Spoločnosť Apple inovuje svoje zariadenia na každoročnej báze. To znamená, že ak si kúpite iPhone, ten pomerne rýchlo zostarne nakoľko už po 12 mesiacoch existuje jeho nástupca.

Ak sa pozrieme na aktuálnu ponuku Apple, nájdeme v nej služobne najstarší iPhone 11, ktorý sa u autorizovaných predajcov predáva od 579,00 € a na internete ho zoženiete od 545.

Ide o pomerne zaujímavú čiastku za tak solídny kus hardvéru. Otázka však znie, či sa to oplatí aj v dnešnej pokročilej dobe. Na to si odpovieme v texte nižšie:

iPhone 11 a jeho dizajn 

Dobrou správou je, že iPhone 11 ponúka vydarený dizajn so zaoblenými hranami, ktorý sa spolieha na veľký 6,1″ edge-to-edge Retina displej a taktiež disponuje snímačom skenovania tváre Face ID.

Zariadenie má pomerne slušné rozmery a v porovnaní s iPhonom 12 alebo iPhonom 13 pôsobí o čosi mohutnejším dojmom. Apple ale dbalo na to aby sa pohodlne ovládalo a jeho ergonómia je preto príkladná.

Pridajte si Svetapple.sk aj na Instagrame. Každý deň prinášame množstvo zaujímavého obsahu, ktorý je trochu iný než tu na webe.

iPhone 11 si môžete zaobstarať v šiestich rozličných farbách, medzi ktorými nájdete elegantnú bielu a čiernu ale aj pestrú fialovú, žltú, zelenú či červenú. Každý si tu skrátka príde na svoje.

Má iPhone 11 perspektívu dostatočného výkonu aj do vzdialenej budúcnosti? 

Je síce pravda, že iPhone 11 bol predstavený ešte v roku 2019 no to nič nemení na veci, že obsahuje mimoriadne výkonný procesor A13 Bionic, ktorý dnes nájdeme napríklad aj v iPhone SE či v čerstvo predstavenom iPade (10,2″) 9. generácie.

Dôležité je tiež spomenúť, že až do októbra 2020 (keď bol predstavený nástupca) išlo o najvýkonnejší mobilný procesor na svete! Ani dnes ho teda nemôžeme považovať za niečo slabé alebo staré.

Produkcia prebieha za pomoci inovovaného 7+nm procesu a čip sa spolieha na šesť samostatných jadier (2 z nich s vysokým výkonom a 4 s vysokou energetickou efektivitou). Pracovná frekvencia procesora je 2,65 GHz a počet tranzistorov presahuje 8,5 miliardy.

Prečítajte si tiež  Z Apple handričky sa stáva hit! Pozrite sa na koncept "Apple Polishing Cloth" v rôznych farbách

iPhone 11 sa okrem iného môže pochváliť 4 GB operačnou pamäťou RAM, čo je len tak mimochodom úplne rovnaká hodnota akú má iPhone 12 a iPhone 13. Batéria má relatívne veľkú kapacitu 3 110 mAh, vďaka čomu používateľ bez problémov dosiahne celodennú výdrž.

No a ak sa pýtate na perspektívu do budúcnosti, iPhone 11 vám môže bez problémov poslúžiť aj ďalšie tri či štyri roky čo je doba, pri ktorej sa predpokladá, že bude dostávať aktualizácie na najnovšiu verziu operačného systému.

A pokiaľ by Apple ukončilo takúto podporu, updaty budú prichádzať aj na starší iOS. Veď v roku 2021 sme sa už niekoľkokrát dočkali aktualizácie iOS 12, ktorý podporuje napríklad aj iPhone 5S z roku 2013. V tomto smere sa teda ničoho obávať nemusíte.

Skvelé fotoaparáty, nočný režim a vysoká odolnosť

Apple sa snaží do každého nového iPhonu dostať čo možno najlepšie fotografické technológie. iPhone 11 v roku 2019 nebol výnimkou a preto sa v ňom objavili dve šošovky fotoaparátu, pričom jedna je klasická širokouhlá (ƒ/1.8) a druhá je ultraširokouhlá (ƒ/2.4) so 120-stupňovým zorným polom.

Oba fotoaparáty majú k dispozícii 12 MP rozlíšenie a taktiež sa cez ne dá natáčať 4K video. Pokiaľ by ste chceli vytvoriť spomalené zábery, tie sú podporované pri rozlíšení 1080 p a 240 FPS.

Zabudnúť tiež nemôžeme, že iPhone 11 priniesol ako vôbec prvý funkciu nočného režimu. Tú si síce môžete užívať len na širokouhlom fotoaparáte, no výsledky s trochou snahy predčia vaše očakávania.

iphone 11 nočný režim
Zdroj: Apple

No a ak svoj iPhone 11 vezmete do nepriaznivého počasia alebo prostredia, vôbec sa nemusíte obávať dažďa alebo ponorenia do vody. Hoci Apple neuznáva reklamácie spôsobené „utopením telefónu“, iPhone 11 toho znesie veľa. Pochváliť sa môže normou IP68, ktorá mu dovoľuje ponor do hĺbky 2 metrov až na dobu 30 minút!

Ak si však telefón budete kupovať z druhej ruky, dávajte si veľký pozor na vymenené diely alebo vek zariadenia. Niektoré tesnenia môžu časom degradovať a tak existuje riziko, že sa ku vnútornému hardvéru dostane voda.

Nevýhody iPhonu 11

iPhone 11No a aj keď to doposiaľ znelo veľmi pozitívne, treba si uvedomiť, že s kúpou staršieho iPhonu 11 prichádzajú aj určité nevýhody či obmedzenia, ktoré vyplývajú zo starších technológií. Tak napríklad, Apple sa v roku 2019 ešte stále spoliehalo na LCD displej.

Ten je energeticky menej úsporný než technológia OLED, ktorú používa iPhone 12/13 a taktiež má nižšie rozlíšenie 1792 x 828 px. Hustota pixelov je ale 326 ppi a tak ich vaše oko nebude počas práce na zariadení vnímať.

Taktiež tu zabudnite na odolnejší plochý dizajn a hlavne technológiu Ceramic Shield, ktorá sa odprezentovala až v iPhone 12. Chýbať vám bude taktiež technológia MagSafe a vo väčších mestách sa rozlúčte s podporou 5G siete. iPhone 11 disponuje iba 4G pripojením.

Oplatí sa iPhone 11 aj v súčasnosti – Záverečný verdikt 

iOS 14 odhalilo, že niektoré appky čítajú dáta zo schránky (clipboard).

No a ako teda uzavrieme tento článok? V podstate veľmi jednoducho bez chodenia okolo horúcej kaše. iPhone 11 je starší model no jeho technológie sú aj dnes veľmi aktuálne. Pokiaľ vám neprekáža, že si kupujete už dvojročný telefón, s ktorým sa nemôžete pripojiť na 5G a má o niečo menej kvalitný displej, zrejme by ste nad ním nemali váhať.

Ešte pre pár mesiacmi stál iPhone 11 o viac ako 100 € viac než dnes. Nakoľko však Apple predstavilo iPhone 13, jeho cena klesla na nutné minimum a myslíme si, že pri výbere zariadenia do 600 € to bude výborná voľba – určite lepšia ako iPhone SE, ktorý je len o 100 € lacnejší a ponúka výrazne menej.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si myslíte vy. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.