Technologický gigant z Cupertina to má v poslednej dobe veľmi ťažké. Zubami nechtami sa snaží brániť proti hroziacim protimonopolným predpisom v USA, ktoré by ho donútili zásadným spôsobom prepracovať internetový obchod s aplikáciami App Store. Spoločnosť Apple sa však rozhodla konať a napísala list, ktorý zaslala tamojšiemu senátnemu výboru pre súdnictvo. Redakcia portálu 9to5mac sa ku tomuto listu dostala a zistila, čo v ňom technologická spoločnosť uviedla.

Spoločnosť Apple v oficiálnom stanovisku píše, že odmieta tvrdenia o tom, že jej postoje proti sťahovaniu aplikácií mimo App Store do iOS zariadení sú „nepodložené, neúprimné a nečestné“. Presne toto totiž funguje na Androide a platforma preto trpí nebezpečnými hrozbami, ktoré komplikujú život jej používateľom.

Odpoveď spoločnosti Apple na názor uznávaného odborníka 

Apple logo v sklenenom Apple Store a mrakodrapy
Zdroj: Unsplash / Stephen L

Samotný list je datovaný ku 3. marcu 2022 a podpísaný Timothym Powderlym, vedúcim riaditeľom spoločnosti pre vládne záležitosti. Firma ho mala zasla  senátnemu výboru pre súdnictvo v reakcii na obvinenia kryptografa Brucea Schneiera.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Ten politkom povedal, že bezpečnostné obavy spoločnosti Apple týkajúce sa sideloadingu (sťahovania aplikácii mimo oficiálneho a overeného obchodu App Store) sú „neopodstatnené“.

„Rád by som sa vyjadril k niektorým neopodstatneným obavám o bezpečnosť vzneseným v súvislosti s týmito návrhmi zákonov. Jednoducho nie je pravda, že tieto právne predpisy ohrozujú súkromie a bezpečnosť používateľov. V skutočnosti je spravodlivejšie povedať, že tento právny predpis ohrozuje extrakčné obchodné modely týchto spoločností. Ich tvrdenia o rizikách pre súkromie a bezpečnosť sú nepravdivé a neúprimné a motivované ich vlastným záujmom, a nie verejným záujmom.“ – uviedol Schneier ešte v januári 2022 vo svojom liste, ktorý zaslal senátnemu výboru pre súdnictvo v USA. 

Apple je z tvrdení Schneiera sklamané. Svoju platformu odmieta premeniť na Android

Android smartfón a pokazený zelený android panáčik
Unsplash / Đức Trịnh (úprava redakcie)

O tom, že spoločnosť Apple reagovala na vyššie uvedené tvrdenia listom informovala ako vôbec prvá agentúra Reuters. Technologický gigant sa vo svojej odpovedi obhajuje tým, že obvinenia vznesené Schneierom považuje za obzvlášť veľké sklamanie. Zároveň v liste doplnila, že aj talentovaní technickí odborníci môžu zľahčovať bezpečnostné otázky, ktoré sa týkajú sideloadingu, no nie je to správne.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Spoločnosť Apple pri tom poukazuje na množstvo príkladov obchodov s aplikáciami tretích strán, ktoré obsahujú aplikácie infikované škodlivým softvérom a aplikácie, ktoré kradnú dáta a osobné údaje od nič netešiacich používateľov. Jeden z hlavných prípadov sa týka napríklad aj platformy Android (kde je sideloading povolený), od ktorej riešenia sa chce Apple v čo najväčšej miere dištancovať.

Nezabúdajme, že podobné problémy bude pociťovať spoločnosť Apple aj v Európskej únii po tom, čo tunajší parlament schválil nový zákon o digitálnych trhoch (DMA). Téme sme sa viac venovali v tomto článku.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -