Revolučný dizajn, o tom niet pochýb 

Viete kedy Apple naposledy zásadným spôsobom inovovalo dizajn iPadu mini? Správne, ešte nikdy. Prakticky od uvedenia jeho pôvodnej verzie v roku 2012 sa zákazníci s každou novou generáciou dočkali len jemnej vizuálnej korekcie. To sa ale v roku 2021 konečne zmenilo.

Spoločnosť Apple predstavila úplne nový iPad mini 6. generácie, ktorý je k dispozícii s plochými hranami a edge-to-edge displejom. Jeho uhlopriečka je presne 8,3“ a zariadenie už nedisponuje ikonickým tlačidlom Home Button so senzorom otlačkov prstov Touch ID. Ten sa presunul do uzamykacieho tlačidla po vzore iPadu Air 4. generácie.

Zariadenie má po novom až štyri reproduktory (doposiaľ boli iba dva) a taktiež novú polohu tlačidiel hlasitosti. Na pravej strane pri orientácii na výšku by ste ich hľadali len márne. Premiestnili sa totiž na samý vrch, kde budú dávať zmysel najmä pri používaní tabletu na šírku. Zaujímavé riešenie…

Prečítajte si tiež  Apple Watch Series 7 - čo všetko ponúka nová generácia hodiniek?

iPad mini 6. generácie je dostupný v celkovo štyroch samostatných farebných prevedeniach. Ide o tmavo-sivú (Gray), ružovú (Pink), fialovú (purple) a bielu (starlight). V každom z nich vyzerá tento drobný tablet fantasticky.

Úplne nový, praktickejší displej, ovládanie jednou rukou a Apple Pencil 2. generácie

Ako sme už napísali o pár riadkov vyššie, novinka má 8,3″ Liquid Retina s vysokým rozlíšením a zaoblenými hranami. iPad mini sa týmto oficiálne zbavil spodného a vrchného čela, ktoré nevyhovovalo mnohým používateľom pretože častokrát komplikovalo ovládanie jednou rukou.

V tejto súvislosti sa hodí uviesť, že displej je plne laminovaný, čo znamená, že medzi dotykovou plochou a zobrazovacou jednotkou sa nenachádza žiaden prebytočný priestor. Taktiež podporuje P3 farebné spektrum alebo funkciu True Tone. Maximálny jas je 500 nitov.

Za zmienku tiež stojí, že iPad mini 6. generácie podporuje Apple Pencil 2.generácie. Tú si môžete pripnúť na bok zariadenia za pomoci magnetov a následne nabiť podľa potreby. Pôvodný iPad mini podporoval iba Apple Pencil 1. generácie.

Apple do iPadu mini vložilo najvýkonnejší mobilný procesor na svete. Ide o čip A15 Bionic

Pokiaľ si kúpite iPad mini 6. generácie, k dispozícii budete mať totožný výkon akým disponuje iPhone 13 Pro alebo iPhone 13 Pro Max. V jeho útrobách sa totiž nachádza procesor A15 Bionic so šiestimi jadrami CPU a piatimi jadrami GPU. Ide tak o tú výkonnejšiu verziu, pričom slabšiu by ste mohli hľadať v základnom iPhone 13 mini a iPhone 13 (má iba 4-jadrové GPU).

V praxi je potom novinka až o 40 % výkonnejšia, než jej predchodca v oblasti štandardného výkonu a až o 80 % výkonnejšia v oblasti grafického výkonu.

Procesor tak zvládne tie najnáročnejšie úlohy od klasického surfovania po webe, až po hranie prepracovaných hier alebo strihanie videí vo vysokom rozlíšení. iPad mini má v tomto smere tú výhodu, že si ho môžete vziať so sebou v podstate kamkoľvek. Je až extrémne praktický.

Prečítajte si tiež  Apple oficiálne prezradilo, kedy bude dostupný iOS 15 a iPadOS 15!

Aby sme nezabudli, v Apple vylepšili aj 16-jadrový Neural Engine. Ten opäť preskočil svojho predchodcu a po novom je schopný vykonať až 15,8 bilióna operácii za sekundu.

5G, Wi-Fi 6 a USB-C

Spoločnosť Apple je zdá sa posadnutá rýchlosťou. Nový iPad mini preto prinesie podporu pre 5G pripojenie, vďaka čomu dosiahne v ideálnych podmienkach rýchlosť až na úrovni 3,5 Gb/s. Spomenúť v tejto súvislosti musíme aj prítomnosť Wi-Fi 6, čo využijete najmä v domácom alebo kancelárskom prostredí.

Obrovskou inováciou je tiež odstránenie nabíjacieho Lighnitng konektora. Apple ho aj v najmenšom tablete nahradilo technológiou USB-C, čo zabezpečí prenos dát rýchlosťou 5 Gb/s. To je až 10x lepšie než predtým!

Fotoaparáty a video

Novinka ponúka jednu širokouhlú šošovku s rozlíšením 12 MP a slnečnou clonou ƒ/1.8. Apple sem tiež zakomponovalo vlastnú LED diódu ako aj podporu Smart HDR 3 záberov. To je vzhľadom na účel zariadenia absolútne dostačujúce.

Zabúdať ale nemôžeme ani na fakt, že iPad mini 6. generácie zvládne nakrúcať 4K video pri 60 fps. Ak teda nebudete mať po ruke svoj iPhone alebo príručnú kameru, tejto úlohy sa veľmi rád zmocní najmenší tablet od Apple.

Aby toho nebolo málo, zariadenie disponuje úplne novou 12 MP prednou kamerou, vďaka ktorej budú videohovory posunuté na úplne inú úroveň. Po vzore iPadu Pro prináša dokonca aj 122-stupňový obraz s podporou funkcie Center Stage. Skvelá práca Apple!

Cena a konečný verdikt

Za základné prevedenie so 64 GB úložiskom zaplatíte 549,00 € a za drahší model s 256 GB úložiskom 719,00 €. iPad mini sa tak stáva lacnejším bračekom iPadu Air 4. generácie.

Samozrejme, ak máte záujem o Cellular verziu s pripojením na sieť, automaticky sa cena v závislosti od modelu zvýši. Za 64 GB kapacitu zaplatíte v takomto prípade 719,00 € a za 256 GB úložisko zase 889,00 €. To už veru nie je najmenej.

Čo si o iPade mini 6. generácie myslíme my? 

iPad mini bol dlhé roky našim najobľúbenejším tabletom v portfóliu spoločnosti Apple. Neskôr sa však kompetentní začali venovať väčším a prémiovejším verziám, pričom na drobca akoby nezostal čas. Aj keď sme si mysleli, že iPad mini 6. generácie už nepríde, opak sa stal pravdou a toto zariadenie prekvapilo snáď úplne všetkých.

Prečítajte si tiež  Toto sú slovenské ceny za každý iPhone 13. V niektorých prípadoch si poriadne priplatíme!

Disponuje ohromným výkonom, skvelými technológiami a hlavne praktickejším dizajnom. Pravda je taká, že už teraz sa nevieme dočkať, kedy si ho vyskúšame na vlastnej koži. Za nás ide o tú najlepšiu inováciu včerajšieho večera. Dajte tám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -