Spoločnosť Google sa neustále snaží vylepšovať svoj operačný systém Android, ktorý má podľa prieskumu spoločnosti Backlinko v globálnom meradle cca 70 % podiel na trhu. A aj keď je Android oveľa viac rozšírený, ako iPhone, až donedávna nedokázal poskytnúť niektoré základné funkcionality, ktoré má iOS k dispozícii už od roku 2011.
Teraz sa však situácia mení a týka sa to dokonca aj slovenských používateľov. Spoločnosť Google im začala rozposielať e-mail, v ktorom sa píše, že už čoskoro budú môcť využívať službu Find my device / Nájdi moje zariadenie, ktorá bude schopná vystopovať ich smartfón, alebo iné príslušenstvo aj v prípade, že bude vypnuté.
Na všetko vám bude stačiť aplikácia, ktorú buď nájdete priamo vo svojom smartfóne, alebo si ju dodatočne stiahnete z Google Play. Všetko je samozrejme úplne zadarmo.
Google ochráni Android zariadenia pred zlodejmi a stratou rovnako, ako Apple
Spoločnosť Google konkrétne uvádza, že stopovanie zariadení bude fungovať klasicky prostredníctvom internetového pripojenia. Čo ak sa, ale zariadenia vybijú, prípadne vám ich ukradnú a zlodeji ich rýchlo vypnú?
V takom prípade to má fungovať úplne rovnako, ako na iPhone. Viac sme sa tomu venovali v samostatnom článku.
Aké zariadenia budú s Nájdi moje zariadenie kompatibilné?
Služba Nájdi moje zariadenie pre Android bude kompatibilná ako so smartfónmi, tak aj s akýmkoľvek iným príslušenstvom, ktoré bude kompatibilné a ponúkne možnosť rýchleho párovania.
V praxi ide napríklad o inteligentné hodinky, rôzne lokalizačné zariadenia, bezdrôtové slúchadlá a podobne.
Ako funguje služba Nájdi moje zariadenie od Google?
Spoločnosť Google v tomto prípade využila rovnaký princíp, aký predstavila spoločnosť Apple pri AirTagu ešte v roku 2021 a postupne ho aplikovala do všetkých produktov.
Zariadenia (ktoré sú toho schopné) automaticky odosielajú signál a svoju polohu cez internet priamo do služby Nájdi moje zariadenie, ktorá vám dokáže na mape ukázať, kde sa presne nachádzajú.
Ak sú, ale náhodou vypnuté, alebo sa vybijú, ešte vždy si uchovajú malé percento záložnej energie na to, aby mohli do zariadení vo svojom okolí, ktoré môžu byť pokojne aj cudzie, odoslať cez Bluetooth informáciu o svojej polohe.
Tie ju následne v anonymnom režime spracujú a pošlú na servery Google. Ku týmto dátam samozrejme nemá prístup nikto okrem majiteľa zariadenia presne, ako v prípade riešenia od spoločnosti Apple. Vývojári dodávajú, že informácie sú šifrované buď PIN kódom, vzorom, alebo heslom od vášho smartfónu, prípadne iného zariadenia.
Zariadenie dokážete ovládať na diaľku
Dôležité je tiež upozorniť, že cez aplikáciu Nájdi moje zariadenie môžete vykonávať rôzne úkony na diaľku. Ak sa napríklad domnievate, že je vaše zariadenie nenávratne stratené, niekoľkými kliknutiami z neho dokážete vymazať všetok obsah, aby sa ku nemu nikto nedostal.
Takisto sa dá smartfón jednoducho prezvoniť, alebo uzamknúť a v neposlednom rade vás ku nemu dokáže po zopár kliknutiach nasmerovať priamo aplikácia Google Mapy.
Aplikácia so zariadením pripojeným ku internetu samozrejme po celý čas komunikuje a čerpá z neho informácie. Pozrieť si tak môžete napríklad to, ako dobrý signál aktuálne má a tiež to, aký je stav jeho batérie.
Aplikáciu Find My Device stiahnete zadarmo cez Google Play na tomto odkaze.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.