Ako dlho žije koronavírus na iPhone?
Táto otázka vás určite zaujíma najviac a nie, nie je to niekoľko minút. Podľa výskumníkov môže COVID-19 prežiť v krajných prípadoch (pri optimálnych podmienkach) na plaste či nehrdzavejúcej oceli aj 2 či 3 dni! Samozrejme, že tieto čísla sa menia v závislosti od toho, aká je teplota, alebo napríklad vlhkosť.
Čo sa týka kartónu, tak tu je životnosť o niečo kratšia. Prežiť vie približne 24 hodín. Najlepšie je na tom z jednotlivých povrchov meď, na ktorej to zvládne sotva 4 hodiny. Podľa odborníkov sa koronavírus držíaj vo vzduchu. Jeho častice tu môžu byť prítomné až 3 hodiny! Voči tomu sa ale pravdepodobne príliš ochrániť nedá (len rúškom a respirátorom).
V tejto štúdii žiaľ vedci nesledovali, koľko môže COVID-19 prežiť na sklenenom povrchu, ktorým je pokrytý na oboch stranách v podstate každý súčasný iPhone a veľa moderných smartfónov. Výskum bol však porovnávaný s podobným testom, ktorý sa týkal vírusu SARS-CoV-1 (SARS).
Výsledky sú v oboch prípadoch veľmi podobné, pokiaľ ide o stabilitu v životnom prostredí. No a keďže na SARS testovali aj sklenený povrch, vieme povedať, že sa tu môže udržať najdlhšie zo všetkých vyššie vymenovaných. Podľa odhadov sú to až 4 dni (opäť pri optimálnych podmienkach).
Ako udržiavať smartfón čistý?
Nemusíte byť žiadni vedci na to, aby ste vedeli, že smartfón je extrémne znečistené zariadenie, či je vonku koronavírus alebo nie. Odborníci dokonca tvrdia, že kontakt so záchodovou doskou je menej nebezpečný, ako kontakt s inteligentným zariadením, ktoré nosíte vo vrecku.
Dnes je však ohrozenie vášho zdravia vyššie, ako za akejkoľvek inej situácie a tak je dobré poznať spôsob, ako ho vyčistiť bez poškodenia napríklad citlivej, antireflexnej vrstvy. Existuje samozrejme viacero ciest, ktoré môžete vyskúšať. Výber je len na vás.
V prvom rade je to dôkladná dezinfekcia, podľa postupov spoločnosti Apple. Svoj iPhone môžete ale udržiavať čistý aj dlhodobo, vďaka špeciálnym, netoxickým prípravkom, ktoré používa jablková spoločnosť v servisoch a Apple Storoch po celom svete. Na záver by sme mohli spomenúť aj špeciálnu UV lampu, ktorá vás všetkých vírusov a baktérii zbaví zhruba za 3 minúty.
Takto budete maximálne v bezpečí pred koronavírusom.
- Ak ste museli ísť von, pri návrate vydezinfikujte všetko, čo ste mali so sebou (iPhone, Apple Watch, kľúče a tak ďalej).
- Keď budete dezinfikovať svoj smartfón, nezabudnite dať dole aj obal a dôkladne všetko prejdite aj z vnútornej strany.
- V tejto situácii nedávajte svoje zariadenie do rúk žiadnym iným ľuďom, ktorých stretnete na ulici alebo v práci (je jedno, či je to váš kamarát, kolega alebo aj rodinný príslušník).
- Skúste netelefonovať, pokiaľ ste vonku a váš smartfón môže byť kontaminovaný. V takomto prípade odporúčame použiť hlasitý odposluch, alebo s hovorom jednoducho počkať, kým sa nevrátite domov.
Momentálne žiaľ nikto nevie presne povedať, koľko bude táto pandémia trvať. Budeme sa musieť striktne držať všetkých nariadení a odporúčaní zo strany vlády a epidemiológov. Sme presvedčení, že to spolu zvládneme. Zdravie máte iba jedno, tak ho určite nepodceňujte a držme si palce.