Pamätáte si na prvý iPhone z roku 2007, ktorý niesol označenie 2G? Ak áno, možno si spomeniete, že toto zariadenie malo len veľmi jednoduchý zadný fotoaparát a nedokázalo natočiť žiadne video. Apple sem jednoducho túto možnosť nepridal. V roku 2008 potom prišiel iPhone 3G s podobným obmedzením a všetko zmenil až iPhone 3GS z roku 2009, kde už sa dalo zachytiť video vo VGA kvalite pri 30 FPS.

Časy sa ale menia a spoločnosť Apple v priebehu rokov pochopila, čo používatelia chcú. Kamerový systém sa začal postupne zlepšovať až narazil na úroveň, na ktorej je dnes v iPhone 15 Pro Max. Natáčať tu viete 4K video do špeciálneho Cinematic režimu, z ktorého zábery budú na väčšinu sledujúcich pôsobiť tak, akoby sa nachádzali v kine a sledovali veľkofilm na bielom plátne.

Je to síce neuveriteľné, no technológie pokročili tak, že sa s trochou snahy, talentu a naštudovanej teórie môže stať aspoň amatérskym kameramanom úplne každý. iPhone 15 Pro je na to priam ideálnym náčiním.

Spomínaný tvorca a youtuber Christian Maté Grab po minuloročnom úspechu s iPhonom 14 Pro natočil ďalšie video, v ktorom naplno využil svoje profesionálne schopnosti a hlavne hardvér od spoločnosti Apple.

Aj keď nepoznáme podrobnosti a nevieme, či autor použil aj dodatočné príslušenstvo (pravdepodobne áno), samotný iPhone 15 Pro mu veľmi zjednodušil prácu, pretože okrem fantastického zaznamenávania videa aj v bezstratovej kvalite ProRes, z ktorej je ho cez USB-C možné ukladať priamo na externý disk ponúka aj optickú stabilizáciu senzorov druhej generácie.

Vďaka tej by mali byť zábery ešte menej roztrasené, než na minuloročnom iPhone 14 Pro. A každý kto si vyskúšal predchodcu určite vie, že bol v tejto oblasti absolútne vynikajúci.

Na záver už iba dodáme, že je obrovská škoda, že sa zariadenie práve pri natáčaní 4K videa nepríjemne zahrieva, čomu sme sa podrobnejšie venovali v tomto článku spolu s testami.

Vo výsledku môže iPhone 15 Pro dosiahnuť pri tvorbe podobného filmu také teploty, že je ho potrebné na chvíľu odložiť a schladiť, čo pre profesionálov nepripadá v úvahu. Snáď to teda Apple nejakým spôsobom vyrieši. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple TV je tu s nami 11 rokov!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -