Apple predstavilo iPhone 12. Jeho zostava počíta so štyrmi samostatnými modelmi (iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max). V tomto článku sa zameriame na stredne veľký a luxusný, 6,1″ variant. Poďme na to.

Dôležité informácie a parametre:

iPhone 12 Pro s novým dizajnom

Ak ste sledovali dianie okolo iPhonu 12 Pro, určite ste videli aj naše vizualizácie, ktoré rátali s plochými hranami. Tie sa naplnili takmer do poslednej bodky. Materiály sa medziročne zachovali a kombinácia nehrdzavejúcej ocele + matného skla pôsobí veľmi exkluzívne.

Radi by sme doplnili, že zariadenie sa týmto spôsobom priblížilo k zvyšným produktom v ponuke (iPad Air/Pro, MacBook). Aj keď nejde o revolúciu, je to veľmi „slušná evolúcia“. Technologický gigant sa vracia k štýlu, ktorý opustil s ukončením predaja pôvodného iPhonu SE 1. generácie.

Veľkou premenou prešla farebná škála. V ponuke ostáva Silver a Gold. So Space Gray či Midnight Green sa rovno rozlúčte. Nahrádza ich “Pacific Blue” a “Graphite”. Slot pre SIM kartu sa po novom nachádza na opačnej strane. Jeho pôvodné miesto nahradila matná anténa pre 5G.

Nádherný 6,1″ displej s jedným malým sklamaním

Ak máte radi kvalitu, v iPhone 12 Pro si prídete na svoje. Jeho uhlopriečka narástla z 5,8″ na 6,1″. Je to v podstate rovnaký rozdiel ako keby ste vedľa seba položili iPhone 11 Pro a iPhone 11. Pre niekoho potešenie, pre iného sklamanie…

Rozlíšenie je na úrovni 2532×1179 pixelov pri 460 ppi, čo postačí aj najnáročnejším používateľom. Super Retina XDR Displej ponúka širokú farebnú škálu P3. Kontrastný pomer zostáva na úrovni 2 000 000:1. Pri bežnom používaní získate jas 800 nitov, pri HDR až 1200 nitov. Apple sa žiaľ nezmienilo o vylepšenej obnovovacej frekvencii. Očakávame preto “iba” 60Hz. Škoda, možno zase o rok.

Technologický gigant v rámci prezentácie uviedol, že zapracoval aj na odolnejšom krycom sklíčku. Nájdeme tu špeciálny keramický povrch zvyšujúci odolnosť voči poškodeniu a pádom. Všetko zabezpečuje unikátny proces teplotnej kryštalizácie.

Zadný fotoaparát prešiel obrovským vylepšením

Keď si už myslíte, že sa nie je kam posunúť, zavolajte inžinierom z Apple, ktorý vám predvedú opak. Azda najväčší upgrade sa odohral v oblasti fotoaparátov a videa. Aj keď má iPhone 12 Pro “iba” 12MP rozlíšenie, objektívy získali viacero užitočných funkcií.

Prečítajte si tiež  GTA 6 bolo údajne odložené: Vývoj hry sa kvôli tomu predĺži

Širokouhlá šošovka má po novom clonu f/1.6, ultraširokouhlá šošovka f/2.4 (120-stupňový uhol pohľadu) a teleobjektív f/2.0. Hodí sa vám to najmä za zhoršených svetelných podmienok. V Apple prepracovali aj zoom. iPhone 12 Pro so 6,1″ displejom ponúka až 10x digitálne priblíženie a 4x optické priblíženie. Nehovoríme o žiadnom rekorde v rámci technologického priemyslu, no je to lepšie ako predtým.

Novinkou je sofistikovaný nočný režim, ktorému napomáha LiDAR skener. Vďaka tomu budete môcť vytvárať Portrétne fotografie aj za zhoršených svetelných podmienok. Tie prešli len tak mimochodom veľkým upgradom aj počas bežného dňa. Inžinieri sa sústredili predovšetkým na bokeh efekt a kontrolu hĺbky. Rátať môžete aj s funkciou Portrait Lightning (6 efektov) a optickou stabilizáciou obrazu pre širokouhlý objektív a teleobjektív.

Pokiaľ sa rozhodnete využiť TrueTone blesk, v novej generácii smartfónov je o niečo jasnejší. Panoramatické fotografie majú rozlíšenie 63MP a všetky šošovky prekrýva zafírové sklíčko. Dôležité je tiež podotknúť, že samotný nočný režim (stále) nie je k dispozícií pre ultraširokouhlý fotoaparát. Všetky objektívy spolupracujú s funkciou Deep Fusion.

Apple ProRAW

V Cupertine chceli posunúť kvalitu záberov na úplne inú úroveň. Vyvinuli preto funkciu Apple ProRaw, ktorá skombinuje zábery zo všetkých troch fotoaparátov de jedného. Pomocou pokročilých technológií strojového učenia vznikne dokonalý výsledok. Nové vylepšenie nebude dostupné bezprostredne po začatí predaja. Doplní sa niekedy ku koncu roka, formou aktualizácie.

Natáčanie videa v Dolby Vision HDR

iPhone 11 Pro patril medzi najlepšie zariadenia v oblasti natáčania videa. Inžinierom to ale nestačilo a išli ešte ďalej. Nástupca má k dispozícii možnosť natáčania HDR videá s Dolby Vision pri 60 snímkach za sekundu. Čo to znamená v praxi?

Vždy keď zapnete kameru, zachytí až 700 miliónov farieb čo je 60x viac v porovnaní s predchodcami. To nedokáže žiadne iné zariadenie na svete. 4K podporuje tak ako doposiaľ 60 snímok za sekundu. O spomalené zábery sa postará FullHD (120-240fps). Zachytené diela môžete samozrejme editovať priamo na zariadení. Obohatiť sa dajú napríklad o širokú škálu filtrov.

LiDAR skener

Azda najväčšou novinkou je prítomnosť LiDAR skeneru. Ako iste viete, po prvýkrát sa predstavil v iPade Pro 2020. iPhone 12 Pro ho má umiestnený v pravej spodnej časti modulu s fotoaparátmi. Výrazná čierna bodka dokáže “zázraky”.

Zmeny by ste mali pocítiť už pri vytváraní fotografií. Zaostrovanie bude vo všetkých situáciách rýchlejšie a presnejšie. Jeho možnosti sa rozšíria aj za zhoršených svetelných podmienok. Ako sme už uviedli vyššie, LiDAR skener zabezpečuje Portrétny režim v noci. To tu nikdy predtým nebolo.

Prečítajte si tiež  Apple Event: Ako môžem sledovať predstavenie iPhone SE 3 a ďalších produktov na akejkoľvek platforme?

Vývojári aplikácií tretích strán majú v tomto smere úplne nové možnosti využitia hardvéru. Rozšírená realita bude bežnou súčasťou našich životov. Pomocou skeneru si napríklad naaranžujete bývanie, zahráte hry či naskenujete objekty a priestor.

Apple A14 Bionic

Inžinieri vložili do vývoja čipu A14 Bionic mnohomesačnú prácu a výsledky sú pôsobivé. Vyrába sa 5nm procesom, čo zabezpečuje nižšiu energetickú náročnosť. Pokiaľ by sme ho postavili voči najsilnejším konkurentom na trhu, zistili by sme, že v priamom porovnaní vedie výpočtový a grafický výkon o cca 50%. To sú neuveriteľné čísla.

Obsahuje viac než 11,8 miliárd tranzistorov a 16-jadrový Neural Engine. Ten je o 80% výkonnejší oproti A13 Bionic. iPhone 12 Pro môžete poriadne zaťažiť. Jeho čip by sa nemal zapotiť ani pri najnáročnejších procesoch (veď na to je tento model stavaný).

Apple uvádza, že zvládne až 11 biliónov operácií za sekundu. Odzrkadlí sa to na svižnosti zariadenia, hraní hier, fotení, natáčaní videa a tak ďalej.

Aj keď to na Slovensku možno nie je úplne aktuálne, zariadenie môžete pripojiť k 5G sieti. Apple tvrdí, že jeho technológia poskytne až 4Gbps sťahovanie a 200Mbps nahrávanie. Uvidíme, aké to bude v praxi. Zatiaľ však iba v zahraničí.

Cena a dostupnosť

Pokiaľ sa vám nové zariadenie zapáčilo, máme pre vás dobrú správu. Apple ho na rozdiel od iPhonu 12 mini a iPhonu 12 Pro Max začne predávať už tento mesiac. Predobjedávky budú spustené v piatok, 16. októbra. Do predaja sa dostane o týždeň neskôr, 23. októbra.

Za 6,1″ iPhone 12 Pro zaplatíte rovnako ako minulý rok. Napriek tomu ale v balení neočakávajte 20W nabíjací adaptér a ani slúchadlá EarPods. K dispozícii má byť iba lighnting kábel a návody (dosť odvážne riešenie). Tu je slovenský cenník:

  • iPhone 12 Pro 128GB – 1149€
  • iPhone 12 Pro 256GB – 1269€
  • iPhone 12 Pro 512GB – 1499€

Pokiaľ chcete iPhone 12 medzi prvými, určite sledujte autorizovaného predajcu m:zone.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.