Akonáhle Apple na WWDC predstaví nový operačný systém iOS, v priebehu niekoľkých desiatok minút sú na internete k dispozícii vývojárske beta profily, skrz ktoré si môžu novú verziu nainštalovať do svojich zariadení aj úplne bežní používatelia. Podobné konanie je pochopiteľne v rozpore s pravidlami technologického giganta. Firma preto voči týmto praktikám začala bojovať už v lete minulého roka, keď sa jej podarilo zastaviť weby, z ktorých sa tieto beta profily dali sťahovať. Teraz však prichádza oveľa tvrdšia rana. Téme sa venoval portál Appleinsider.

Spoločnosť Apple vydala novú beta verziu operačného systému iOS 16.4, do ktorej zakomponovala jedno „tajné“ obmedzenie. To na jednej strane uľahčuje inštaláciu beta verzií pre registrovaných vývojárov no zároveň to komplikuje ten istý proces pre ľudí, ktorí vývojármi nie sú. V praxi to znamená, že ak si budeš chcieť otestovať nový operačný systém, budeš si tiež musieť počkať na jeho verejnú beta verziu, ktorá prichádza rádovo zhruba o mesiac neskôr.

Celá zmena sa ukrýva priamo v nastaveniach. Spoločnosť Apple ti umožní nainštalovať si vývojársky beta profil do zariadenia len za predpokladu, že je prihlásené do iCloudu s rovnakým Apple ID, aké sa využíva na prihlasovanie sa do Apple Developer Program (program určený len vývojárom). Ak to tak nie je, táto možnosť by sa ti v systéme ani nemala zobraziť.

V budúcnosti by malo ísť o jedinú cestu, ako si do svojho zariadenia nainštalovať vývojárske beta verzie operačných systémov. A keďže to Apple testuje s predstihom na iOS 16.4, je dosť možné, že ku zmene dôjde už júni, po vydaní iOS 17. Apple má ešte dosť času na to, aby všetko vyladilo.

A ak ťa zaujíma, prečo ku tejto zmene vlastne došlo, odpovedí je hneď niekoľko. Snáď ani nemusíme spomínať, že spoločnosť Apple je rok čo rok zahlcovaná otázkami od používateľov, ktorí si nainštalovali vývojársku beta verziu a niečo sa im pokazilo, prípadne ju nevedia zo zariadenia odstrániť preč.

Loopi
REKLAMA

Druhý problém tkvie v tom, že vývojárske beta verzie neslúžia, ako „demo“ verzie operačných systémov pred ich vydaním. Tvorcovia aplikácií majú na nich testovať a vylepšovať svoj software, aby bol v čase uvedenia na trh pripravený pre všetkých používateľov. Majú na to vždy zhruba tri mesiace.

Zároveň tiež platí, že vývojári majú za úlohu nahlasovať spoločnosti Apple chyby a nedostatky systému. Presne toto bežní ľudia nerobia. Napíš nám do komentára, čo si o tejto zmene myslíš ty. Padne na úrodnú pôdu alebo len zbytočne naštve fanúšikov technologického giganta?

Prečítajte si tiež  Apple vám aktualizuje iPhone, aj keď sa bude nachádzať v krabici

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -