Keď zakladateľ spoločnosti Apple Steve Jobs vyšiel pred viac ako 16 rokmi na pódium a celému svetu predstavil úplne prvý iPhone, v tom čase pravdepodobne nikto netušil, že sa pozerá na zariadenie, ktoré navždy zmení celý technologický priemysel. iPhone 2G sa stal aj napriek vyššej cene okamžitým hitom, ktorý svojim dizajnom a funkciami inšpiroval prakticky každého jedného konkurenčného výrobcu.

Dnes si môžete kúpiť základný iPhone 14 so 128 GB po kliknutí na tento odkaz už od 760 €, pričom jeho cena v čase uvedenia na trh začínala na hranici 999 €. Len málokto si vie predstaviť, že v roku 2007 stál základný iPhone 2G iba 499 $, takže v Európe by si zaň Apple pýtalo cca 599 € (avšak zo začiatku sa tu nepredával). Všetko ale zmenila inflácia a ďalšie premenné.

Možno vás však prekvapí, že toto zariadenie sa spoliehalo len na 4 GB základnú pamäť, ktorá bola pri neskoršom sprístupnení App Store (2008) prakticky nepoužiteľná, nakoľko ste si do menu mohli nainštalovať len niekoľko apiek. Paradoxne dnes ide o ten najvzácnejší kúsok zo všetkých.

20x vyššia hodnota, ako bežný iPhone 2G s 8 GB pamäťou

iPhone 2G aukcia
Zdroj: LCG Auction (snímka obrazovky)

iPhone 2G so 4 GB pamäťou sa predával len chvíľu, pričom používatelia neskôr dostali možnosť zaobstarať si aj zariadenie s väčšou, až 8 GB pamäťou. Ako uvádza portál Macrumors, zariadenie s malinkým úložiskom je dnes preto zhruba 20x cennejšie, vďaka čomu sa môžu jeden z kúskov, ktorý sa teraz dostal do aukcie, predať za rekordne vysokú cenu.

Spoločnosť LCG Auctions ho ponúka v originálnej krabici, ktorú ešte chráni ochranná fólia za vyvolávaciu sumu 11 tisíc dolárov. Podľa odhadov sa však výsledná cena na konci aukcie môže vyšplhať až na hranicu 100 tisíc dolárov, vďaka čomu by šlo o najdrahšie predaný iPhone v celej histórii. Nechajme sa prekvapiť.

Aktuálny rekord v najdrahšom predaji iPhonu padol začiatkom roka 

Steve Jobs stojí na pódiu a predstavuje prvý iPhone 2G v roku 2007
Zdroj: PAUL SAKUMA/AP

Aktuálny rekord za najdrahšie predaný iPhone drží zariadenie predané vo februári 2023, za ktoré bol nový majiteľ ochotný zaplatiť až 64 tisíc dolárov. Len o mesiac neskôr sa do aukcie dostalo ďalšie zariadenie, ktoré sa podarilo predať za stále slušných 55 tisíc dolárov. Potenciál v prípade vzácnejšej 4 GB verzie je teda obrovský.

Na záver už chceme iba upozorniť na video, ktoré nedávno natočil YouTuber MKBHD. Ten si zaobstaral síce lacnejší, no aj tak originálny a zafóliovaný iPhone 2G za zhruba 36 tisíc dolárov. Následne si pre svojich divákov pripravil poriadne drahý unboxing, v rámci ktorého toto zariadenie vytiahol z krabice a zapol, čím mu okamžite klesla hodnota o desiatky tisíc eur. Viac sa o tejto téme dočítate tu.

Prečítajte si tiež  Samsung Galaxy S24 Ultra je v brutálnej zľave. Na toto sa iPhone nechytá
Loopi Eco Case
Reklama

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Môže ťa zaujímať
- Reklama -