Spoločnosť Apple predstavila pred pár dňami zariadenie, na ktoré sme čakali trištvrte roka. Už od prvej chvíle, čo táto firma ukázala nový systém MagSafe som tušil, že ho zužitkuje aj pri tvorbe vlastnej externej nabíjačky. Spôsob akým to ale urobila je z môjho pohľadu sklamaním a MagSafe Battery Pack si s určitosťou nekúpim.

Apple opäť objavilo Ameriku 

Veľakrát sa hovorí, že spoločnosť Apple nie je inovatívna. S týmto tvrdením si nedovolím súhlasiť. Technologický gigant z Cupertine sa skrátka iba nesnaží silou mocou ukázať špeciálne technológie, ktoré by ohúrili ľudí, no v praktickom živote nefungujú správne. Stačí sa pozrieť na skladacie telefóny a ich pofidérnu odolnosť.

- Reklama -

Na strane druhej, občas žiaľ zo strany Apple cítiť, že na svojich zákazníkov trochu kašle a presne tento pocit mám pri pohľade na MagSafe Battery Pack. Ako iste viete, doposiaľ sme boli zvyknutí na obaly s integrovanou batériou. Toto riešenie nebolo po estetickej stránke príliš pekné, no z vlastných skúsenosti hovorím, že fungovalo výborne.

MagSafePri iPhone 12 sme sa ale žiadneho takéhoto príslušenstva nedočkali a Apple na miesto toho rozdelilo Battery Case na dva samostatné produkty. Výsledok je drahší a bohužiaľ aj horší.

Ak totiž chcete ochranu a nabíjanie súčasne, mali by ste si kúpiť Silicon Case (55 €) a Battery Pack (109 €). Suma sumárom teda zaplatíte 164 €.

Klasický Battery Case sa ale predával za sumu 149 €, čo je o 15 € menej. Nie, že by šlo pri uvedených sumách o závratnú čiastku ale presne toto sú tie drobné detaily, na ktorých Apple zarába.

Pôsobí hrubšie a kvalita je otázna 

MagSafe Battery PackĎalším negatívom je potom používanie kombinácie púzdro + externá nabíjačka. Ak ich spojíte cez systém MagSafe, celá sústava „sendviču“ bude hrubšia, ako v prípade Battery Casu.

Nehovorím, že MagSafe Battery Pack nebude držať pevne, nakoľko tieto magnety fungujú veľmi dobre. Na strane druhej si myslím, že Apple sa mohlo snažiť viac.

Biela externá nabíjačka naživo pôsobí dosť hrubým dojmom a jej plastový materiál nie je príjemne pogumovaný, ako by ste očakávali. Namiesto toho sa stretávate s tvrdým lesklým plastom, ktorý je podobný puzdru pre AirPods. Aká asi bude jeho odolnosť v prípade pádu na tvrdší povrch?

Iné firmy to vedia lepšie a za polovicu  

MagSafe Battery Pack

Na záver posledná a asi najdôležitejšia poznámka. Apple predstavilo MagSafe, aby sa z neho mohlo zariadenie nabíjať rýchlosťou 15 W (iPhone 12 mini iba 12 W). Ak ale na zadnú stranu iPhonu 12 pripevníte nový Battery Pack, rýchlosť nabíjania bude iba 5W!

To je dokonca ešte menej, než Apple dovoľuje štandardným Qi nabíjačkám (7,5W). Akú má potom toto príslušenstvo pridanú hodnotu v porovnaní s konkurenciou? Evidentne žiadnu.

Spoločnosť Anker ešte vo februári predstavila vlastné riešenie externej nabíjačky, kompatibilnej so systémom MagSafe. Toto zariadenie síce taktiež nabíja len rýchlosťou 5W, no kapacita akumulátora je až 5 000 mAh. To je len tak mimochodom 3,4x viac, než ponúka MagSafe Battery pack (1460 mAh).

Nechcem teraz hejtovať silou mocou Apple, pretože si to táto spoločnosť naozaj nezaslúži. Mojou poslednou poznámkou však bude vyjadrenie ku cene, ktorá sa mi zdá pri jablkovej externej nabíjačke šialene vysoká. Na Slovensku je stanovená na hranici 109 €, zatiaľ čo spomínaný Anker (alebo inú alternatívu) kúpite za zhruba 30-40 €. To je priepastný rozdiel.

Rozhodnutie je len na vás 

Samozrejme, nebudem nikomu vnucovať, že by si mal alebo nemal kúpiť opisované zariadenie. V tomto prípade si ale nemyslím, že MagSafe Battery Pack je dobrý produkt a preto vám ho neodporúčam. Dajte mi vedieť do komentára, aký je váš názor.

 

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.