Nebudeme si klamať, spoločnosť Apple mení dizajn svojich mobilných zariadení len veľmi sporadicky. Smartfóny prídu z času na čas s výraznejšou inováciou svojich tvarov, no medzi-generačne ide skôr o úpravu detailov, na základe ktorej sa jednotlivé modely od seba až ťažko rozlišujú. Presne to spoločnosť Apple v roku 2024 plánuje zmeniť.

Ako informuje portál Macrumors, budúci iPhone 16 by mal minimálne v prípade základných modelov priniesť inováciu, ktorou sa však mierne vráti do minulosti. Bude sa to totiž týkať zadného usporiadania fotoaparátov. Tie by už v hranatom module nemali byť umiestnené diagonálne, ale vertikálne. Apple môže túto zmenu navyše posilniť novými tvarmi.

Posledný iPhone, ktorý to tak mal bol model 12 z roku 2020. Naopak prvý iPhone s týmto typom umiestnenia zadných fotoaparátov bol model X z roku 2017.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Macrumors však pri tejto príležitosti zdôrazňuje, že nemusí ísť len o pozíciu fotoaparátov, ale aj o vizuálny štýl, akým spoločnosť Apple túto zmenu do zariadenia zapracuje.

iPhone 16 možný dizajn zadných kamerových modulov
iPhone 16 možný dizajn zadných kamerových modulov (Foto: Macrumors)

Portál dokonca zverejnil aj niekoľko renderov, vďaka ktorým si môžeme dizajnové smerovanie iPhonu 16 predstaviť ešte o niečo lepšie.

Ako už vidíte sami, v niečom sa tvorcovia inšpirovali spomínaným iPhonom 12 a v niečom iPhonom X. Väčšina tvarov však pochádza z tohtoročného iPhonu 15.

iPhone 16 možný dizajn zadných kamerových modulov
iPhone 16 možný dizajn zadných kamerových modulov (Foto: Macrumors)

Pokiaľ by sa spoločnosť Apple rozhodla v roku 2024 uskutočniť takúto zásadnú zmenu pri iPhone 16, nový model by tým výrazne odlíšila od jeho predchodcov. Bavíme sa samozrejme o variante, v ktorej sú kamery umiestnené v jednotnom čiernom ráme v tvare pilulky.

Naopak, ak by Apple šlo po stopách klasického vertikálneho rozloženia, hrozilo by, že by sme si iPhone 16 mýlili s iPhonom 12. A to určite nikto v Cupertine nechce. Dizajnéri preto budú musieť dospieť ku kompromisu.

Dizajn v iPhone 16 zmenia aj bočné tlačidlá 

Apple môže zmeniť aj dizajn bočných tlačidiel
Apple môže zmeniť aj dizajn bočných tlačidiel (Foto: Macrumors)

Okrem toho, že spoločnosť Apple pri iPhone 16 prepracuje zadný kamerový modul, zariadenie by malo prísť aj so zmenou usporiadania a dizajnu bočných tlačidiel. Na konceptoch je to znázornené na čiernom prevedení.

Ako môžete vidieť sami, namiesto klasického prepínača tichého režimu sa sem už premiestnilo nové Akčné tlačidlo, ktoré je však na redneroch relatívne veľké.

Môže to byť, ale spôsobené tým, že už nemá byť fyzické, ale fungovať má len na základe dotyku a haptickej spätnej väzby. Nechajme sa prekvapiť, pre ktoré riešenie sa Apple v roku 2024 napokon rozhodne.

Prečítajte si tiež  Až oddnes sa môže iPhone X predávať!
Apple môže zmeniť aj dizajn bočných tlačidiel
Apple môže zmeniť aj dizajn bočných tlačidiel (Foto: Macrumors)

Rovnako nám rendery zobrazujú aj druhú stranu zariadenia, na ktorej sa nachádza v prípade čiernej varianty jedno tlačidlo navyše. Je konkrétne v spodnej časti a malo by niesť názov Capture Button.

Ako už naznačuje jeho meno, tlačidlo by malo slúžiť pre rýchlu aktiváciu fotoaparátu a následne jeho spúšte. Už dnes si na jeho spustenie môžete nastaviť Action Button, no potom si tu nemôžete pridať iné funkcie (napríklad aktivácia / deaktivácia tichého režimu). Capture Button by mal byť riešením na tento problém.

Na záver Macrumors pridal ešte jeden render, ktorý zobrazuje prednú časť zariadenia. V tej však s výnimkou prepracovaných tlačidiel nevidíme žiadne výrazné zmeny.

V prednej časti iPhonu 16 nenastanú pravdepodobne žiadne zmeny
V prednej časti iPhonu 16 nenastanú pravdepodobne žiadne zmeny (Foto: Macrumors)

iPhone 16 si preto zrejme ponechá štandardný Dynamic Island vo vrchnej časti a rovnako zostane verný hrubším rámčekom okolo displeja, než prémiové verzie „Pro“.

Na druhej strane, ale treba dodať, že to zrejme žiadneho z používateľov nebude trápiť, nakoľko už súčasný iPhone 15, ktorý je riešený rovnakým spôsobom vyzerá fantasticky. Škoda len, že displej zostane aj v roku 2024 verný len 60 Hz obnovovacej frekvencii.

To z nášho pohľadu do takto moderného smartfónu, ktorého cena bude štartovať na hranici 1 000 € určite nepatrí. Rozhodnú však zákazníci a celkový dopyt…

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -