Spoločnosť Apple mala veľmi úspešný záver minulého roka, hoci môžeme vo všeobecnosti povedať, že sa jej nedarilo až tak dobre, ako možno sama predpokladala. Dôvodom boli problémy v dodávateľských reťazcoch v Číne, ktoré spôsobovala vracajúca sa pandémia.

Tá zastavila na niekoľko týždňov výrobu, kvôli čomu technologický gigant nedokázal svojim zákazníkom dodať dostatočné množstvo iPhonov 14 Pro v najdôležitejšom predvianočnom období. Aj tak sa mu ale podarilo stať sa najväčším výrobcom smartfónov na svete v rámci celého Q4 2022. Korunu kráľa však medzičasom stratil.

Spoločnosti Apple sa dokonca darilo aj začiatkom roka 2023, kedy predávala viac, ako jej konkurenti. Rozdiel sa však postupne začal dorovnávať a koncom Q1 2023 už Apple nebolo tým najväčším výrobcom smartfónov na svete. Túto technologickú spoločnosť veľmi tesne porazil Samsung.

Samsung porazil Apple. Rozhodlo jedno percento 

Zatiaľ čo Apple dosiahlo v tomto období slušný 21 % podieľ na trhu, jeho najväčší juhokórejský konkurent sa udržal na hranici 22 %. Vyplýva to z údajov analytickej spoločnosti Canalys, ktorá sledovala aj iných výrobcov.

Samsungu pravdepodobne pomohla aj nová rada zariadení Galaxy S23, ktorá je priamo postavená proti iPhonu 14 od spoločnosti Apple. Predstavená bola vo februári 2023 a medzi používateľmi Androidov si získala okamžitú popularitu.

Zaujímavé je tiež sledovať čínske Xiaomi, ktoré začiatkom minulého roka prehlásilo, že súperenie so spoločnosťou Apple považuje za boj na život a na smrť a v budúcnosti ju určite prekoná.

Momentálne ale táto firma zaznamenala pokles o 2 %, a z koláča trhového podielu si dokázala „odhryznúť“ len 11 %.

Aj keď sa to možno nezdá, ako veľké číslo, v skutočnosti môže predstavovať stratu na úrovni desiatok miliónov eur. Uvidíme, ako sa bude celý trh vyvíjať ďalej.

predaje
Zdroj: Canalys

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Prečítajte si tiež  Apple nebude musieť platiť CLO. Donald Trump podpísal dohodu o obchodovaní s Čínou.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -