V Apple aktuálne pracujú na tom, aby predstavili operačný systém iOS 14, ktorý bude bezchybný a plný užitočných funkcii. Vzhľadom na tlak, ktorý bol na spoločnosť začiatkom tohto roka vyvíjaný, dostávame do redakcie podnety, kde sa nás pýtate, či náhodou nevieme, ako to bude v prípade iOS 14 so zadnými vrátkami. Tu je naša odpoveď.

Apple odoláva tlaku

Spoločnosť Apple si už pred rokmi začala zakladať na bezpečnosti svojich produktov, ako iPhone, Mac, iPad, Apple Watch atď… Tie dokážu uschovať cenné informácie omnoho bezpečnejšie, ako produkty s operačným systémom Android. Samozrejme, ani v tomto prípade nie sú neprekonateľné. Ak však používate silné heslá, nemal by sa vám sem vôbec nikto nabúrať, čo je dobré.

Samotný fakt, ako sa Apple o zákazníkov v tomto smere stará oceňujú používatelia po celom svete. Mnohí si kupujú iPhone len preto, lebo je bezpečný. V Cupertine ale majú čo robiť, aby to tak ostalo aj naďalej. Na spoločnosť Apple tlačia najvýznamnejší predstavitelia USA, vratne prezidenta Donalda Trumpa. Všetci chcú len jedno a to, aby sa dalo do iPhonu dostať aj jednoduchším spôsobom, ako dnes (kedy úspešný výsledok nie je istý).

Firma si svoje silné stanovisko ale drží naďalej a vôbec nič nenasvedčuje tomu, že by bola ochotná na žiadosti USA a FBI pristúpiť. Práve naopak. Sme živými svedkami toho, že Apple robí v oblasti zabezpečenia, čo len môže a akýmkoľvek backdoors sa snaží oblúkom vyhnúť. Nemali by byť teda súčasťou žiadnych budúcich operačných systémov.

Petr Mára hovorí o boji FBI proti Apple. Pozrite si nové video!
Ani iOS 14 nebude obsahovať zadné vrátka.

Ani iOS 14 nebude obsahovať zadné vrátka.

Ono to so zadnými vrátkami vlastne ani nie je taký problém. Ak človek spácha trestný čin, iPhone ho môže usvedčiť, alebo môže pomôcť vo vyhľadávaní spolupáchateľa atď… Na druhú stranu ale nie je celkom v poriadku, aby mali vyšetrovatelia prístup k akémukoľvek iPhonu, no a tu aj začína celá kontroverzná diskusia.

Buď všetci alebo nikto. Je síce pravda, že v niektorých prípadoch môže toto „bezpečnostné opatrenie“ viesť k objasneniu kriminálnych činov, avšak taktiež môže byť cielene zneužité a to je veľmi nebezpečné.

Naše smartfóny sú vlastne naše „virtuálne životy“. Máme tu úplne všetko, vrátane hesiel, fotografii, kontaktov, súkromných komunikácii a podobne. Ak by sa k tomu dostal nejaký nežiadúci hacker, mohol by nám narobiť poriadne problémy. Mal by prístup skrátka ku všetkému. Ak by iOS 14 obsahoval zadné vrátka, existovalo by tu riziko, že by ich vedeli využiť aj hackeri.

Prečítajte si tiež  Zdá sa, že zadné vrátka v iPhone nebudú povinné

To však spoločnosť nedopustí. Samozrejme, to ako to bude naozaj, stále nie je isté. Pravdepodobnosť, že sem ale v Cupertine niečo podobné zakomponujú je veľmi malá, či dokonca žiadna. Tim Cook sa niekoľkokrát verejne postavil voči tomuto nepopulárnemu riešeniu a určite nebude schvaľovať, jeho použitie v iOS. Za nás z redakcie teda platí, že iOS 14 bude na 99% bez zadných vrátok. Do rezervy si ale nechávame 1%. Jeden nikdy nevie.

Apple vs. FBI - súdny proces je vraj na spadnutie!
Ani iOS 14 nebude obsahovať zadné vrátka.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.