Apple spustilo predaje iPhonu 12 a iPhonu 12 Pro. Pri jeho predstavení upozorňovalo na zvýšenú odolnosť voči poškodeniu, za čo vďačí špeciálnej povrchovej úprave „Ceramic Shield“. Používatelia sa teraz sťažujú, že firma zavádza. Čo stojí za škrabancami?

Dojmy a pojmy

Začnime tým, čo nám Apple sľúbilo a čo od toho očakávame. „Ceramic Shield je nová technológia, ktorá zabezpečí vysokú tvrdosť krycieho skla. Kalifornský gigant ju na českom webe opisuje takto:

„Představujeme Ceramic Shield. Vyrábí se přimícháním nanokeramických krystalů – které jsou tvrdší než většina kovů – do skla. Zní to jednoduše, ale má to jeden háček – keramika není průhledná. Proto jsme vyvinuli unikátní postup, při kterém volba správného typu krystalů a stupně krystaličnosti zajistí, že je keramika maximálně tvrdá a přitom zůstává opticky čirá. Díky tomuhle průlomovému výrobnímu postupu je Ceramic Shield ideální pro displeje. Vůbec poprvé je teď použitý na smartphonu. A je pevnější než sklo jakéhokoli smartphonu.“

Ako môžete vidieť, pri tejto technológii sa ani raz nespomína odolnosť voči škrabancom. Sklo je oveľa tvrdšie, takže pri páde na zem pravdepodobne nepraskne. To nám koniec koncov, potvrdili aj tento drop test. Čo však celková odolnosť voči ryhám a iným povrchovým poškodeniam? K tomu sa Apple vyjadruje zase takto:

„Pevnost je sice žádoucí, ale nám šlo taky o odolnost proti poškrábání. A tak jsme použili stejný dvojitý proces iontové výměny jako u zadního skla. Displej je tak chráněný před poškrábáním a povrchovým opotřebením při každodenním používání.“

Na základe textov môžeme skonštatovať, že „Ceramic Shield“ nemá nič spoločné s odolnosťou voči škrabancom. Aj v tejto oblasti sme ale zaznamenali posun. iPhone 12 je vybavený technológiou, ktorou disponoval minuloročný iPhone 11 Pro pri zadnom, mliečnom skle. Poškriabať ho by malo byť ťažšie, no nie nemožné.

Objektívny test

Aby sme sa posunuli od marketingových formuliek ďalej, pozrime sa na objektívny test z praxe. Postaral sa oň youtuber MobileReviewsEh, ktorý preveril tvrdosť a tak isto odolnosť voči škrabancom. V oboch kategóriach iPhone 12 exceloval.

Na zobrazovacej jednotke sa neobjavila žiadna stopa po ostrom a kovovom predmete, ktorý by sme mohli bežne nosiť vo vreckách (mince, kľúče a tak ďalej). Sklíčko nepodľahlo ani lámaciemu nožíku.

Ešte viac nám ale povedala skúška pri Moshovej stupnici tvrdosti. iPhone 12 zaznamenal prvé vizuálne poškodenia na úrovni 7 a 8. Len tak pre porovnanie, pri iPhone 11 to bolo na úrovni 6 a 7. V tomto smere vidieť nespochybniteľné vylepšenie.

Prečítajte si tiež  Apple Watch Ultra dostanú výrazne väčší displej: Vieme kedy príde tento model na trh

Prečo má teda iPhone 12 takéto problémy so škrabancami?

Na túto otázku sa samozrejme nedá odpovedať jednoznačne. Používatelia twitteru a redditu, zdieľajúci obrázky (nájdete ich v galérii vyššie) tvrdia, že so zariadeniami zaobchádzali opatrne. Otázne ale ostáva, do akej miery je to pravda.

Ako iste viete, od iPhonu 12 sa automaticky očakáva, že vydrží viac. Ak ale niekto vyvolá senzáciu s poškriabaným displejom, automaticky mu to zabezpečí pozornosť a publicitu. Áno, aj takto vznikajú Fake News.

Tak isto veríme tomu, že veľa ľudí neprišlo ku škrabancom náhodne ale cielene, pri testovaní odolnosti. Použili pri tom materiály a predmety, s ktorými sa iPhone v bežnom prostredí nedostáva do kontaktu.

Všimnite si napríklad zariadenia vystavené niekde u operatéra (údajne T-Mobile). Modrý iPhone 12 je preukázateľne prasknutý (v spodnej časti). Pri vystavenom zariadení, ktoré môže držať v rukách XY ľudí denne a teoreticky ho poškodiť to nie je nič prekvapivé. Toto by sme asi nemali považovať za smerodajnú informáciu, nemyslíte?

Ako sme už napísali vyššie, nikde nie je napísané, že novinku nepoškriabete. Pri objektívnej skúške ale vykazovala zvýšenú odolnosť, za čo Apple chválime. Všetky materiály majú svoje limity a pokiaľ sa budete snažiť, hravo ich prekonáte aj v domácich podmienkach.

Ak vám to prekáža, môžete si zakúpiť ochranné temperované sklíčko. Na svoj budúci iPhone 12 si každopádne dávajte pozor a nesprávajte sa k nemu ako by šlo o zariadenie značky Catepillar. Potom vás nič neprekvapí.

Na záver je dôležité spomenúť, že autorizovaný predajca m:zone bude naskladňovať nový iPhone 12 medzi prvými. Stačí si len vybrať model, kliknúť na položku “Mám záujem” a vyplniť všetky potrebné údaje. Firma vás už bude kontaktovať a informovať o ďalšom postupe (kvôli predobjednávkam). Výhodou je aj nákup na splátky (24 mesiacov bez navýšenia) a výkup starého zariadenia.

zdroj

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.