Mnohí sa nás neustále pýtajú na názor, čo si myslíme o poslednej konferencii spoločnosti Apple. Stručne sme sa ho rozhodli opísať v tomto článku. Ako hodnotíme Keynote 2019?

Ako hodnotíme Keynote 2019 celkovo?

Začneme hneď úvodom a to celkovým pocitom zo sledovania Keynote. Hoci sme predvčerom písali článok o tom, že Applu chýba elán vo svojich konferenciách, dnes môžeme povedať, že tá posledná stála za to. Tim Cook nám prišiel pomerne zábavný a omnoho lepší ako na niektorých iných konferenciách, kedy sme si vôbec neuvedomili, že na pódiu stoji hlava celej firmy.

Nebol skrátka nudný a to sa počíta. Hold Apple už dlho nie je firmou „jedného muža“ a tak sa firma musí spoliehať na inú taktiku. Počas konferencie používa omnoho viac emotívnych videí, ktoré nám predvádzajú produkty v tom najlepšom svetle. Funguje je to.

Ponuka, s ktorou včera Apple prišla bola pre sledujúcich určite omnoho viacej lákavá ako pre tých, ktorí nové iPhony videli iba na fotkách. Samozrejme netvrdíme, že sa táto Keynote musela páčiť každému. To vôbec nie. Aj u nás sa objavilo dosť sklamaných fanúšikov, ktorý si len „odškrtli povinnosť ju vidieť“. Veľa ľuďom sa ale páčila a my medzi nich patríme. Celkové spracovanie, načasovanie a všetko okolo toho bolo na vysokej úrovni. Čo nám však možno chýbalo bol ešte nejaký ten produkt navyše.

Služby Apple Arcade a Apple TV+

Apple Arcade, Apple TV+ vieme kedy prídu, aká bude cena a tiež iné informácie. - svetapple.sk

Začneme tým s čím začalo aj Apple. Služby, ktoré bude Apple onedlho rozširovať dostali veľkú pozornosť práve tu. Apple Arcade bude dostupná ešte deň pred tým ako príde do predaja iPhone 11/11 Pro a teda 19. septembra a služba Apple TV+ má svoju premiéru prvého novembra. Fantastickou správou pre nás je ale ich cena.

Tá je je veľmi lákavá pretože ju Apple stanovilo len na 4,99$. Už len táto čiastka bude dôvodom, prečo aspoň jednu zo služieb vyskúšať. Navyše pokiaľ si kúpite nové zariadenie z Apple Keynote, budete mať službu Apple TV+ vrámci celého jedného roka úplne zadarmo!

Čo sa týka samotnej služby Apple Arcade, sme trochu skeptickí z toho ako moc populárna bude. Popravde, tituly, ktoré sme videli na Keynote nás zas až tak neoslovili ale neznamená to, že keď ju vyskúšame, budeme naĎalej zdieľať tento názor.

Apple Arcade, Apple TV+ vieme kedy prídu, aká bude cena a tiež iné informácie. - svetapple.sk

Čo sa ale týka Apple TV+ tak na tú sa veľmi tešíme. Fantastické seriály, filmy a relácie. Známe osobnosti a prijateľná cena nás láka už dnes. V čase rozširovania týchto streamovacích platforiem to hodnotíme ako veľmi dobrý krok. Kvalitu svojej produkcie Apple potvrdilo odprezentovaním traileru k novej sérii exkluzívne pre Apple TV+, SEE. Už dnes sa naň veľmi tešíme.

Prečítajte si tiež  iPhone 6 versus horúci ľad!

Vylepšený iPad s 10,2″ displejom sa nám pripomenul vhodným spôsobom

Nový iPad je veľmi zaujímavý produkt s ešte zaujímavejšou cenovkou. Veď v USA štartuje už na hodnote 329$ a pre účely vzdelávania bude dostupný za 299$. To je dobrá cena za rozumné zariadenie. Apple zväčšilo displej. Rozdiel medzi 9,7″ a 10,2″ je ale naozaj malý a myslíme si, že k tomuto kroku pristúpila firma najmä kvôli tomu aby zariadenie trošíčku oživila. Najlákavejším z neho robí aj podpora pre Smart Keyboard a Apple Pencil a hlavne iOS 13. To sme mohli vidieť aj na včerajšej udalosti.

Apple sa ani tak nesnažilo prezentovať čo všetko už nový iPad má ale skôr to ako dokáže jednoducho fungovať so systémom iOS 13. Samozrejme v spoločnosti nezabudli spomenúť výkonný čip, 8MPx fotoaparát či odomykanie pomocou Touch ID. Oveľa viac ako hardvéru sa tu ale venovali dokonalo vyladenému softvéru a to sa nám páči. Lacný iPad nemôže ponúknuť viac, pretože by už nebol lacný. To na čo ho ale vymysleli robí veľmi dobre a sme s ním spokojní. Nikoho síce na Keynote neuchvátil ale to ani nebolo jeho cieľom. Mal sa skôr pripomenúť a ukázať, že existuje aj takáto alternatíva a podarilo sa mu to na 100%.

Apple Watch Series 5 nás síce potešili, no sklamali zároveň. Očakávali sme trochu viac

Ako vyzerá always-on displej na Apple Watch Series 5? - svetapple.sk
Ako vyzerá always-on displej na Apple Watch Series 5? – svetapple.sk

Hoci sme si boli vedomí, že tento rok sa nebude konať rovnaká revolúcia ako v ten minulý, od Apple Watch Series 5 sme predsa len očakávali trochu viac. Nehovoríme, že nás nepotešil displej, ktorý bude neustále zapnutý, rozšírené úložisko na 32GB, ktoré bude veľmi náročné zaplniť, kompas alebo možnosť núdzového volania kdekoľvek na svete sa nachádzame. Niečo nám tu chýbalo. Tento produkt by sme si v momente kúpili pre jeho perfektnú špecifikáciu, to áno. Prečo sa ale Apple oveľa viac nezameralo napríklad na zlepšenie batérie ako pri nových iPhonoch?

Nám síce neprekáža ale obrovské množstvo ľudí práve 1-2 dňová výdrž odrádza. Navyše sa už veľmi dlho hovorí o tom, že v hodinkách nájdeme o čosi prepracovanejší systém, ktorý bude sledovať náš spánok. Nič z toho tu nebolo len 3 či 4 vylepšenia, ktoré majiteľa Apple Watch Series 4 určite nepresvedčia na výmenu a majiteľa starších modelov síce potešia no nenadchnú. Ak máme vybrať jedno zariadenie, ktoré nás tento rok sklamalo, boli to práve Apple Watch.

Prečítajte si tiež  Týchto 59 Emoji ikoniek pribudne v iOS 13.2. Dočkáme sa ich čoskoro.

Objektívne ale dúfame, že všetko to bolo spôsobené iba tým aby si Apple nevyčerpalo inováciu a na budúci rok nás čaká všetko to, čo sme spomenuli v článku spolu so sledovaním krvného tlaku.

iPhone 11 ako dokonalý nástroj pre bežných používateľov za super cenu.

Nejdeme ho tu už rozoberať podobne. Na to si prečítajte tento článok. Ideme skôr vyjadriť náš vlastný názor, prečo si myslíme, že toto zariadenie Apple trafilo priamo do čierneho. V prvom rade je to cena. Tá štartuje o čosi nižšie ako minulý rok a ani európske ceny v top konfigurácii neprekročia hranicu 1000€.

To je skutočne lákavá ponuka. iPhone XR sa nám navyše minulý rok príliš nepozdával. Niečo mu chýbalo. Toto niečo ale úžasnými fotoaparátmi vynahradil práve model 11. Jeho kritizovaný dizajn my považujeme za perfektný. Tolerujeme ale názor, že sa jednoducho niekomu nepáči. Nasilu sa predsa nemusí nikomu páčiť.

Veselé farby, v ktorých si ho môžu používatelia zakúpiť boli dobrým nápadom už minulý rok. Dokonca boli dobrým nápadom už pri iPhone 5C ale tam to akosi nevyšlo. Čo sa teda týka tejto stránky, podľa nás je podarený. Prezentačné video spoločnosti Apple sa navyše zameralo na jeho nadpriemernú odolnosť voči vode, pádom, nárazom škrabancom a podobne. Ukázalo zariadenie s fantastickým foťákom, ktoré bolo používané presne tak ako sa používa v realite. Tento model teda Applu vyššiel a sme veľmi radi, že ho Apple predstavilo.

iPhone 11 hands-on. Takto vyzerá fantastická novinka naživo. - svetapple.sk

Ak by sme mu mali niečo vytknúť tak asi len zastaralý displej, to, že baterka síce mohla vydržať o čosi dlhšie. Nie len o jednu hodinu (keď vlajkové lode prišli s nárastom o 4, respektíve o 5 hodín) a v balení sme očakávali adaptér pre rýchlo nabíjanie, nižšia cenovka to ale všetko ospravedlňuje. iPhone 11 je skrátka ideálny smartfón pre toho, kto chce špičkový iPhone, nie je veľmi náročný a chce vstúpiť do rodiny Applu. Predpokladáme, že pôjde o predajný hit.

iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max sú len pre ľudí, ktorý chcú mať top produkty a nemajú hlboko do vrecka

Na záver tu máme top modely iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max, ktoré nás síce neprekvapili ale veľmi potešili perfektnou premiérou, ktorú si pre nich Apple prichystalo. Nový dizajn sa nám veľmi páči, rovnako tak ako aj farebné prevedenie a matná strana zadného skla. Fantastické fotoaparáty sú síce lákavé, obávame sa ale, že ich bude schopné využiť len malé percento používateľov.

Prečítajte si tiež  Obrovská výhoda, ktorú môže mať jedine Apple!

Ich prítomnosť ale vítame, nakoľko ide o TOP model a nesmú tu chýbať. Rovnako tak sa nám páči aj displej, ten prišiel síce menším vylepšením ale predsa nejakým. Vďaka tomu má absolútne špičkové zobrazenie, ktorému sa bude len ťažko konkurovať.

Mimoriadne zaujímavé sú ale aj údaje o výdrži batérie. Tu sa Apple pochválilo s tým, že menší 5,8″ model vydrží až o neskutočné 4 hodiny dlhšie ako predchodca a väčší 6,5″ model vydrží až o 5 hodín dlhšie ako predchodca. Apple vedelo, že ľuďom horšia výdrž prekáža a tak sa ju rozhodla vyriešiť (pravdepodobne väčším akumulátorom). Zamrzelo nás ale napríklad to, že iPhone 11 Pro nemá reverzné bezdrôtové nabíjanie o ktorom sa relatívne dlho špekulovalo. Analytik Ming-Chi Kuo nám to tesne pred jeho premiérov prezradil vo svojej správe a ozrejmil, že by telefón nemohol byť tak energeticky efektívny ako je teraz.

V balení nás ale bude tešiť adaptér, ktorý bude konečne súčasťou aspoň vlajkových top modelov. Čo nás ale vôbec neteší je cena zariadenia. Na Slovensku štartuje na úrovni 1149€ a končí až pri 1649€. To z neho robí naozaj nedostupný tovar. Možno to vyzerá ako vyplakávanie, možno by nám to mohlo byť jedno. Problém vidíme v tom, že rozdiel medzi iPhonom 11 a iPhonom 11 Pro si naozaj necením na sumu 349€. Koniec koncov za túto sumu už máte v podstate aj nový iPad v Európe (379€).

Sme spokojní, ale…

Koniec koncov s Keynote ako takou sme spokojní. Tak ako na začiatku sme ale očakávali o čosi viac. Apple vôbec nepredstavilo Apple TV Series 6 a ani One More Thing, ktorá bola avizovaná. Týkala sa skutočne len 4 produktov a 2 služieb čo nás zas až tak neuchvátilo. Na druhú stranu to ale znamená, že nešlo o poslednú tohtoročnú konferenciu a firma si inovácie odkladá na koniec 2019. Dočkať by sme sa mali MacBooku Pro so 16″ displejom, nových iPadov a podobne. Nevieme sa dočkať.

Ako hodnotíme Keynote 2019? Apple nás prekvapilo ale zase všetko s mierou... - svetapple.sk
Ako hodnotíme Keynote 2019? Apple nás prekvapilo ale zase všetko s mierou… – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.