Spoločnosť Apple chce byť každým rokom revolučná. Často však robí rôzne kroky, ktorým mnohí nerozumejú. Vo firme akoby občas šetria aj tam, kde to naozaj nie je potrebné a voči zákazníkovi trochu hlúpe. Nový iPad Pro 2020 nemá čip U1 Wideband, ktorý nájdeme v iPhone 11/11 Pro. Má ale rovnaký procesor ako iPad Pro 2018…

Apple pri novom iPade Pro 2020 ušetrilo

Minulý týždeň sa objavili len prvé náznaky „sklamania“ a dnes máme oficiálnu informáciu od iFixit, kde iPad Pro 2020 rozobrali. Na rovinu? Je to v podstate to isté ako verzia 2018…

Technici spoločnosti preskúmali a porovnali nový model s predchodcom. Zistilo sa, že kompletne všetko je skoro identické a za necelé 2 roky sa v takmer nič nezmenilo. Nájdeme tu teda rovnaké komponenty ako základnú dosku, rozloženie prvkov a dokonca aj procesor.

iFixit potvrdil, že A12Z je len premenovaným modelom A12X s jedným odomknutým grafickým jadrom navyše. Čo je na tom smutné? Teoreticky, už aj iPad Pro 2018 mohol ponúknuť vyšši výkon v oblasti GPU. Apple ho ale umelo spomalilo, aby mohlo vydať „revolučný“ iPad Pro 2020, kde bude môcť deklarovať viac grafických jadier…Nazvali by sme to akýmsi „brzdením revolúcie“ od revolučnej spoločnosti.

Čip A12Z. Prečo Apple nepoužilo A13?
Apple A12Z – svetapple.sk

Pokiaľ by firma navyše pri novom iPade pridala aj čip U1 Wideband, znamenalo by to rozsiahly zásah do základnej dosky zariadenia. Podľa expertov potrebuje táto technológia zásadné zmeny, ktoré sa však v iPade Pro 2020 neudiali. To isté platí aj pre pri procesore. Veríme tomu, že v Cupertine možno aj mali tú ambíciu, pridať sem A13X. Keďže by to bolo ale finančne nákladnejšie, rozhodli sa len pre vylepšenie staršieho procesora.

Na záver teda môžeme povedať len toľko, že asi jediná novinka, pre ktorú sa nový iPad Pro 2020 oplatí, je LiDAR skener. Ak máte iPad Pro 2018 tak pri ňom pekne ostaňte. Nudnú zmenu za veľa peňazí by ste mohli dokonca ľutovať (samozrejme ak nepracujete s AR…). Do éteru dávame, že sa čoraz častejšie hovorí o ďalšom iPade Pro, ktorý by mal prísť na jeseň. Ten by mal byť skutočnou revolúciou a nie len takouto „trápnou“ evolúciou.

Apple A12Z je len premenovaný procesor A12X.
Apple pri novom iPade Pro 2020 poriadne ušetrilo v neprospech zákazníka.

Prečítajte si tiež  Apple použije v iOS 17 umelú inteligenciu, vďaka ktorej zavedie túto prevratnú novinku
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.