Nie je to tak dávno, čo sme vás informovali o tom, že Francúzska Národná agentúra pre frekvencie (ANFR) vydala vyhlásenie, ktoré sa týkalo iPhonu 12 od spoločnosti Apple. V správe zverejnenej 12. septembra 2023 sa písalo, že toto zariadenie prekračuje stanovené limity špecifickej absorpčnej rýchlosti (SAR), kvôli čomu to mohlo pôsobiť tak, že jeho používanie predstavuje isté riziko. Ako však informuje Apple na svojich stránkach, všetko je úplne ináč.
Technologický gigant z Cupertina v prvom rade zdôrazňuje, že všetci používatelia, ktorí vlastnia iPhone 12 či už vo Francúzsku alebo inde na celom svete sú a vždy boli v maximálnom bezpečí. Firma apeluje najmä na to, že zariadenia musia spĺňať určité normy, ktoré sa týkajú prenosu energie z hľadiska zdravia a bezpečnosti. Každý nový iPhone, ktorý je zavedený do predaja preto prechádza skúškami, aby týmto normám vyhovoval. Apple tiež upozorňuje, že tieto medzinárodné predpisy a normy vznikli preto, aby existovali limity prenosu energie, keď je zariadenie v tesnom kontakte s ľudským telom.
No a čo sa to vlastne stalo vo Francúzsku? Spoločnosť Apple uvádza, že už viac ako desať rokov majú iPhony funkciu detekcie mimo tela. Tá sa aktivuje v čase, keď zariadenie položíte napríklad na stôl. V praxi to funguje tak, že iPhone v tomto čase môže mierne zvýši vysielací výkon, aby získal lepší signál.
Spoločnosť Apple tvrdí, že táto funkcia bola dôkladne testovaná a medzinárodne overená, ako účinný mechanizmus na splnenie všetkých požiadaviek SAR. Pre používateľa teda zvášený vysielací výkon nepredstavuje žiadne riziko.
Kde sa stala chyba?
Celý problém, ale vznikol tým, že ANFR použila testovací protokol, ktorý nezohľadňoval mechanizmus „mimo tela“, kvôli čomu boli zariadeniu namerané vyššie hodnoty. Zatiaľ čo limit predstavoval 4 W/kg, iPhonu 12 bolo nameraných až 5,7 W/kg.
Spoločnosť Apple sa preto rozhodla, že režim mimo tela vo Francúzsku deaktivuje, aby vyhovoval testovaciemu protokolu ANFR a aby sa zariadenie mohlo v krajine aj naďalej predávať.
Ako zdôrazňuje spoločnosť Apple, iPhone 12 bol už pri svojom uvedení na trh v roku 2020 plne spôsobilý na prevádzku, pretože bol gloválne certifikovaný a uznaný ako spĺňajúci všetky platné predpisy a normy týkajúce sa žiarenia SAR (Specific Absorption Rate).
Ako funguje v iPhone 12 snímač detekcie tela
Spoločnosť Apple vôbec po prvýkrát prezradila, že jej iPhone je vybavený špeciálnymi snímačmi, ktoré dokážu rozpoznať, či sa zariadenie nachádza na statickom povrchu, akým je napríklad stôl alebo ho v danej chvíli nesiete v ruke, prípadne vo vrecku.
A keďže gigant potvrdil, že túto technológiu používa pri iPhone už viac, ako 10 rokov, môžeme predpokladať, že po prvýkrát sme sa s ňou stretli ešte v časoch, kedy bol na trh uvedený iPhone 5C / 5S, prípadne nejaký starší model.
iPhone 12 dostane vo Francúzsku aktualizáciu
Hoci je spoločnosť Apple v tejto kauze relatívne nevinne, určite jej nie je ľahostajná. Aj preto zakomponovala do operačného systému iOS 17.1, ktorý je aktuálne v beta testovaní zmenu, ktorá je však určená len pre francúzsky trh a týka sa iPhonu 12.
Ako sme už uviedli vyššie, tento model bude mať v krajine rovnaký vysielací výkon, či už ho budete držať v ruke alebo bude položený niekde na stole.
Apple však druhým dychom dodáva, že oblastiach, kde je horší mobilný signál, môže mať táto zmena negatívny vplyv na využívanie mobilných služieb.
A ak máte záujem o nákup iPhonu 12, už sa nemusíte báť akýchkoľvek rizík. Tento starší model je navyše dostupný za super ceny. Pôvodne sa predával za 799 €, no dnes ho po kliknutí na tento odkaz kúpite za 549 €. Pre tých, ktorí chcú moderný iPhone za výhodnú cenu je to možno tá najlepšia cesta, ako sa ku takémuto zariadeniu vôbec dostať. Má výkonným 5 nm procesor A15 Bionic, OLED displej či kvalitné fotoaparáty.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.