Spoločnosť Apple nám už o niekoľko týždňov či nanajvýš mesiacov predstaví produkt, na ktorom pracovala počas celého uplynulého roka. Bude ním samozrejme iPhone 13 v štyroch samostatných verziách, ktorý síce po vizuálnej stránke nebude niesť výrazné zmeny no technicky sa zdokonalí.

Ako už býva zvykom, v Cupertine sa výrazne zamerali aj na fotoaparát či video. Funkcie zachytávania obrazu prejdú ďalšou evolúciou a získajú možnosti, ktoré Apple ešte nikdy predtým nepoužívalo. V tomto článku sa bližšie pozrieme na tri z nich. Ich prítomnosť v iPhone 13 (minimálne v drahších modeloch Pro) je prakticky istá.

1. Portrétny režim aj pre video

Začnime novinkou, o ktorej sme sa dozvedeli v podstate len včera. Spoločnosť Apple uviedla takzvaný portrétny režim ešte v roku 2016, keď ním disponoval iPhone 7 Plus. Spomínané zariadenie malo okrem obrovského výpočtového výkonu, ktorý mu zabezpečoval dobový čip A10 Fusion aj dvojicu šošoviek fotoaparátov.

Akonáhle sa spojili všetky technológie do jednej, výsledkom boli zábery, kedy vedel telefón rozostriť obraz za predmetom alebo osobou. Spomínaný efekt nazývajú fotografi ako „bokeh“.

Neskôr s ním prišli aj zariadenia (iPhone XR alebo iPhone SE 2. generácie), ktoré už nedisponovali dvoma šošovkami fotoaparátu, no mali dostatočný výpočtový výkon na to, aby vedeli rozmazať pozadie. Fungovalo to však iba pri použití s tvárami (teda osobami) a výsledok nebol dokonalý.

Prečítajte si tiež  Potvrdené: iPhone 13 dostane skutočne technológiu, na ktorú sa všetci tešíme!

V roku 2021 Apple opäť posunie hranice a zákazníkom prinesie možnosť, kedy si budú vedieť rozmazať pozadie aj na videu. Zatiaľ nie je jasné, ako a na akých zariadeniach to bude fungovať, no predpokladá sa, že funkciou sa pochváli každý iPhone s LiDAR skenerom. Dodatočne by tak mohla byť dostupná aj pre minuloročný iPhone 12 Pro či iPhone 12 Pro Max. Uvidíme.

Existenciu tejto novinky nám dokonca nepriamo potvrdilo aj Apple, keď v iOS 15 predstavilo vylepšenie pre Face Time, s ktorým si môžu používatelia rozostriť pozadie. Hodí sa to najmä pri práci z domova.

2. ProRes video

V nadväznosti na minuloročné predstavenie podpory Dolby Vision HDR pre iPhone 12 by malo Apple pokračovať ďalej a pre svoje budúce vlajkové lode sprístupniť ultra-kvalitný formát videa ProRes.

Ten používajú predovšetkým profesionálni editori, pričom ide o natívny formát, ktorý uprednostňuje aj strihací program Final Cut Pro od spoločnosti Apple. V princípe je to niečo podobné, ako keď fotograf pracuje s formátom RAW, pretože editor má oveľa väčšiu kontrolu nad procesom postprodukcie.

Negatívnou stránkou tohto vylepšenia je, že ProRes si vyžaduje množstvo úložiska. Jedna minutá 60 fps HD ProRes 422 zaberie kapacitu zhruba na úrovni 2,2 GB, zatiaľ čo 4K 60 fps video asi 9,5 GB za minútu. Pokiaľ by si používateľ zvolil menej kvalitný formát ProRes 422 LT tieto čísla sa síce zredukujú, no aj tak len o cca – 30 %, čo pre použitie v mobilnom zariadení nie je celkom ideálne.

Táto zmena by ale aspoň dávala dôvod pre predstavenie 1 TB úložiska, o ktorom sa špekuluje už dlhé mesiace. Pokiaľ by si napríklad iPhone 13 Pro Max zakúpil kameraman alebo profesionálny editor, mohol by s ním tvoriť. A to je veru dobrý argument.

3. Inteligentné filtre

Treťou novinkou, s ktorou príde fotoaparát v iPhone 13 majú byť inteligentné filtre poháňané algoritmami umelej inteligencie. Tá by mala zabezpečiť lepšie aplikovanie zmien presne na objekty a ľudí na fotografiách a nie len na celý záber ako celok.

Prečítajte si tiež  iPhone 13 bude extrémne populárny. Apple sa na to pripravuje s tretím dodávateľom

Po prvýkrát sa filtre objavili ešte v roku 2013, keď spoločnosť Apple predstavila iPhone 5S/5C s operačným systémom iOS 7. Pamätníci vedia, že šlo o veľkú dizajnovú revolúciu. Filtre sú k dispozícii dodnes, pričom ich používatelia môžu využiť napríklad na teplejšie alebo chladnejšie teploty farieb, dramatický vzhľad záberov s hlbším tieňovaním a väčším kontrastom či na množstvo iných spôsobov.

Pri práci s AI budú ale tieto filtre vytvárať omnoho prirodzenejší vzhľad, takže výsledný záber nebude pôsobiť, ako by bol dodatočne upravený. Je to možno iba drobnosť, no veríme, že mnohí influenceri a používatelia aktívny no sociálnych sieťach ju budú pravidelne využívať.

Ktorá z uvedených noviniek najviac zaujala vás? Napíšte nám do komentára!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -