V oblasti Jailbreaku sa od vydania iOS 15 v minulom roku neudiala žiadna významná zmena. Bezpečnostní výskumníci síce našli v tomto operačnom systéme niekoľko zraniteľností, ale ani jedna z nich nebola využitá na vytvorenie nástroja, ktorý by umožnil „odomknutie zariadenia“. Téme sa viac venoval portál iPhoneHacks.

Prečítajte si tiež  Cydia (Jailbreak) žaluje Apple. Tomuto sa hovorí paradoxná situácia

Spoločnosť Apple nedávno vydala iOS 15.3.1, aby opravila bezpečnostný exploit WebKit, ktorý sa týka všetkých kompatibilných zariadení, na ktorých bežal iOS 15 alebo iPadOS 15. Teraz by však ten istý exploit mohol pripraviť pôdu na vytvorenie prvého Jailbreaku pre iOS 15 – iOS 15.3.

Ako spoločnosť Apple uvádza v poznámkach k vydaniu svojich aktualizícií, bezpečnostná chyba v systéme iOS 15 – iOS 15.3 mohla byť „aktívne zneužitá“ na ľubovoľné spustenie kódu, pričom @ZecOps poznamenáva, že išlo o chybu „zero day“.

V niektorých scenároch bolo možné zraniteľné zariadenia hacknúť jediným kliknutím na odkaz v správe alebo na internete. No a presne to sa hodí pri Jailbreaku.

Jailbreak pre iOS 15.3 a stariše verzie 

Pexels/Caleb Oquendo

Hackeri by mohli použiť tento exploit na vytvorenie Jailbreak nástroja pre iOS 15 – iOS 15.3. Keďže spoločnosť Apple stále podpisuje iOS 15.3, fanúšikovia Jailbreaku môžu svoj iPhone downgradovať z iOS 15.3.1 na predošlú verziu. Majú však na to pravdepodobne už iba niekoľko dní, či dokonca hodín!

Prečítajte si tiež  Popredný predstaviteľ Jailbreaku so svojou žalobou proti Apple neuspel. Sudkyňa ju zmietla zo stola

Nutné je ale podotknúť, že v tejto chvíli je všetko iba v rovine teórie. Žiadny nástroj na jailbreak pre iOS 15 zatiaľ nebol vydaný. Jedinou významnou aktivitou od vydania iOS 15 bolo vydanie Unc0ver v8 koncom minulého roka s podporou jailbreaku pre iPhone XS a ďalšie modely so systémom iOS 14.6 – iOS 14.8. Uvidíme, čo nám prinesie blízka budúcnosť!

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -