Mať dobrý displej v smartfóne je rovnako dôležité, ako kvalitný fotoaparát. Práve na tento komponent sa po celý čas pozeráme a prakticky všetko cezeň ovládame. Napadlo vás ale niekedy, ktorý smartfón má ten najlepší displej na svete? Odpoveď našťastie nie je úplne náročná a pripravili si ju výskumníci zo spoločnosti DXOMARK.

V roku 2022 nájdeme na trhu množstvo zariadení, ktoré využívajú rôzne technológie zobrazenia. Či už je to OLED alebo LCD, každá z nich má svoje plusy aj mínusy.

Pri posudzovaní toho, aká kvalitná je zobrazovacia jednotka treba brať do úvahy množstvo faktorov, ktoré počítajú s hustotou pixelov, maximálnym jasom, obnovovacou frekvenciou, čitateľnosťou na ostrom slnku, vysokým kontrastným pomerom, presnosťou farieb či úrovňou použitého farebného spektra.

iPhone 13 Pro / 13 Pro Max na prvých priečkach 

iPhone 13 Pro vo svetlo sivej farbe graphite v kuchyni
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen

No a keďže je to skutočne náročná úloha, posudzovať by ju mali predovšetkým experti z technologického sveta. Presne takí pracujú v spoločnosti DXOMARK, ktorá sa už roky zaoberá testovaním nových smartfónov a ich jednotlivých súčastí.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

No a ak by sme mali vybrať zariadenie s tým najlepším displejom na svete, bol by to iPhone 13 Pro Max od spoločnosti Apple, ktorý dnes zoženiete od 1 189,00 €.

Jeho skóre v teste dosiahlo neuveriteľných 99 bodov, čo je samo o sebe úspechom. Čo však môže technologického giganta z Cupertina potešiť ešte viac je, že hneď druhé miesto s počtom 98 bodov obsadil o trochu menší iPhone 13 Pro so 6,1″ uhlopriečkou. Ten je v ponuke od 999,99 €.

Apple stavilo na špičkový OLED displej a oplatilo sa

iPhone 13 v čiernej farbe a biela ceruzka Apple Pencil
Zdroj: Unsplash / Jeremy Bezanger

Obe zariadenia ponúkajú OLED zobrazovaciu jednotku, ktorá nesie označenie „Super Retina XDR„. Okrem vysokého rozlíšenia, presných farieb či 120 Hz variabilnej obnovovacej frekvencie je tento komponent aj veľmi úsporný, pretože na rozdiel od starších LCD displejov pracuje sofistikovanejším spôsobom.

Prečítajte si tiež  Video: Takto Samsung pred piatimi rokmi trolloval Apple

Výhodou OLED displejov je, že sa pod nimi nemusí nachádzať podsvietenie, ktoré zvýrazňuje aj čierne farby. Princíp je teda taký, že čierny pixel = vypnutý pixel, čo ušetrí množstvo energie.

Zoznam smartfónov s najlepším displejom na svete 

Experti z DXOMARK posudzovali kvalitu displejov na stupnici od 1 do 100, pričom platilo, že čím lepší displej, tým vyššie hodnotenie dostal. Presné čísla si môžete pozrieť v tabuľke vedľa konkrétnych zariadení.

 1. iPhone 13 Pro Max (99 bodov)
 2. iPhone 13 Pro (98 bodov)
 3. Honor Magic4 Ultimate (95 bodov)
 4. Oppo Find X5 Pro (95 bodov)
 5. Oppo Find X5 (94 bodov)
 6. iPhone 13 (93 bodov)
 7. Huawei P50 Pro (93 bodov)
 8. Samsung Galaxy S22+ (93 bodov)
 9. Samsung Galaxy S22 Ultra (93 bodov)
 10. Samsung Galaxy S22 (93 bodov)
 11. Samsung Galaxy S21 Ultra 5G (92 bodov)
 12. Vivo X70 Pro+ (92 bodov)
 13. iPhone 13 Mini (91 bodov)
 14. Google Pixel 6 Pro (91 bodov)
 15. Honor Magic4 Pro (90 bodov)
 16. OnePlus 10 Pro (90 bodov)
 17. Realme GT2 Pro (90 bodov)
 18. Samsung Galaxy S21 FE 5G (90 bodov)
 19. Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G (90 bodov)
 20. OnePlus 9 Pro (89 bodov)

Apple má až 4 iPhony v TOP 13

iPhone 13 v rukách používateľa
Zdroj: Unsplash / Sahej Brar

Ako môžete vidieť sami, na TOP 13 miestach sa objavili všetky štyri minuloročné iPhony 13. V rebríčku však dominoval Samsung, ktorý v do TOP 20 obsadil až šesť miest. Výrazní však boli aj (predovšetkým) čínski výrobcovia smartfónov, ako napríklad OnePlus, Honor, Huawei, Oppo, Realme či Vivo.

Dajte nám vedieť do komentára, ako ste spokojní s displejom vo vašom iPhone vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -