Spoločnosť Google zdá sa konečne prinesie do svojho operačného systému Android 15 funkciu, ktorú oceňujeme v rámci operačného systému iOS už niekoľko dlhých rokov. Ako informuje portál Androidauthority, Apple ešte v roku 2021 vydal verziu operačného systému iOS 15, v rámci ktorej zásadne vylepšil funkciu na vyhľadávanie stratených zariadení v sieti služby Nájsť. Týka sa to iPhonu 11 a novších modelov.

Aby sme nechodili okolo horúcej kaše, ak stratíte svoj iPhone, alebo vám ho náhodou niekto ukradne, pokiaľ máte aktívne toto nastavenie, zariadenie sa dá vystopovať aj keď ho niekto cudzí vypne, prípadne keď sa vybije. Toto konkurenčným zariadeniam chýba a pre používateľov je to samozrejme veľmi nepríjemné. Ako však upozornil portál Android Police, spoločnosť Google chystá pre Android 15 nové rozhranie API Powered Off Finder, ktoré celý problém vyrieši.

Predpokladá sa, že vďaka tejto šikovnej inovácií bude možné lokalizovať zariadenia vrátane radu smartfónov Google Pixel 9. Spomenuté rozhranie API by malo byť schopné umožniť zariadeniam vysielať signály cez Bluetooth aj po vypnutí, vďaka čomu by sa dali jednoducho sledovať. Platiť to bude aj v prípade, že sa Android smartfónu začne vybíjať batéria.

Celý trik spočíva v tom, že na vysielanie týchto signálov by bola potrebná len minimálna rezerva energie. iPhone má napríklad aj ďalšie funkcie, ktoré môžete aktivovať s vyšťavením akumulátorom.

Apple si totiž v minulosti uvedomil, že tieto zariadenia už dávno neslúžia len na bežnú komunikáciu s našim okolím, ale odomykáme s nimi autá, domácnosti či využívame služby, vďaka ktorým sa dá jednoduchšie cestovať. No a keď sa náhodou vybijú, človek sa môže dostať do veľmi nepríjemnej situácie.

Google túto funkciu nenápadne integroval do Android 14 QPR 1

Android ioS iPhone
Zdroj: DALL-E

Ako uviedol renomovaný zdroj zo sveta Android smartfónov Mishaal Rahman, podpora používateľského rozhrania pre funkciu Powered Off Finder bola medzičasom nenápadne integrovaná do systému Android 14 QPR 1.

Okrem toho sa na jej implementáciu pripravuje aj služba Google Play, ktorá by mala využiť nové API pre vopred vypočítané kľúče „Finder Network“. Tie by mali následne umožniť Bluetoothu vysielať polohu smartfónu do okolitých zariadení cez službu Find My Device. Používatelia tak budú oveľa viac chránení pred stratou a krádežou, v porovnaní so súčasnosťou.

Samozrejme, plošné zavedenie takto významnej funkcie je závislé na širokej dostupnosti modernizovanej siete Find My Device. Tá bola síce predstavená ešte na konferencii Google I/O 2023, no aktuálne jej bráni v ceste oneskorenie spoločnosti Apple pri prijímaní špecifikácie upozornenia na nežiaduce sledovanie. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to vo finále dopadne.

Prečítajte si tiež  TikTok zavádza podporu novinky, vďaka ktorej sa do apky prihlásite omnoho jednoduchšie

Zaujímavé je tiež to, že Google možno začlení do svojich zariadení zo série Pixel technológiu s názvom Pixel Power-off Finder, ktorá sa bude spoliehať na ultraširokopásmový čip (UWB), vďaka čomu bude možné smartfón detegovať na centimetre presne. V prípade spoločnosti Apple sa táto funkcia volá „precízne vyhľadávanie“ a poznať ju môžete napríklad zo zariadení AirTag, alebo slúchadiel AirPods.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -