Aj keď sa zdá, že operačný systém iOS 18 je od nás ešte relatívne ďaleko, nie je to celkom pravda. Nakoľko má byť odhalený už o pár mesiacov na vývojárskej konferencii WWDC 2024, technologický gigant finišuje s jeho prípravami a celkovým vývojom. Ako teraz informoval zahraničný portál Macrumors, na svete sú už vyvolení ľudia, ktorí ho testujú v praxi.

Technologický gigant z Cupertina totiž začal exkluzívne distribuovať interné zostavy operačného systému iOS 18 vybraným výrobným spoločnostiam a pridruženým partnerom, ktorý si ho môžu vyskúšať niekoľko mesiacov pred premiérou, aby ho pomohli so svojimi poznatkami ešte doladiť. Ide o špeciálnu verziu systému, ktorá je interne označovaná, ako „VendorUI„.

VendorUI, ktorý sa tradične rozosiela pred uvedením na trh nového operačného systému od Apple, slúži ako špecializovaná iterácia systému iOS, prispôsobená na hodnotenie kvality na úrovni továrne a vývojárov. Tento variant sa ešte pred verejným vydaním môže pochváliť používateľským rozhraním, ktoré zostáva pod pokrievkou až do veľkého odhalenia na konferencii WWDC.

Čo je to VendorUI? 

VendorUI môže obsahovať pripravované funkcie, úpravy nastavení alebo zmeny v zobrazovaní používateľského rozhrania. Od verzií iOS, ktoré využíva vývojový tím spoločnosti Apple, sa odlišuje vylúčením niektorých aplikácií, čím sa zabezpečuje prítomnosť len tých aplikácií, ktoré sú nevyhnutné pre testovaciu fázu.

Samozrejme, všetko je tu prispôsobené tak, aby sa so systémom dalo pracovať v maximálnom utajení. Rovnako platí, že testovanie prebieha v prísnom režime a podmienkach. Nikto si nemôže dovoliť, aby unikli akékoľvek konkrétne informácie, prípadne snímky obrazovky, alebo videá.

Spoločnosť Apple vytvára viacero iterácií systému iOS na rôzne účely:

Ako uvádza portál Macrumors, spoločnosť Apple má počas vývoj operačného systému iOS hneď niekoľko jeho iterácií, ktoré sa postupne dostávajú do obehu. Konkrétne ide o:

  • Release – Základná verzia iOS určená pre koncových spotrebiteľov.
  • InternalUI – Verzia pre softvérových inžinierov spoločnosti Apple, často obsahuje predprodukčnú verziu používateľského rozhrania iOS s nevydanými a neohlásenými funkciami.
  • VendorUI – Navrhnuté na testovanie kontroly kvality v továrňach a môže obsahovať prvky predprodukčného používateľského rozhrania iOS.
  • NonUI – Vyvinuté pre hardvérových inžinierov a kalibračné stroje, neobsahuje štandardné používateľské rozhranie iOS.
  • LLDiags – Určené na použitie v nízkoúrovňovej diagnostike a nemá žiadne používateľské rozhranie okrem jednoduchého diagnostického menu (Diags).

O operačnom systéme iOS 18 budeme v najbližších dňoch počúvať čoraz častejšie. Podľa doterajších únikov má Apple v rámci tejto novinky odprezentovať aj svoju generatívnu umelú inteligenciu, ktorá sa stane bežnou súčasťou viacerých apiek a služieb v systéme.

Prečítajte si tiež  Predaje iPhonov výrazne klesnú. Apple sa musí pripraviť na ťažké časy

Rovnako sa tu však ocitnú aj ďalšie novinky, ako napríklad možnosť používať AirPods Pro, ako zariadenie pre spotrebiteľov, ktorí trpia sluchovým hendikepom. Viac informácií nám odhalí až čas a samozrejme vývojárska konferencia WWDC 2024, ktorá je naplánovaná na začiatok júna 2024.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -