V prvom rade by sme chceli dať na pravú mieru fakt, že výroba iPhonu X nemôže byť úplne presne odhadnutá, nakoľko nikto nevie, koľko presne jednotlivé komponenty stoja. Podľa odhadov sa ale dá aspoň približne povedať, koľko za ne Apple zaplatí. Poďme teda na to!

Vysoká cena za komponenty

Ak si bol v tom, že vyrobiť takéto zariadenie je lacné, veľmi si sa mýlil, pretože tak ako je Iphone X poriadne drahý, omnoho drahšia je aj jeho výroba. V minulom článku sme si rozoberali to, koľko asi Apple zaplatí za výrobu iPhonu 8 a iPhonu 8 Plus. Vďaka tomu si ceny môžeš pomerne jednoduchým spôsobom porovnať. Ešte prezradíme, že telefón štartuje na 1149€ a končí až na 1299€. Tieto extrémne sumy však majú svoj dôvod.

Dôvodom sú ako ináč vyššie výrobné náklady a to všetko preto, aby si Apple udržalo svoju maržu. To sa firme samozrejme darí. Pokiaľ sa pozrieme na výrobný náklad základnej, 64GB verzie, Apple zaň zaplatí $ 412,75. Oproti predaju ide o rozdiel takmer 70%! Marža je teda v tomto prípade obrovská. Samozrejme najdrahším komponentom je tu 5,8 Super Retina (OLED) displej, ktorý dodáva spoločnosť Samsung a Apple zaň zaplatí okolo $80 (šepká sa ale, že panel môže stáť pokojne aj $100-120. Presný údaj nikto nepozná, všetko je len odhad). Čo sa týka NAND pamäte, dodáva ju výrobca Toshiba a v 256GB variante stojí len ($45). Rozdiel medzi 64GB a 256GB je vo výrobnej cene zhruba $25 (64GB stojí asi $20). Reálny cenový rozdiel medzi zariadeniami je ale okolo $149. Tu Apple zarobí už poriadne, viac sme sa tomuto venovali v tomto článku. 

Netreba ale zabúdať ani na 3GB pamäť RAM, ktorú novinka obsahuje, nejde ani zďaleka o najdrahší komponent ale $24 tiež nie je málo. Čo sa týka čipu Apple A11 Bionic, výroba stojí asi $26. Modem, ktorý zabezpečuje Wifi a v podstate všetky ostatné pripojenia dodáva známy Qualcomm. Ten stojí $18. Najproblematickejší komponent na výrobu, Face ID, stojí približne $25. Zvyšné peniaze sa potom prerozdelili napríklad na hliníkové šasi, bezdrôtové nabíjanie, fotoaparáty, baterku a stovky iných súčiastok, ktoré neboli vyššie spomenuté.

iPhone X - svetapple.sk

Nie je to ale všetko

Mohli by sme sa tu síce poriadne rozhorčovať nad tým, koľko na nás Apple vlastne zarába a do krvi sa dohadovať, že už nikdy žiaden produkt nekúpime ale to by veľmi nedávalo zmysel. Nebolo by to hlavne veľmi objektívne a určite každý z vás vie, že sa platia aj iné veci ako len komponenty. Pozrime sa už len na samotný vývoj. Ten údajne trval celých 5 rokov a túto správu nepovedal žiaden analytik ale sám šéf dizajnu spoločnosti Apple, Jony Ive. Vývoj teda určite nebol zadarmo. Rovnako tak nebola zadarmo ani doprava a balenie tohto zariadenia. Apple zo zásady telefóny odosiela leteckou poštou deň či dva pred začiatkom predaja aby sa ku nikomu nedostali predčasne, no zároveň aby boli všade včas.

Prečítajte si tiež  Čínske displeje zatiaľ v iPhone neuvidíme. BOE má opäť problémy.

Ďalšia vec je marketing, reklamy na iPhone X bežia aj keď možno nie u nás. Samotná prezentácia musela byť veľmi drahá. Je tu ďalších milión faktorov, ktoré reálnu výrobnú hodnotu iPhonu ešte zvýšia na celkom iné čísla. Nakoniec je tu ale jedna a to asi najpodstatnejšia vec. Je to know-how Applu, ktoré zaručene nikto iný nemá. Koniec koncov, keď sa ti to zdá príliš drahé, nekupuj to, pre teba pripravený model zoberie niekto iný. Ak by to tak nebolo, vo firme by určite nezvolili takúto cenovú politiku.

iPhone X - svetapple.sk

 

 

 

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.