Apple je jeden z najväčších výrobcov mobilných zariadení na svete. Technologický gigant spôsobil pred sedemnástimi rokmi so svojim iPhonom hotový ošiaľ a prakticky všetkých ostatných výrobcov v odvetví naučil, ako sa to má robiť.

Za prefixom „i“ stojí muž menom Ken Segall, ktorý sa teraz na tému tohto zariadenia po rokoch vyjadril. Možno vás prekvapí, čo si o iPhone myslí. Hoci ide stále o extrémne úspešné zariadenie, podľa Segalla je najvyšší čas na to, aby Apple zvážil zmenu jeho názvu. Firme to môže pomôcť. Téme sa venoval 9to5mac.

Kto je Ken Segall a prečo mal veľký vplyv na Apple 

Predpokladáme, že väčšina ľudí nevie, kto Ken Segall vlastne je. Tento 74 ročný muž strávil kariérny život na pozícii kreatívneho riaditeľa vo viacerých úspešných reklamných agentúrach a spolupracoval so zakladateľom Apple Stevom Jobsom už od roku 1988 na jeho projekte NeXT a neskôr aj priamo v Apple.

Práve Ken Segall stojí za mnohými úspešnými reklamnými kampaňami, ako napríklad „Crazy Ones“ alebo „Think Different“, ktorú pozná každý správny fanúšik spoločnosti.

Oveľa väčší dopad mal, ale pri vymýšľaní prefixu „i“, ktorý Apple používa pri produktoch už veľmi dlhú dobu. Po prvýkrát sa totiž objavil ešte v roku 1998, Keď Apple predstavil prvý iMac s označením G3. O tom, ako tento počítač doslova zachránil Apple si môžete prečítať v samostatnom článku.

Segall pred 26 rokmi navrhol použiť prefix „i“ na zdôraznenie novopridanej internetovej konektivity zariadenia, ktoré bolo následne uvedené na trh ako „iMac“. Odvtedy sa však písmeno začalo používať aj pri ďalších produktoch.

Písmeno „i“ sa začalo objavovať v skoro všetkých produktoch 

prvý iPhone 2G 2007
Zdroj: Unsplash / Sophia Stark / YouTube / Marques Brownlee (úprava redakcie)

Použitie jednoduchého písmena „i“ v názve revolučného počítača bol tak dobrý nápad, že ho spoločnosť Apple rozšírila aj na ďalšie produkty. Postupne sme v roku 1999 spoznali „iBook“ (predchodca MacBooku) alebo v roku 2001 „iPod“, ktorý zmenil hudobný priemysel.

Neskôr v roku 2007 však firma nevyužila prefix „i“ pri produkte iTV, hoci ho pod týmto názvom predstavila.

Len o pár mesiacov neskôr ho však premenovala na Apple TV, nakoľko zariadenia pod názvom iTV už mala patentované televízna sieť vo Veľkej Británii. V rovnakom čase však Apple predstavil „iPhone“ a v roku 2010 „iPad“.

Všetko sa opäť zmenilo v roku 2014, keď technologická spoločnosť predstavila Apple Watch a nie iWatch – to, prečo sa tak rozhodla si môžete prečítať v samostatnom článku.

Prečítajte si tiež  iPhone 6 má nový problém! "Kliká" mu displej!

História sa zopakovala aj v roku 2023, keď Apple predstavil headset Apple Vision Pro a nie iVision či iGlasses – ako sa pôvodne predpokladalo.

Teraz je ten správny čas, aby sa Apple zbavil písmena „i“

iPhone 13 Pro s odomknutou obrazovkou
Zdroj: Unsplash / Saad Jamel

Ken Segall prednedávnom poskytol rozhovor pre magazín Wired, v ktorom sa podrobne venoval značke „i“. Podľa jeho názoru je teraz ten najvyšší čas, aby sa jej Apple zbavil.

Slávny marketér je presvedčený, že prefix „i“ už stratil význam, hoci bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Apple okolo neho postavil prakticky celú produktovú paletu zariadení.

Segall tiež navrhol, akým smerom by sa mohol v budúcnosti uberať iPhone. Podľa jeho názoru by ho výrobca mohol premenovať na „Apple Phone“, čím by lepšie zapadol medzi Apple TV, Apple Watch či Apple Vision Pro.

Mal by Apple premenovať iPhone na Apple Phone? (NÁZOR)

Aj keď by premenovanie iPhonu mohlo dávať zmysel z hľadiska zjednotenia názvov, osobne som presvedčený, že by to nemusel byť v tejto chvíli úplne ideálny krok.

iPhone je totiž zaručene ten najznámejší smartfón na svete a premenovanie na Apple Phone by jeho predaje nijako nezlepšilo, skôr by mohlo pôsobiť mätúco.

Na druhej strane sa však o pár rokov môže stať, že nástupom umelej inteligencie a rôznych AR / VR Headsetov predaje iPhonu výrazne klesnú, no a presne v tej chvíli bude mať spoločnosť Apple ideálnu príležitosť na to, aby ho zásadným spôsobom prepracovala a premenovala napríklad na Apple Phone – čím by začala úplne nová etapa.

Dajte nám vedieť do komentára na sociálnych sieťach, čo si o tom myslíte vy. Mal by „iPhone“ skončiť a premenovať sa na „Apple Phone“, alebo vám viac vyhovuje chytľavý názov z roku 2007? Tešíme sa na všetky vaše postrehy a reakcie.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -