Aj keď Apple ešte nepredstavilo ani iPhone 15 a urobí to na evente Wonderlust už 12. septembra 2023, toto zariadenie je viacmenej hotové a tak sa firma môže zameriavať na nástupcu, ktorého uvedie na trh zase v septembri 2024. iPhone 16 je momentálne v počiatočnom štádiu vývoja, nakoľko ten trvá minimálne 3 roky. Ako teraz informuje Appleinsider, môžeme sa pri ňom dočkať ďalšej zaujímavej novinky.

Zahraničný portál konkrétne píše, že dodávatelia zobrazovacích panelov pre iPhone momentálne skúšajú presvedčiť spoločnosť Apple, aby pri iPhone 16 použila technológiu MLA (micro lens array), alebo len zjednodušene „mikrošošoviek„, ktorá prináša viacero vhod, ale objektívne aj nejaké tie nevýhody. Navyše to výrobcovia nemusia mať také ťažké, pretože spoločnosť Apple technológiu MLA veľmi dobre pozná a v patente pre iPhone ju po prvýkrát použila už v roku 2013. Dokonca sa objavila aj v oveľa novšom patente z roku 2020.

Napriek tomu technologický gigant technológiu MLA do displeja v iPhone ešte nikdy pred tým nezakomponoval. Najväčší výrobcovia zobrazovacích jednotiek na svete (Samsung Display aj LG Display) preto navrhli Apple, že by MLA mohlo byť súčasťou OLED displeja pri iPhone 16.

Ako funguje technológia MLA a aké sú jej nevýhody? 

technológia MLA
Zdroj: LG

Celé to funguje tak, že svetlo, ktoré sa bežne odráža vo vnútri panela, sa presmeruje smerom k prednej časti displeja. Zjednodušene je výhodou tohto riešenia efekt, v rámci ktorého dokáže zákazník získať vyšší jas OLED obrazovky, než pri súčasnom riešení. Zároveň na udržanie vyššieho jasu zariadenie vynakladá podstatne menej energie a tým sa zlepšuje jeho výdrž batérie na jedno nabitie.

Spoločnosť Apple je však známa tým, že podobné experimenty neriskuje, kým si ich dostatočne neoverí v praxi. Akékoľvek chybné rozhodnutie by firmu mohlo stáť miliardy dolárov. V súčasnosti vraj konečné rozhodnutie ešte nepadlo a to aj preto, lebo MLA má svoje nevýhody.

technológia MLA
Zdroj: LG

Tou azda najväčšou je fakt, že znižuje pozorovací uhol obrazovky. Ak sa na displej pozriete zo strany, obsah na ňom nemusí byť čitateľný podobne, ako na starších LCD obrazovkách. Samozrejme, by to ale nemusel byť až taký extrém. Rovnako je táto technológia náročnejšia na výrobu a tým by sa firme zvýšili náklady a znižíla marža na zariadeniach.

Uvidíme teda, ako to celé dopadne. Ak však Apple MLA v iPhone 16 použije a bude schopné eliminovať problémy s pozorovacími uhlami, môže ísť o revolučné riešenie, ktoré používatelia ocenia. Nechajme sa teda prekvapiť.

Prečítajte si tiež  Toto sú aplikácie a hry, ktoré v roku 2022 získali ocenenie Apple Design Award

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -