Ľuďom sa každý deň stávajú najrôznejšie nehody. Niekedy nám príde do redakcie otázka na to, ktoré iPhony sú vodotesné. Ľudia ich omylom vyperú spolu s nohavicami a potom sa boja či budú fungovať. My vám dnes prinášame odpoveď na vašu otázku tiež to, čo robiť v prípade, že telefón nie je vodotesný.

Vodotesný iPhone 7 od roku 2016

V roku 2014 prišiel na trh iPhone 6 a všetci tak nejako očakávali, že by mohol byť vodotesný. Konkurencia to už v tej dobe brala ako samozrejmosť. Nás fanúšikov, veľmi nepotešilo, keď sme zistili, že Apple sa tu v tomto smere vôbec nesnažilo.

Vylepšenie mohlo prísť už o rok neskôr a to v iPhone 6S. Hoci sa tu nachádzala „gumička“, ktorá mala byť o čosi odolnejšia voči vode a prachu, stále sa dal telefón bez problémov utopiť. Nespĺňal žiadnu normu vodeodolnosti.

iPhone 7 vodotesnosť
iPhone 7 bol prvý model, ktorý bol vodotesný s normou IP 67 – svetapple.sk

Prišiel s ňou v roku 2016 až iPhone 7, ktorý okrem iného raz a navždy odstránil jack. Toto zariadenie ste mohli ponoriť do bazéna bez obalu a nemuseli ste sa pri tom strachovať o to, že by sa mu niečo stalo. Všetky modely od neho predstavené už mali nejaký druh vodeodolnosti. iPhone 7 spĺňal normu IP67 ponor bol možný do hĺbky 1 metra na dobu 30 minút. Medzičasom sa to zlepšilo.

Toto je zoznam všetkých iPhonov, ktoré oficiálne dokážu odolať vode a prachu aj s normami:

  • iPhone 7 – IP 67 (1 meter na 30 minút)
  • iPhone 7 Plus – IP 67 (1 meter na 30 minút)
  • iPhone 8 – IP 67 (1 meter na 30 minút)
  • iPhone 8 Plus – IP 67 (1 meter na 30 minút)
  • iPhone X– IP 67 (1 meter na 30 minút)
  • iPhone XR – IP 67 (1 meter na 30 minút)
  • iPhone XS – IP 68 (2 metre na 30 minút)
  • iPhone XS Max – IP 68 (2 metre na 30 minút)
  • iPhone 11 – IP 68 (2 metre na 30 minút)
  • iPhone 11 Pro – IP 68 (4 metre na 30 minút)
  • iPhone 11 Pro Max – IP 68 (4 metre na 30 minút)

iPhone v práčke? Treba konať rýchlo…

V takomto prípade určite nepanikárte. Ak je váš iPhone vodotesný a bol v práčke pokojne aj dlhšie ako 30 minút stále to neznamená, že sa poškodil. Apple túto normu dosť predimenzovalo. Telefóny teda vydržia viac ako uvádza výrobca.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Google Photos

Ak teda iPhone ostal vo vrecku a počas prania sa nerozbil, mal by byť v poriadku. Tak či onak, potom ako zistíte, že ho pri sebe nemáte, mali by ste práčku bezodkladne vypnúť a telefón z nej vytiahnuť. Dôvodom nie je voda a ani potencionálne mechanické poškodenie. Ku tomu nemusí vôbec dôjsť (ale môže).

iPhone v práčke
Počas prania môže dôjsť aj k škaredému mechanickému poškodeniu – svetapple.sk

Problémom je najmä agresívna chémia, ktorú pri praní používame. Je to v podstate to isté, čo platí aj pri Apple Watch a sprchovaní. Ak na ne budete dávať vodu, nič sa im nestane. Pokiaľ však použijete mydlá, šampóny a sprchové gély, môže to poškodiť tesnenia vo vnútri zariadenia a to môže mať za následok fatálne zlyhanie (čo určite nechcete).

