Spoločnosť Apple bola v roku 2023 najväčším výrobcom smartfónov na svete, čím vôbec po prvýkrát v histórii prekonala svojho najväčšieho konkurenta z Južnej Kórey, spoločnosť Samsung. Pokiaľ ale sledujete dianie z posledných mesiacov, Samsungu sa aj vďaka nedávno predstavenej sérii Galaxy S24 podarilo opäť dostať do vedenia a iPhone poslať na druhé miesto.

Ako teraz píše Macrumors, spoločnosť Apple vôbec nepomáha ani aktuálna situácia v Číne, ktorá je objektívne povedané dosť zlá. Predaje zariadení s operačným systémom iOS v tejto krajine počas prvého štvrťroka 2024 výrazne klesli, nakoľko spotrebitelia začali nakupovať iné prémiové značky. Toto zistenie zverejnila na základe svojho výskumu analytická spoločnosť Counterpoint research.

V Číne sa predáva viac smartfónov. Nie však iPhonov 

Z neho vyplýva, že predaje smartfónov zaznamenali v Číne v priebehu uplynulého štvrťroka mierny rast o 1,5 %. Je to už druhý štvrťrok po sebe, v ktorom sa podarilo dosiahnuť zelené číslo. Predtým predaje neustále klesali.

Hlavným dôvodom tejto zmeny je silný predaj miestnej spoločnosti Huawei, ktorá dokázala predať až o 69,7 % viac zariadení, než v rovnakom období minulého roka.

Najviac sa pri tom darí zariadeniam zo série Mate 60, ktoré ponúkajú solídny výkon za rozumnú cenu. Číňania ho nakupujú ako na bežiacom páse.

Apple sa na čínskom trhu trápi. Toto je hlavný dôvod

iPhone 14 Pro čína
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen (úprava redakcie)

Naopak, spoločnosť Apple sa na čínskom trhu trápi a to ho z globálneho hľadiska považuje za jeden z najdôležitejších. Koniec koncov, v minulosti práve kvôli nemu predstavila iPhone 6 Plus s vtedy obrovskou 5,5″ uhlopriečkou. Práve tento typ zariadení v Číne v tom čase zažíval extrémnu popularitu.

Dnes je ale situácia iná a Apple predal počas prvého štvrťroka 2024 v Číne až o 19,1 % menej smartfónov, než v rovnakom období roka 2023.

Jedným z dôvodov poklesu môže byť aj to, že Čína zakázala používať iPhone pre pracovníkov vo verejnej správe. A hoci má Apple obrovský podiel na trhu aj vo zvyšných krajinách sveta, práve problémy v Číne môžu spôsobiť obavy na strane akcionárov. Uvidíme, ako sa bude celá situácia vyvíjať.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Koncept: Takto by vyzeral iPhone 13C, keby ho Apple predstavilo dnes
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.