Apple je jeden z najväčších výrobcov smartfónov na svete a za celý rok 2023 sa môže podľa analytických odhadov dostať dokonca na úplne prvé miesto, čím prekoná konkurenčný Samsung. Firme sa veľmi dobre darí aj v súčasných ťažkých krízových časoch. Dôvodom je možno fakt, že iPhone si kupujú predovšetkým „bohatší“ spotrebitelia.

O toto zistenie sa postarala analytická spoločnosť Asymco, ktorá zverejnila novú štúdiu zameranú na spoločnosť Apple. Odborníci vykonali výskum, v rámci ktorého sledovali, ako moc míňajú používatelia platformy iOS za aplikácie tretích strán v internetovom obchode App Store. Tieto dáta následne porovnali s podobnou štúdiou, v ktorej sledovali platformu Android a obchod Play a výsledky ukázali zaujímavé zistenia.

Hoci je pravda, že operačný systém Android používa globálne skoro 71 % ľudí a jeho obchod Play zaznamenáva cca 2,5 miliardy aktívnych používateľov, v tomto porovnaní ťahá za výrazne kratší koniec proti App Store, ktorý má „len“ cca 650 miliónov aktívnych používateľov.

Experti totiž zistili, že majitelia zariadení s operačným systémom iOS míňajú približne sedemkrát viac za aplikácie, než majitelia zariadení s operačným systémom Android. To všetko napriek tomu, že ide o skoro štvornásobne menšiu skupinu ľudí.

App Store vs Google Play – rozdiely sú obrovské 

Google play na sivom pozadí a App Store na modrom pozadí
Zdroj: Google / Apple (úprava redakcie)

Aby sme boli presnejší, z výskumu vyplýva, že priemerný majiteľ iPhonu minie mesačne v App Store cez 10 dolárov, zatiaľ čo priemerný používateľ zariadenia s Androidom iba necelá 2 doláre.

Na základe tejto štatistiky odborníci odhadujú, že iPhone si kupujú predovšetkým majetnejší spotrebitelia, ktorí nemajú problémom s investovaním do plateného a častokrát aj drahého softvéru.

Naopak, v obchode Play míňajú ľudia výrazne menej. Dôvodom môže byť aj možnosť inštalácie aplikácií mimo tejto platformy, ktorú nazývame sideloading a ktorú bude musieť v budúcom roku zaviesť aj spoločnosť Apple. Ľudia si tak môžu teoreticky sťahovať zadarmo softvér, za ktorý by ináč museli platiť.

Pre vývojárov je iOS oveľa zaujímavejší 

iPhone 14 Pro
Zdroj: YouTube / Dr Debox (úprava redakcie)

Z uvedeného vyplýva, že vývojárom sa oveľa viac oplatí pracovať na aplikáciách pre AppStore, ako pre obchod Play. Možno aj to je dôvod, prečo je platforma iOS v rámci vývoja častokrát prioritou a až potom sa prechádza na optimalizáciu pre operačný systém Android.

Okrem iného však za to môže aj fakt, že Apple má oveľa menší ekosystém produktov, pre ktorý je potrebné upraviť jednotlivé softvérové produkty a služby. Pri Androide, kde má každý výrobca vlastnú uhlopriečku a v niektorých prípadoch aj viacej displejov (skladacie smartfóny) to môže byť trochu problém.

Prečítajte si tiež  Mac Pro bude veľmi nenáročný na opravy.

V budúcnosti môžu ľudia míňať za apky aj 100 $ / mesačne 

visionOS beta verzia
Zdroj: Apple / úprava redakcie

Spoločnosť Asymco na závar dodáva, že cca 10 dolárov mesačne za aplikácie v AppStore je v skutočnosti zatiaľ iba začiatok. Analytici sa domnievajú, že potom, čo vyjde náhlavná súprava Apple Vision Pro, môže celková čiastka vzrásť až ku hranici 100 dolárov / mesačne.

Nákup aj predplatné konkrétnych softvérových riešení bude drahšie a zážitok taký obrovský, že sa do toho ľuďom jednoducho oplatí investovať. Nechajme sa teda prekvapiť, či sa tieto predpovede naplnia.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -