Apple nedávno zaznamenal významné právne víťazstvo, keď sa mu podarilo obhájiť svoju stratégiu uzavretého ekosystému aplikácií a služieb pred hromadnou žalobou. Federálny sudca Richard Seeborg rozhodol, že žalobcovia, ktorí tvrdili, že tieto praktiky vedú k vyšším cenám iPhonov, nemajú dostatočný právny základ pre svoje tvrdenia. Téme sa venoval 9to5mac.

Žaloba tvrdila, že Apple sa zapája do protisúťažného správania prostredníctvom dohôd s prehliadačmi, ktoré bránia vstupu aplikácií tretích strán na trh. Tento spor nasledoval po tom, čo Apple umožnil používanie iných prehliadačov na iPhonoch v Európskej únii začiatkom roka 2024.

Podľa žalobcov obmedzenie funkčnosti webových aplikácií, ktoré musia byť postavené na WebKite odrádza vývojárov progresívnych webových aplikácií (PWAs) a zabezpečuje, že iné prehliadače ako Google Chrome a Mozilla Firefox fungujú len ako alternatívy Safari, namiesto toho, aby fungovali ako nezávislé prehliadače. Tieto praktiky údajne vedú k vyšším cenám iPhonov pre spotrebiteľov.

Apple však tvrdí, že ich ceny nie sú umelo nafúknuté a sú konkurencieschopné vzhľadom na silnú súťaž, ktorej čelí zo strany ostatných výrobcov mobilných zariadení. Sudca Seeborg sa stotožnil s týmto názorom a schválil návrh Apple na zamietnutie žaloby. Žalobcom bola ponechaná tridsaťdňová lehota na podanie upravenej žaloby, no zatiaľ nie je známe, či túto možnosť využijú.

EÚ chce, aby sa z iOS stal Android. My to, ale nechceme…

Android vs Apple
Zdroj: DALL-E

Ide o ďalší prípad, ktorý ukazuje, ako Apple dokáže efektívne obhajovať svoje obchodné praktiky a udržiavať svoju pozíciu na trhu, aj keď čelí právnym výzvam. Firma si vždy zakladala na uzavretom ekosystéme a aj keď to môže niekoho obmedzovať, ľudia majú stále možnosť nákupu konkurenčných zariadení s operačným systémom Android.

Boj, ktorý voči Apple vedie Európska únia je síce na jednej strane logický a pochopiteľný, no na strane druhej systematicky ničí celú platformu, ktorú Apple roky budoval a paradoxne aj ohrozuje bezpečnosť používateľov.

Uvidíme, ako si bude Apple počínať na starom kontinente ďalej a či výrobcu čakajú ďalšie nepríjemné zmeny a obmedzenia. Naposledy sme napríklad písali o tom, že Apple sa s EÚ dohodol na odomknutí NFC čipu, ktorý v iPhone nemusí slúžiť len pre Apple Pay.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple práve vydalo macOS Big Sur 11.3 v štvrtej beta verzii pre vývojárov
Môže ťa zaujímať
- Reklama -