Technologický gigant predstaví nové iPhony už 13. októbra. Základom ponuky bude iPhone 12 mini (5,4″) a iPhone 12 (6,1″). Práve druhej menovanej verzií sa budeme venovať v tomto článku. Zhrnuli sme všetky dôležité fakty a informácie.

Nový dizajn, staré rozmery

Ako asi tušíte, iPhone 12 príde s celkom novým dizajnom. Jeho tvar už nebude zaoblený ale „hranatý“ (podobne ako to mal iPhone 4/5). Týmto spôsobom sa zaradí medzi ostatné produkty v portfóliu výrobcu (iPad Air 4. generácie alebo MacBook).

Pri rozmeroch vás nič neprekvapí. Aj keď sa zmenia detaily, veľkosť zostane rovnaká (ako má iPhone 11/XR so 6,1″ displejom). Ocenia to predovšetkým fanúšikovia väčších displejov. Ak budete chcieť kompaktnejšie zariadenie, siahnete po menšom iPhone 12 mini (5,4″).

Čo sa týka konkrétnej palety farieb, tá zatiaľ ostáva tajomstvom. Apple zvolí buď tradičné pestré prevedenia, alebo pôjde v šľapajách elegantnejších odtieňov iPadu Air 4. generácie. Ani v jednom prípade (podľa nášho názoru) neurobí chybu.

V prednej časti uvidíme tradičný výrez pre Face ID (notch). Je možné, že sa trochu zmenší, no nepôjde o zásadný rozdiel. V zadnej časti očakávame rovnaké usporiadanie fotoaparátov, ako mal iPhone 11. Jednotlivé šošovky by mohli byť trochu väčšie. Apple si v oblasti materiálov vyberie hliník a lesklé sklo.

iPhone 12 vymení LCD za OLED

iPhone 12 s 5,4" displejom - svetapple.sk

Jedna z najväčších inovácii sa odohrá v rámci zobrazovacej jednotky. Apple pridá aj do „neprémiového“ modelu kvalitný OLED displej. Zmena technológie zabezpečí nižšiu spotrebu energie (uplatní sa princíp čierny pixel = vypnutý pixel), krajšie zobrazenie farieb (v širšom spektre ako dnes), lepšie pozorovacie uhly a elimináciu širokých rámčekov naokolo.

Jeden z mála únikov týkajúci sa rozlíšenia tvrdí, že stredne veľký iPhone poskytne 2532 x 1170 (460 ppi) na 6,1″. Hustota pixelov bude teda rovnaká ako má napríklad iPhone 11 Pro. Na zastaralé LCD s HD zabudnite.

Procesor A14 Bionic + 4GB RAM

Apple A14 Bionic

“Pod kapotou” má pracovať extrémne výkonný čip A14 Bionic, ktorý sa predstavil v iPade Air 4. generácie. Jeho výsledky v rámci geekbench testu nájdete na tomto odkaze.

Procesor bude spriahnutý so 4GB operačnou pamäťou RAM. Aj keď to nie je najviac, na účely operačného systému iOS to bohate postačí. Rovnakú kapacitu mal aj iPhone 11. Na záver je dobré poznamenať, že nový čip zabezpečí dlhodobú podporu. iPhone 12 aktualizujete aj o štyri či päť rokov.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako dodatočne nastaviť Always-on displej na iPhone? Postup je jednoduchý

Celodenná výdrž batérie, rýchle nabíjanie no bez 20W adaptéra v balení.

Nový 20W adaptér pre iPhone

Aj keď bude iPhone 12 vo všetkých smeroch lepší, vo veľkosti akumulátora si má (podľa certifikačných prihlášok) pohoršiť.  Kapacita klesne z 3110 mAh na 2775 mAh. Hoci sa nejedná o príliš pozitívne správy, našťastie získame vyššie popisovaný procesor A14 Bionic. Ten je produkovaný pomocou 5nm výrobného procesu.

Práve nové technológie sa postarajú o zásadné zníženie spotreby energie. Pohybovať by sa mala na úrovni – 20 až – 30%. iPhone 12 so 6,1″ displejom môže mať v konečnom dôsledku úplne rovnakú výdrž, ako dnešný iPhone 11 a to bohate stačí.

Dôležité je tiež spomenúť, že smartfón bude podporovať 20W nabíjanie. Žiaľ, ako už bolo avizované, v balení nenájdete adaptér (dostupný bude v samostatnom predaji) ale iba lighting kábel. Vyšší výkon môže poskytnúť aj bezdrôtové nabíjanie.

Fotoaparáty a podpora 5G siete

iPhone 12

V zadnej časti tela nájdeme dve šošovky fotoaparátov. Ich priemer sa pravdepodobne zväčšíno rozlíšenie zostane rovnaké (12MP). K dispozícii bude klasický širokouhlý objektív a ultraširokouhlý objektív. iPhone 12 zvládne natáčanie 4K videa pri 240fps.

Aby toho nebolo málo, smartfón pripojíte k 5G sieti (Sub-6GHz). Dôvod, prečo to spomíname až na konci článku je, že na Slovensku túto novinku zatiaľ nevyužijete. Možno v budúcnosti…

Cena a dostupnosť

Na záver to najdôležitejšie. Koľko zaplatíte za stredne veľký iPhone 12? Oficiálne cenové relácie síce nepoznáme, no mali by sa pohybovať na mierne navýšenej úrovni v porovnaní s iPhonom 11. Pripravte si teda aspoň 800€ za základný model (aby vás nič neprekvapilo).

Najlacnejšia kapacita poskytne 64GB úložného priestoru. Za príplatok vám Apple ponúkne aj 128GB a 256GB variant. Zariadenie môže byť dostupné už koncom októbra. Nechajme sa prekvapiť.

  • iPhone 12 (64GB) – cca 800€
  • iPhone 12 (128GB) – cca 850€
  • iPhone 12 (256GB) – cca 950€

Do komentára nám napíšte, čo vás na tomto zariadení zaujalo najviac.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.