Ak sa vám teda niečo podobné stalo, telefón najskôr dôkladne umyte pod prúdom vody. Ak mu neublížila práčka, toto mu skutočne nič nespraví (navyše aj v práčke a aj pod prúdom by malo ísť len o „špliechajúcu“ vodu, telefón pri tom vydrží aj ponor).

Keď to máte, dôkladne zariadenie vysušte. Nebojte sa použiť aj napríklad vatové tyčinky na to aby ste vyčistili miesta, na ktoré sa s handričkou alebo utierkou nedostanete (mikrofóny, reproduktor, otvory okolo tlačidiel a podobne). Vata bude dobre nasávať vodu. Pomocou kúska kuchynských utierok vyčistite aj otvor pre Lighnitng konektor. V žiadnom prípade zariadenie nezapájajte do siete.

Mám starší iPhone a nie je vodotesný alebo mal menený displej, baterku atď…

Samozrejme nie každý má iPhone 7 a novší. Na Slovensku je ešte stále veľa používateľov, ktorí fungujú na iPhone 6, 6S, SE a podobne. To isté platí aj o zariadeniach, ktoré síce boli vodotesné ale nemajú za sebou profesionálnu výmenu displeja, batérie alebo iného komponentu vo vnútru zariadenia, kvôli ktorému už voči vode odolávať nie sú schopné.

V takomto prípade urobte v podstate rovnaký postup ako sme uvádzali vyššie. Telefón už ale neodporúčame umývať pod prúdom vody. Skôr ho dôkladne poutierajte pomocou vlhkej handričky. Samozrejme, keď je ešte zapnutý, určite ho vypnite. Zariadenie môže kvôli vode vo vnútri zoskratovať.

Keď už viete, že je iPhone (aspoň navonok) suchý, určite ho nezačnite používať. Ideálne je keď ho aspoň na 12 hodín vložíte do starého dobrého vrecka s ryžou (môžete skúsiť aj fén ale to veľmi neodporúčame. Apple lepí displeje a vám sa môže toto lepidlo pri vyššej teplote roztopiť, čo by určite nepomohlo).

Prečítajte si tiež  Nové Apple Watch prichádzajú bez nabíjacieho adaptéra. Čaká to aj iPhone 12!
iPhone ryža
Vloženie do ryže je rokmi overený postup, ktorý funguje – svetapple.sk

Ryža má veľmi dobrú schopnosť nasávať vodu a vlhkosť. Ak sa niečo vo vnútri smartfónu nachádza, dostane sa to práve do tejto suroviny. Aj keď to znie možno zvláštne, skutočne to funguje. Má to v podstate rovnaký efekt ako odstránenie vlhkosti vo vnútri auta ak takéto vrecko necháte na palubnej doske počas noci.

Ak sa vám po danej dobe podarí zariadenie zapnúť, stále máte vyhraté len na 50%. Telefón možno funguje bez problémov, ale nemusí to trvať večne. Spoje na základnej doske môžu začať oxidovať a tak vám po čase vypovie službu. V takomto prípade už máte v podstate smolu. Väčšinou je výmena drahšia ako nové zariadenie. Čo sa dá teda urobiť?

Navštívte servis, kde vedia vykonať čistenie

Utopený telefón je možno nepríjemná, no za to úplne bežná vec a v niektorých servisoch situáciu riešia pomerne často. Vyčistenie všetkých komponentov je dosť náročné ale dá sa to a ani vás to finanče nezruinuje. Cena takejto opravy sa pohybuje na úrovni od 30-60€ pričom svoj iPhone budete musieť servisu odovzdať na minimálne 1 až 2 dni.

Na druhú stranu budete mať v takomto prípade istotu, že vám vôbec nič nehrozí po niekoľkých mesiacoch používania. Dúfame, teda, že vám náš návod pomohol a zachránil vaše drahocenné zariadenie.

Do komentára nám napíšte, či ste už niekedy svoj iPhone utopili alebo vyprali a ako ste situáciu riešili…

iPhone v práčke
iPhone v práčke? Pozrite sa na to, ktoré modely sú vodotesné. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.