Stalo sa už zvykom, že spoločnosť Apple rok čo rok predstavuje najvýkonnejšie mobilné procesory na svete, ktoré prekonávajú svojich konkurentov. Ako, ale upozorňuje portál PhoneArena, v roku 2024 sa môžeme v súvislosti so sériou čipov A18 / 18 Pro dočkať nepríjemného prekvapenia. Dáva Apple šancu Androidom, aby ho dobehli?

Hneď na začiatku je potrebné uviesť, že pre bežného používateľa, ktorý sa venuje činnostiam, ako je prehliadanie webu, písanie správ alebo sledovanie obsahu na sociálnych sieťach Facebook a Instagram, je výkon, ktorým disponuje väčšina moderných smartfónov, a to aj tých cenovo dostupnejších, viac než dostatočný. Aj to je dôvod, prečo vám aj v dnešnej dobe bez akýchkoľvek problémov postačí obyčajný iPhone 13, ktorý prišiel na trh dva a pol roka dozadu.

Napriek tomu sa však výrobcovia týchto zariadení stále predbiehajú v tom, ktorý z nich ponúkne svojim zákazníkom najväčšiu porciu výkonu. A hoci to môže prísť niekomu zbytočné, v skutočnosti to má svoj logický dôvod.

Vzhľadom na trend, v rámci ktorého si používatelia nechávajú svoje smartfóny dlhšie, ako jeden či dva roky, sa zdá byť rozumné vybrať si zariadenie, ktoré dokáže držať krok s aplikáciami, ktoré vzniknú možno až niekedy v budúcnosti.

Procesor A18 Pro nemusí byť v oblasti výkonu ničím revolučným 

Apple A18 a A18 Pro iphone 16
Zdroj: Apple (úprava redakcie)

Ako píše leaker Nguyen Phi Hung na sociálnej sieti X, očakávaný procesor A18 Pro, ktorý by sa mal nachádzať v prémiovom iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max, bude mať oproti svojmu predchodcovi A17 Pro len skromné zlepšenie výkonu o 10 %.

Hoci je pravda, že nejde o oficiálnu informáciu a treba ku nej pristupovať s určitou rezervou, čiastočne súhlasí s únikmi, ktoré uvádzajú, že budúci čip Snapdragon 8 Gen 4 od spoločnosti Qualcomm, ktorý sa bude nachádzať vo väčšine vlajkových lodiach s Androidom, by mal z hľadiska výpočtového výkonu čip A18 Pro prekonať.

Spoločnosti Qualcomm by sa to mohlo podariť aj vďaka prechodu na 3 nm výrobný proces a prepracovanému rozloženiu jadier vo vnútri čipu.

A vzhľadom na to, že v prípade spoločnosti Apple už čip A17 Pro využíval 3 nm výrobný proces, revolučné zlepšenie s príchodom nástupcu A18 Pro je relatívne nepravdepodobné. Aj to je dôvod, prečo má teraz konkurencia obrovskú šancu na prekonanie cupertinského giganta. Otázne je, či ju dokáže využiť.

Apple sa chce zamerať na umelú inteligenciu  

Zahraničné média upozorňujú v tejto súvislosti na fakt, že spoločnosť Apple sa pri čipe A18 Pro nemusí zameriavať ani tak na výkon, ako na celkovú efektivitu spojenú s AI:

Prečítajte si tiež  iPhone SE 3. generácie je v súčasnosti najlacnejší smartfón od Apple. V zľavách sa dá kúpiť veľmi výhodne

Novinka by mala mať k dispozícii vylepšený Neural Engine, ktorý bude pripravený vďaka väčšiemu počtu jadier s ľahkosťou spracovávať nové a náročné funkcie spojené s umelou inteligenciou, s ktorou má prísť operačný systém iOS 18.

Uvidíme teda, ako to vo finále dopadne. Nechajme sa prekvapiť, či Apple staví na výkon, alebo efektivitu. Náš tip je, ale taký, že pôjde o určitý kompromis.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -