iPad Pro 2020 prináša množstvo noviniek a zmien. Niektoré nás prekvapili, iné zase až tak moc nie. Apple zapracovalo aj na výkone, keď pôvodný procesor A12X Bionic, nahradilo čipom A12Z Bionic. Je to trochu zvláštny krok, keď už dnes poznáme novšiu generáciu A13, ktorá je vôbec najvýkonnejším mobilným čipom na svete. Všetko má ale svoje dôvody.

Čip A12Z Bionic. Prečo Apple nepoužilo A13?

V Cupertine pracovali jeden a pol roka na tom, aby nám mohli predstaviť vynovený iPad Pro. Zariadenie, by po novom malo byť akýmsi hybridom medzi počítačom a tabletom. K tomu ale potrebuje, okrem špičkového príslušenstva (Magic Keyboard), aj patrične výkonný procesor.

Firma sa tu teda rozhodla použiť úplne nový čip Apple A12Z Bionic, ktorý je podľa jej vlastných slov výkonnejší, ako väčšina procesorov v počítačoch s operačným systémom Windows. Vďaka tomu, si má nový iPad Pro bez problémov poradíť aj s tými najnáročnejšími procesmi a úkonmi, ktoré ho čakajú. Je to predsa len zariadenie, prioritne určené pre profesionálov a výkon tomu musí zodpovedať.

Prečo sa ale Apple rozhodlo ísť cestou, pri ktorej použilo staršiu generáciu čipu „A12“ a nie „A13“? Samozrejme, presné dôvody nepoznáme, ale môžeme ich trochu analyzovať. Možno nám v blízkej budúcnosti niekto z kompetentných, povie viac.

Tak isto nevieme ani presné technické dáta, ktoré sa týkajú nového procesora A12Z Bionic. Apple býva v tomto smere veľkým „tajnostkárom“. Čo však ale vieme, je napríklad to, že novinka má až 8-jadrovú grafiku, čo bude vyhovovať všetkým hrám a programom. Len tak pre predstavu, A13 Bionic, ponúka „len“ 4-jadrovú grafiku. V tomto smere teda evidentne ťahá za kratší koniec.

Čip A12Z. Prečo Apple nepoužilo A13?
Čip A12Z Bionic. Prečo Apple nepoužilo A13?

Ďalším možným dôvodom je napríklad chladenie. Apple možno použilo staršiu generáciu čipu preto, lebo ho jednoducho vedelo lepšie prispôsobiť náročnejším úkonom, ktoré môže používateľ na iPade robiť. Sami dobre vieme, že A13 Bionic má evidentné problémy s prehrievaním.

iPad Pro, kde sa pracuje s náročnejšími aplikáciami si niečo podobné nemôže dovoliť. Už pôvodný A12X Bionic (vychádzajúci z A12 Bionic), bol evidentne v tomto smere, prispôsobený iPadu. Apple teda čip zobralo, značne ho vylepšilo, avšak označilo ho rovnakým číslom, nakoľko stavia na základoch rovnakej generácie procesora.

Uvidíme, čo nám teda prinesú prvé testy a informácie. Náš názor je ale taký, že procesor A12Z Bionic môže byť pre iPad Pro dokonca výkonnejší, ako A13 Bionic. Ten je síce oficiálne najvýkonnejší mobilný čip na svete, avšak nemusí byť vhodným adeptom pre použitie v iPade. Oveľa viac mu to môže pasovať v iPhone.

Prečítajte si tiež  Apple pozmenilo logo na všetkých svojich Apple Store
Čip A12Z. Prečo Apple nepoužilo A13?
Čip A12Z Bionic. Prečo Apple nepoužilo A13?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.