Aj keď si to mnohí neuvedomujú, kybernetická bezpečnosť je v súčasnosti veľmi dôležitá. Ľudia by si mali strážiť svoje osobné údaje a takisto všetky účty a heslá, aby nad nimi neprevzal kontrolu šikovný hacker. To môže spôsobiť nemalé problémy.
Portál ArsTechnica zverejnil správu, v ktorej útočníci používali škodlivé internetové stránky, aby sa zmocnili prístupu ku citlivým častiam operačných systémov. Členovia projektu Zero, ktorý spadá pod spoločnosť Google našli 11 zero-day zraniteľností, ktoré mohli byť zneužité naprieč viacerými platformami.
Útoky, ktoré zneužívali tieto slabiny sa objavili vo februári 2020 a pokračovali až do októbra 2020, kedy sa ich podarilo odhaliť. Na škodlivom webe sa nachádzal kód, vložený do prvku iframe, ktorý odkazoval na nebezpečné servery.
Jeden z týchto serverov bol podľa bezpečnostných výskumníkov zameraný na útoky operačného systému iOS a Windows, zatiaľ čo druhý reagoval na zariadenia s operačným systémom Android.
Čo je to zero-day?
Pre čitateľov, ktorí nevedia, zneužitie zero-day (nulový deň) vzniká vtedy, keď sa podarí objaviť novú chybu zabezpečenia a vývojári systému ju neevidujú. Hackeri mali vo vyššie opisovanom prípade veľmi dobré počítačové znalosti, pretože sa im podarilo obísť sofistikovanú ochranu od Apple.
Z tejto správy teda vyplýva, že ani najbezpečnejšie operačné systémy nemusia fungovať na 100% a na internetových stránkach sa nachádzajú nebezpečné kódy, ktoré vedia hacknúť pokojne aj váš iPhone – hoci si myslíte, že to nie je možné.
Ak vás táto téma zaujala, môžete si o nej prečítať aj na online blogu Zero Day. Napíšte nám do komentára, či ste sa už niekedy stretli s vírusom, prípadne iným škodlivým softvérom na vašom iPhone alebo Macu.