Aj keď sa väčšina správ v súčasnosti točí okolo nadchádzajúceho iPhonu 16, spoločnosť Apple intenzívne dokončuje ešte jeden model, ktorý bude taktiež veľmi zaujímavý. Gigant chce v blížiacej sa budúcnosti nahradiť aktuálny iPhone SE 3. generácie, ktorý predstavil ešte v roku 2022 za novší model, ktorý prejde zásadným redizajnom.

Novinka s označením iPhone SE 4 by mala byť dostupná na celosvetovom trhu už začiatkom roka 2025. A keďže ju má výrobca už z veľkej časti hotovú a pomaly sa pripravuje na produkciu, známy leaker Nguyen Phi Hung nám teraz prezradil hneď niekoľko zásadných technických špecifikácií, ktoré prinesie a pre ktoré pôjde síce o malý, no za to zásadný krok smerom vpred.

iPhone SE 4 si prepožičia kvalitné komponenty zo starších modelov iPhonov, vďaka čomu sa výrobcovi podarí udržať produkčnú cenu na uzde a vznikne z toho celok, ktorý môže byť aj na Slovensku extrémne žiadaný. Veď iPhone SE 3, ktorý sa štandardne ponúka za 529 € a dnes ho po kliknutí na tento odkaz kúpite za 409 € sa u nás stále predáva ako teplé rožky. 

iPhone 14 bude mať konečne moderný dizajn 

iPhone SE 4
Zdroj: X / @concept_central

Podľa najnovších únikov bude mať iPhone SE 4 dizajn pripomínajúci iPhone 13 z prednej aj zadnej strany, avšak výnimku bude tvoriť fotoaparát, kde sa nebudú nachádzať dva, ale iba jeden objektív. V tomto smere sa bude podobať skôr na iPhone SE 3, alebo iPhone XR.

Tieto informácie sú v miernom kontraste s predchádzajúcimi fámami, ktoré naznačovali vzhľad podobný iPhonu 14. Rozdiely medzi modelmi iPhone 13 a iPhone 14 sú však nepatrné, týkajú sa najmä rozdielnej hrúbky. Bežný spotrebiteľ ich medzi sebou nerozozná.

Procesor A16 Bionic, USB-C či Face ID

iPhone SE 4
Zdroj: X / @concept_central

Očakáva sa, že iPhone SE 4 bude vybavený čipom A16 Bionic, ktorý je v súčasnosti v iPhone 15 a iPhone 15 Plus, čo zaručí solídny výkon. Netreba však zabúdať, že tento čip bol po prvýkrát predstavený v roku 2022 v iPhone 14 Pro / 14 Pro Max.

Ak by chcel teda Apple použiť novší čip, zrejme vsadí na procesor A18, ktorý príde v iPhone 16 koncom roka 2024. Okrem toho bude iPhone SE 4 obsahovať konektor USB-C, ktorý spĺňa európske predpisy a povedzme si na rovinu, že je to aj celkom praktické.

Ďalšou zaujímavou inováciou bude zahrnutie odomykania cez Face ID a podpora MagSafe nabíjania, čím sa iPhone SE 4 vyrovná ostatným moderným prevedeniam.

Prečítajte si tiež  Apple prináša funkciu SharePlay v novej beta verzii macOS Monterey

Hovorí sa však, že MagSafe bude obmedzený na maximálne 12 W podobne, ako to mal kedysi iPhone 12 / 13 mini. Ostatné verzie podporujú až 15 W – malo by ísť o klasickú stratégiu technického rozlišovania modelov, aby bol iPhone SE 4 o niečo menej atraktívny voči drahším verziám.

iPhone SE 4 dostane dobrý fotoaparát, ktorému pomôže umelá inteligencia 

iPhone SE 4
Zdroj: X / @concept_central

Hoci si zariadenie zachová jednoduché nastavenie fotoaparátu a len jeden objektív s rozlíšením (pravdepodobne) 12 Mpx, má obsahovať aj pokročilé funkcie fotografovania s prítomnosťou umelej inteligencie.

Tie pravdepodobne využijú existujúce výpočtové fotografické schopnosti spoločnosti Apple, ako napríklad tie, ktoré sme videli pri režime Portrét na iPhone SE 3 s jedným objektívom. Firma nám to už dokonca čiastočne ukázala – venovali sme tomu samostatný článok.

Vďaka čipu A16 by iPhone SE 4 mohol využívať aj nové funkcie umelej inteligencie, ktoré sa očakávajú v systéme iOS 18, čím by sa zlepšili jeho fotografické schopnosti bez pridania špecializovaného hardvéru.

Samozrejme AI bude prítomná aj v iných funkciách a častiach zariadenia. Apple sa už ani netají tým, že na tom tvrdo pracuje, no podrobnosti nám odhalí najskôr na WWDC 2024.

iPhone SE 4 príde v roku 2025. Cena bude príjemná 

iPhone SE 4 koncept
Zdroj: RMD (Snímka obrazovky + úprava redakcie)

Presný dátum vydania iPhonu SE 4 zostáva neistý, pričom Apple drží svoje plány na uvedenie na trh pod prísnym utajením. Spoločnosť v minulosti vydávala modely iPhone SE bez väčších fanfár a zdá sa, že táto iterácia nebude výnimkou. Aj preto sa predpokladá, že iPhone SE 4 príde na trh v prvom štvrťroku 2025, no presnejší dátum nie je známy.

A ak vás zaujíma cena, o tej dnes môžeme len špekulovať. Keďže však súčasný iPhone SE 3 štartoval v čase uvedenia na trh na 529 € (dnes ho po kliknutí na tento odkaz kúpite za 409 €), jeho nástupca na tom bude veľmi podobne. Teoreticky síce môže o niečo zdražieť, no pôjde o rozdiel na úrovni len pár desiatok eur. V takom prípade by začínal na cene 549 € alebo 579 €. Nechajme sa prekvapiť.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -